15.6.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

I Němci už mají dost

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Jednou z řady věcí, které nám naše média v minulém týdnu neukázala, byla veliká demonstrace proti zelené politice. Která se konala minulou sobotu, světe div se, v zemi těch nezapálenějších zelených fanatiků. V Německu. Ale bůhvíproč hleděli naši reportéři v ten den zrovna někam jinam. Tak se tam pojďme podívat my.

Do ulic bavorského města Erding, nedaleko Mnichova, vyšlo v sobotu na 13 000 lidí. Sešli se, aby protestovali proti tomu, co nazývají „ideologií vytápění”. Nešlo o žádnou místní, maloměstskou akci. Hlavním řečníkem byl sám předseda vlády Bavorska – Markus Söder. Za sebe a za stranu CSU, jejímž je předsedou, požadavky protestujících podpořil, poplival vládní Zelené, s jejich návrhem na změnu vytápění v Německu a jasně řekl, že: „…ti, kteří tu protestují, říkají ano ochraně klimatu, ale ne tomuto zákonu o vytápění”. Ale jak už tak byl v ráži, tak se nešetrně až drze obul i do dalších „posvátných krav” liberálně-zelené politiky. Zkritizoval “nucení k veganizaci” a “nucené genderování” jazyka, na něž tlačí současná vládní koalice, aniž by k tomu měla nějakou oporu v legislativě.

O co vlastně jde? Němečtí Zelení navrhli loni zákon o vytápění, podle něhož by už od příštího roku (2024) bylo zakázáno prodávat nové kotle na fosilní paliva. Každý nově nainstalovaný systém vytápění by pak měl, od stejného data, běžet ze 65 procent na obnovitelnou energii. Co by to pro Německo a jeho obyvatele znamenalo, začalo lidem docházet až postupně.

Téměř polovina německých domácností je v současnosti vytápěna plynem a čtvrtina topnými oleji. Všechny tyto domácnosti by si po poruše, nebo skončení životnosti svého současného kotle už nemohly pořídit nový, ale musely by přejít na jiný, „ekologický” způsob vytápění. V úvahu připadají v praxi jen dvě varianty – moc drahá a šíleně drahá. Buď tepelné čerpadlo (v současnosti ho používají závratná 4% německých domácností), nebo elektrický přímotop. O tom, kde by se pro takové množství přímotopů a elektrických čerpadel vzal dostatek elektřiny, pochopitelně nikdo ze zelených politiků ani neuvažoval.

Odpor proti šíleným plánům „zachránců Planety” se v dosud zeleném a progresivním Německu rychle vzmáhá a sílí. Tak, jak si čím dál více lidí uvědomuje důsledky. A právě ten poslední, „zelený” zákon o vytápění, jim v tom uvědomování asi velice pomohl. Protože se hrozí přímo dotknout přímo jejich peněženek a plánů do budoucna. Začíná to být vidět.

V neděli se v Brémách konaly místní volby, ve kterých získali Zelení jen 12 procent hlasů. Což byl pokles o 6% oproti minulým volbám, konaných v roce 2019. Místní předseda Zelených, s typicky německým jménem Omid Nouripour, však debakl komentoval slovy, prozrazujícími zarytého fanatika: “Ale my si nenecháme diktovat průzkumy veřejného mínění. Výzvy, kterým tato země čelí, jsou na to příliš velké.” Nezbývá tedy, než jim popřát, tak jen tak dál…

Podle průzkumu společnosti Allensbach je totiž 80 % Němců proti plánu na postupné vyřazení vytápění fosilními palivy od příštího roku.preference Zelených? Radost pohledět. V aktuálních průzkumech mají 13 %. Od loňského letního maxima 23-24% se tak němečtí Zelení vcelku rychle propadli o deset procentních bodů. Jejich označení, jako „strana zákazů” se v Německu stává všeobecným. Naproti tomu ta fujky fujky „krajně pravicová” Alternativa pro Německo (AfD) zaznamenává nárůst popularity na současných 20 %. Recept má jednoduchý: ano fosilním palivům; ano jaderné energii; ne větrné energii; a ne rezignaci na osvědčené technologie a průmyslová odvětví, díky nimž bylo Německo po druhé světové válce tak rychle znovu bohaté a silné.

On totiž takový Green deal podrazí nohy každému politikovi, který ho vezme vážně a nedejbože se jej pokusí převést do praxe. Své by o tom mohli vyprávět obyvatelé Srí Lanky. Tento malebný, tropický ráj byl soběstačný v produkci potravin až do roku 2021. Jenže pak se jejich progresivní president  Gotabaya Rajapaksa shlédl v zelené politice a inspiroval evropským Green dealem. Protože neměl moc továren, které by nechal ekologicky zavřít, obrátil svou pozornost k zemědělství. A rozhodl o „ekologizaci” místního zemědělství. Zcela v intencích současného zeleného šílenství EU.

Zakázal na celém ostrově použití pesticidů a umělých hnojiv. Naráz, plošně a pod přísným trestem. Že prostě od teď bude vše na Srí Lance eko a bio. A že to bude fungovat. Výsledek se dostavil. Neúroda, krachy farem, hlad. No a proto, že z převážně zemědělského ostrova nebylo co prodávat do ciziny, tak z obchodů postupně zmizelo také spotřební zboží a z pump benzín. Národ se následně nakrknul, demonstrace přešly v útok na sídlo presidenta a premiéra (které oboje dav vypálil), president rezignoval a byl pokoj, bylo po Grýn dýlu…

Nebezpečí podobného vývoje si zřejmě uvědomili i někteří (alespoň trochu) orientovaní členové „semaforové” koalice, vládnoucí dnes z Božího dopuštení Německu. Začínají brát zpátečku. V úterý spolková vláda schválila změny v návrhu zákona o postupném vyřazování systémů vytápění ropnými produkty. Plynové kotle budou moci být instalovány i nadále od příštího roku, ovšem za podmínky, že mohou být přeměněny na použití vodíku. Přibyla další „ekologická” možnost – připojit dům na dálkové vytápění (jako u nás panelák). Teď se uvidí, zda a v jaké podobě projde tento návrh parlamentem.

Poloha naší republiky nám umožňuje sledovat fanatismus, stádnost a ideologickou zaťatost národa, který už tolikrát dovedl Evropu do průšvihu, tak říkajíc z první řady. Je to sice riskantní lokace, ale zase o to lépe uvidíme děj. A bude zřejmě na co koukat. Malý náznak: Německá státní televize DW přinesla zprávu, že se německá vláda rozhodla legalizovat vybírání popelnic. “Sběr poživatelných potravin v popelnicích by se v Německu mohl brzy stát legálním. Opatření, které umožňuje Němcům hledat potraviny v odpadkových koších bez soudního stíhání, bylo iniciováno ministerstvem spravedlnosti a ministerstvem zemědělství…”

Tak se dobře usaďte. Možná už brzy uvidíme krach další totalitní utopie, a to z první řady.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)