8.12.2023
Kategorie: Společnost

Hamplová: Máme svobodu slova de iure, nikoli de facto

Sdílejte článek:

PZ

Počátkem týdne proběhlo ve Sněmovně veřejné slyšení petice “v oblasti svobody projevu“, kterou předkládala strana PRO. Slyšení se zúčastnila i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která dlouhodobě proti zavádění cenzury bojuje.

„Máme svobodu slova de iure, nikoli de facto. Mé dnešní vystoupení k svobodě projevu a svobodě slova na půdě Poslanecké sněmovny při projednávání jedné z petic občanů, kteří žádali bránění cenzuře a autocenzuře.

PS: Jen doplňuji, kdo si projev poslechne, že odborný seminář přesto bude. Nebyla mu sice poskytnuta podpora kolegů příslušné komise Senátu, tato možnost mi byla touto komisí už dvakrát odepřena, ale uspořádám jej pod vlastním jménem jako akci senátorky; servis od senátu si domluvím a zaplatím, a účastníci budou na moje pozvání. Bude to takový první prubířský kamínek, jak na půdě Senátu otevírat všechna témata, nekádrovat senátory a necenzurovat obsah jejich akcí. Demokratický přístup, zejména na půdě zákonodárného sboru, by měl být podle mého názoru zkrátka jiný. Měl by jít příkladem,” napsal na svém facebookovém profilu k projednáváví petice ohledně zavádění cenzury senátorka Hamplová, která později ještě zveřejnila další příspěvek týkající se projednávání petic ve Sněmovně.

„Tolik petic ještě v historii ČR nebylo. Dnes se na půdě Poslanecké sněmovny projednávaly hned tři. Dvě předložila strana PRO (téma energetiky a svobody slova), jednu zemědělci (nerovnost podmínek vlastníků – zemědělců). Fakta, argumenty, logické analýzy… Všech jednání jsem se zúčastnila, protože všechna témata mne zajímala. A ve všech případech jsem na straně předkladatelů petice. A postoj zástupců vlády? Hlas občanů? Nezajímá. Ale naprosto. Naopak – vůči zemědělcům to bylo až karatelsky. Energetika – útěk od problému, nepravdy… a svoboda slova?

Reakce ministra – jediná věta: “KRIT (Krizový informační tým) funguje dobře.” Teď jen zda to není vlastně potvrzení obsahu dané petice. Co bych na tom našla dobrého? Že to tu znělo s plnou otevřeností. Natvrdo. A že to pevně stmeluje opozici. Napříč spektrem. Bylo to vidět i o přestávkách… A pokud kdo toto z koalice bude nadále obhajovat a krýt, není opravdu soudný. Nebo chytrý. Nebo obojí dohromady. Pár záběrů z velmi dynamického odpoledne,” napsala později k projednávání petic na půd Poslanecké sněmovny senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

prvnizpravy.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)