28.3.2022
Kategorie: Ekonomika

EVROPA SI UVĚDOMUJE, že bumerang sankcí tvrdě zasáhne i samotný Západ

Sdílejte článek:

RUDOLF HRUBOŇ

Evropa vyhlásila nejpřísnější sankce proti Rusku v několika fázích a nemusí jim být ještě konec. Zatímco Rusko se zatím zdrželo reakce, samotný bumerang západních sankcí tvrdě zasáhne mnoho odvětví evropské ekonomiky a občany. Připustil to nedávno německý kancléř Olaf Scholz.

Klíčové jsou energie

Globálně je Evropa závislá na ruském plynu ze 40 % svých potřeb. Německo, průmyslové centrum Evropy, je vysoce závislé na Rusku, pokud jde o dodávky energií: plyn – asi 55%, uhlí – 50%, ropa – asi 35%. Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima byly německé jaderné elektrárny odstaveny a země masivně investovala do obnovitelných zdrojů energie, včetně větru a slunce. V důsledku toho Německo nutně potřebuje zemní plyn, aby kompenzoval výpadky elektřiny z takových zdrojů.

LNG není řešení

Navíc kvůli odporu ze strany Zelených nemůže Německo dovážet ani zkapalněný zemní plyn (LNG) z USA, Kataru nebo jiných zemí. Nemá terminály pro příjem LNG, zatímco Španělsko jich má deset, Francie tři a Belgie, Nizozemsko a Polsko po jednom. Nový přístavní terminál není postaven za jeden rok a není dostatek přepravců LNG, kteří by uspokojili poptávku. Pokud bude rozhodnuto o zastavení všech dodávek z Ruska, bude dlouho téměř nemožné je nahradit. Norské a nizozemské zdroje jsou na ústupu a další producenti jako Katar, Alžírsko nebo Nigérie prodávají většinu své produkce do Asie.

Zemědělské komodity

Další oblastí, která tvrdě dopadne na Západ, je trh zemědělských komodit. Rusko a Ukrajina totiž patří k hlavním hráčům v mezinárodním obchodu s obilím. Tyto dvě země představují 29 % světového exportu pšenice a ječmene. Rusko je dokonce největším světovým vývozcem pšenice, v kukuřici je na 2. místě a Ukrajina na 4. místě. U slunečnicového a slunečnicového oleje je jejich význam ještě větší. Omezení dodávek z Ruské federace může zcela podkopat globální trh se zemědělskými surovinami. Blízký východ a Afrika jsou silně závislé na Rusku, pokud jde o dovoz pšenice a produkci chleba. Pokud by dodávky byly přerušeny, země jako Egypt by mohly zažít hlad.

Od kovů po diamanty

V Evropě bude také těžce zasaženo hutnictví, protože Rusko poskytuje téměř 15 % světové produkce nerostů: drahé kovy včetně zlata, hliník, železná ruda a hotová ocel: předvalky, svitky a profily. U takových neželezných kovů, jako je olovo, zinek a nikl, je postavení Ruska ještě dominantnější. Rusko má také největší prokázané zásoby železné rudy na světě. Je také největším světovým producentem surových diamantů, které se vyvážejí do Antverp nebo do Indie především na řezání a leštění. Je zajímavé poznamenat, že USA, stejně jako Evropa, se prozatím zdržely zákazu dovozu surových diamantů z Ruska, aby nezpůsobily vážné škody diamantovému průmyslu na Západě.

Západu hrozí stagflace

Rostoucí spotřebitelské ceny již začínají podporovat velmi vysokou inflaci ve druhé polovině roku 2022 a v roce 2023. Někteří evropští ekonomové ji odhadují až na 12 % ročně. Vysoká inflace nebude plně kompenzována vyššími mzdami a celá populace ztratí kupní sílu. To by mohlo spustit spirálu stagflace: ekonomickou stagflaci doprovází vysoká inflace, což je nejhorší možný scénář. Ve Francii existuje jasná možnost znovuobnovení hnutí žlutých vest po prezidentských volbách. Farmáři a řidiči kamionů už v minulých dnech pořádali demonstrace po celé Francii. Proti vysokým cenám paliv protestují v těchto dnech i dopravci ve Španělsku.

EU odložila “Green Deal”

Evropská komise se již rozhodla odložit široce kritizovaný „Green Deal“, ve kterém jaderná energie ovlivněná „zelenou lobby“ nebyla ani považována za součást rovnice. Nyní dokonce Německo a Belgie uvažují o restartu svého jaderného programu. Francie rozhodla investovat do výstavby šesti nových jaderných elektráren a projektování šesti dalších, ale jejich výstavba bude trvat desetiletí, zatímco odpor sankcí evropské zelené lobby bude nyní bolet. Vysoké ceny energií zasáhnou nejen firmy, ale i občany již po několika měsících či dokonce týdnech, jakmile se vyčerpají stávající zásoby.

Rudolf Hruboň

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů