17.2.2016
Kategorie: Společnost

EET jako dobrý byznys s erárem. Pro někoho …

Sdílejte článek:

PETR PAULCZYNSKI 17|02|2016

Za online pokladnami stojí Babišův kolega z Petrimexu, píše Petr Holub na ECHO24. Vybudování IT systému, který by zajistil online připojení 600 tisíc živnostníků na finanční úřady, přijde stát na víc než 300 milionů korun, na provoz půjde ročně 250 milionů. Ministrovi financí Andreji Babišovi při tom radí expert Milan Rusnák. Oba muži se setkali už před listopadem 1989 jako kolegové v Podniku zahraničního obchodu Petrimex.

[ad#clanek-respo]

Ministerstvo financí navrhuje, aby se při zadání gigantické IT zakázky obešla veřejná soutěž. Při rozdělování státních stamilionů bez veřejné kontroly tak bude mít hlavní slovo síť známých a dlouholetých kolegů. Ministerstvo financí hodlá svěřit vybudování systému elektronických pokladem bez soutěže svému vlastnímu podniku Státní tiskárna cenin. Fakticky to znamená, že státní firma dostane peníze, za které si pak bez soutěže objedná dodávky od soukromníků.

Na dosavadní praxi upozornil Tomáš Pfeffer ze společnosti INDOC. Největší dosavadní zakázky pro Státní tiskárnu dosud byly biometrické pasy, nové občanské průkazy a informační systém o majetku státu, které však podle Pfeffera kompletně dodaly soukromé firmy. Na přípravě zakázky se podílel také Milan Rusnák, který byl podle svého profilu na LinkedIn v letech 1985-8 kolegou současného ministra Babiše v exportní firmě Petrimex. „Podle našich informací byl pan Rusnák členem jednoho ze subtýmů projektu,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Sám Rusnák nechce o své roli hovořit, na žádost o rozhovor zaslanou prostřednictvím manažerů jeho současné firmy nereagoval. Prostě setkání starých známých.

Stát prý utratí nejméně 350 milionů za vybudování datového centra, vytvoření softwaru, nákup licencí, zabezpečení systému atd. Babiš si přidělí 130 milionů na propagaci, PR a marketing elektronické evidence tržeb. Jen web, který má sloužit občanům, aby mohli udávat obchodníky, hospodské a řemeslníky má stát asi 60 milionů. Že to pořád nejsou tři a půl miliardy? Podnikatelé si budou muset pořídit zařízení, z kterého budou odesílat datovou zprávu o tržbě a vytisknout potvrzení o tom, že data byla odeslána. Podnikatel musí mít tiskárnu i software od firmy, která podporuje EET. Extrémně důležité je internetové připojení, protože za případné výpadky připojení a jeho kvalitu nese podle zákona o evidenci tržeb odpovědnost sám podnikatel. Viz §21 a 22 Zákona o evidenci tržeb.

Policie vyšetřuje, zda se Babišovi někdo nenaboural do elektronické pošty, informují Lidovky. Možné prolomení pošty vicepremiéra Andreje Babiše začala prošetřovat policie. Stalo se tak poté, co se začaly šířit zprávy o tom, že e-mailová korespondence šéfa hnutí ANO je k mání za peníze. Prozatím ale není jasné, zda se někdo skutečně do schránky naboural. Vyšetřováním se zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením Roberta Šlachty. O případu informoval server Neovlivni.cz. “Dozvěděl jsem se to od policie,” podotkl Babiš. A v pondělí v poledne přidal ministr financí komentář na sociální síti Twitter. „Nějaký vtipálek nabízí moje maily za 100 tisíc korun. To jsem teda myslel, že mají pro mé nepřátele větší hodnotu,“ napsal Babiš. O jeho mailech však na Twitteru pravili:  Odhaduji že obsah byl asi takový. Fšetci kradnů, Kalousek je megazloděj, Bude líp.

A brněnské okénko: Brno bude mít své Autonomní sociální centrum Klinika v Zábrdovicích! Dobrá zpráva pro kolektiv Kulturou proti chátrání: dnes Rada města schválila záměr dlouhodobé výpůjčky nevyužívané budovy zimních lázní v Zábrdovicích. Památkově chráněná funkcionalistická budova nemá dlouhodobě využití a majetkový odbor proto navrhl vypůjčit ji spolku Kulturou proti chátrání k vytvoření kulturně-sociálního centra. Než bude vše definitivně odsouhlaseno, bude to ještě chvíli trvat, ale zdá se, že vše jde dobrou cestou a zajímavý dům v Zábrdovicích ožije novými aktivitami.

Podle politika opoziční ODS a šéfa spolku Brno+ Roberta Kotziana je schválený pronájem městských budov v rozporu s prohlášením vedení města, že chce s brněnským majetkem řádně hospodařit. „Myslím, že jsou ve městě lidé, kteří takový pronájem potřebují víc. Ať se zájmové kroužky typu Kulturou proti chátrání zaštiťují kulturou sebevíce, nejde o potřebné. Je to rádoby nepolitická skupinka neomarxistů schovávajících se za kulturu,” kritizoval bývalý náměstek Kotzian. Překvapením bylo rozhodnutí rady především pro představitele městské části Židenice, kde bývalý lázeňský dům leží. V článku jsou dvě nepřesnosti. (1.) že jde o pronájem a (2.) že proběhlo výběrové řízení (vyplývá z kontextu), avšak jediným zájemcem jen onen zájmový kroužek Kulturou proti chátrání. Materiál, který projednala rada města se však jmenoval “Adresný záměr výpůjčky prostor v budově Zábrdovická 13…”. Takže jde (1.) o ADRESNÝ záměr, tj. osloven byl/bude přímo tento jeden zájemce a (2.) jde o záměr VÝPŮJČKY, ne pronájmu. A výpůjčka je bezplatná. Tedy uveďme věci na pravou míru: odpovídá-li stav věci názvu onoho materiálu, pak tu není žádná transparentnost a prostory se přenechávají zadarmo. Dobré, ne…?!

Jeden ze starostů k tomu pravil: To se tedy máme na co těšit…! Takto chce město hospodárně využívat veřejný majetek? To je k neuvěření. Ať je to tak, či tak, toto rozhodnutí v nás důvěru nevzbuzuje. Squateři, bez ohledu na to, pod jaký název se zrovna schovají, by zcela jistě neměli být podporováni městem a už vůbec by jim neměla být svěřována památkově chráněná budova. Jedna věc je, že dodnes město s touto budovou nic neudělalo. Důvody nějaké asi byly. (Ostatně, jak je to s opravami památkově chráněných budov si současné vedení města zakouší u káznice na Bratislavské, kde se snaží zabránit zpamátnění, jelikož to zásadně prodlouží a zkomplikuje opravy budovy). Druhá věc je svěřit pamatkově chráněnou budovu někomu, kdo nerespektuje právo na vlastnictví a soukromí, někomu k politické činnosti (a nenamlouvejme si, že Klinika je apolitická), někomu kdo nikdy nebude schopen takovou budovu opravit atd., atd.
Toto je čistokrevně politické a zásadně chybné rozhodnutí vedení města a je na bíledni, čí je to záměr a které sortě voličů jde naproti. Názor jednoho z voličů lze asi aplikovat na celé vedení města.

A z mého života: Chtěl jsem se něco dozvědět o autonomním centru Klinika a skončil jsem na stránce pro kutily, soudím tak z návodů jako “Jak zapálit auto”, “Výroba a použití molotovu” nebo “Časované zápalné zařízení”. Vzápětí mne v TV informovali, že někdo vymyslel umělý maso. Zatím to umí jenom jako kuličky. Ty umělý masový kuličky si narvěte mezi půlky. My konzervativci si dáme stejk. Za nějaký zmršený kuličky jsem teda klíčema nezvonil.

[ad#clanek-respo]

A na Fejsbůku napsali:

 • Uprchlíci z Iráku: Jihlava nám musí zajistit lepší bydlení než byty 2+1.  Musí? Hovno musí, drzí nájezdníci.
 • Co se mi honí hlavou ptá se FB. No jestli sluníčkoví pomahači uprchlíkům nejsou náhodou spíš pomahači převaděčských gangů.
 • Sledujete ten přerod, jak se stát mění z naší servisní organizace na drába, který s námi jedná jak se svými pacholky?
 • Jednou Stropnický neudržel semeno a podruhý jazyk za zuby… a pokaždý z toho byl průser.
 • Ten mladej Stropnický nemůže být výsledkem vítězství nejsilnější spermie. Ta se nárazem zabila a pak přišla nějaká rachitická.
 • Miroslav Kalousek V letech 1975-1980 jsem byl učněm, posléze zaměstnancem n. p. Silon Planá nad Lužnicí. Soudruzi mě tak obdařili mnoha zajímavými zkušenostmi. Například jeden kolega nám v šatně setrvale vykrádal skříňky. Aby se nedostal do podezření, občas „vykradl“ i tu svoji a naříkal nad tou ztrátou. Časy se mění, metody zůstávají…
 • Křesťané z Iráku jedou do Brna. Kromě výuky češtiny je uvedou do zvyklostí a kultury České republiky. „Vysvětlí jim třeba, že bonbony se neotevírají rovnou v obchodech při nakupování, jak je zvykem v Iráku, ale až po zaplacení,” uvedl Frýdl.  Taky by jim měli říct že se nekadí na ulici
 • Pavel Kohout: Evropa nepotřebuje Rusko, aby ji destabilizovalo. Stačí si na to sama.
 • Ten vymalovanej kravín je nějaký vrtění psem, nebo překladatelský oříšek jako “kolik třešní tolik višní”?
 • Žalobce: Odložení kauzy EET ze strany policie přezkoumáme a toho udavačskýho hajzla najdem!
 • V rámci protikuřáckého tažení prý bude zakázáno i kouření v autě. Jestli i pod volantem tak to mě naserou.
 • K absolutní světové špičce patří Soukalová v biatlonu, Sáblíková v rychlobruslení a Jílková ve skákání do řeči.
 • Květiny: 450 Kč
  Večeře: 800 Kč
  Šampaňské: 1200 kč
  Hotel: 2500 kč
  Ten pohled na ni, když řekne, že ji bolí hlava – k nezaplacení!

 • Česká věta..nechceme bydlet v přemalovaným kravíně je špatně přeložená věta z arabštiny..”jsme inženýři, lékaři a právníci a přijeli jsme k vám pracovat”
 • Víte jak vás taky může žena uspokojit ústy? Když drží celej den hubu.
 • Mohli by dát ty irácký vybíravý zmetky z Jihlavy třeba do Čapího hnízda, to snad jejich standardy splňuje.
 • Za výpadky připojení a jeho kvalitu nese podle zákona o EET odpovědnost sám podnikatel. Viz §21 a 22. To vymyslel pičus.
 • Koukám na složení párků z Agrofertu… drůbeží separát, vepřové kůže, sádlo, sója…  hmmm, v zásadě něco podobnýho jako program ANO…
 • Naposled se tuším pokoušela sesazovat prezidenta (Klause) kvůli vlastizradě exsenátorka Gajdůšková, řečená Al-Gajda. Dnes se této její mety pokouší u Zemana dosáhnout místopředseda zmírající TOPky. Není třeba mít MZ v oblibě, aby člověk mohl říct: trapné.
 • EET scháleno. Kontrolní hlášení taky. Fízlování a centrální regulace jako standard života v tomto státě. Jestli ještě někdy uvidím někoho cinkat klíčema na ulici, přerazím mu obě ruce!

A něco veselého: 

A fór na konec:

Chlap sedí doma v kresle a vyhadzuje do vzduchu arašidy a opät ich chytá priamo do úst. Zrazu ho manželka vyruší z tejto produktívnej činnosti a práve vyhodený arašid mu spadne do ucha. Snaží sa ho vybrať on, aj manželka, ale arašid sa dostáva stále hlbšie a hlbšie do ucha. V tom momente vchádza do dverí dcéra aj s novým kamarátom. Ten keď vidí, čo sa deje, sebavedome vopchá chlapovi dva prsty do nosa a povie: “Fúknite!” A naozaj -arašid je zrazu von. “To je fantastické!” hovorí manželka, “ten chlapec je génius, som zvedavá, čo z neho bude.” Otec smutne prikývne: “Podľa toho, čím mu smrdeli prsty by som povedal, že náš zať.”

A to je dneska všecko.

ZDROJ: Petr Paulczynski

bloger_605

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...