23.12.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Covid-19 jako biologická zbraň, další důkazy

Sdílejte článek:

PAVEL DUDR

DUDRPoužití biologické zbraně má dvě fáze. První je příprava v laboratoři, která musí být utajená, a druhá je šíření, které už nelze utajit, pokud má být zbraň úspěšná. A právě podle toho lze poznat, že se jedná o biologickou zbraň, či dokonce válku.


Pokud by se šíření nechalo na přírodě, trvalo by to velmi dlouho. Reprodukční číslo R nám udává, kolikrát se zvyšuje počet nově nakažených za 5 dní. Když je R = 1,5 , což je obvyklé, pak to znamená, že z jednoho nakaženého vznikne za 50 dní 58 nově nakažených denně, a to je na pandemii trochu málo. Navíc by se dalo zjistit, kde je ohnisko nákazy.

Tedy je asi vhodné, použít superpřenašeče, kteří infekci urychlí, aby se brzy poznalo, zda bude nově vyvinutá varianta úspěšná, a potom také jak je patogenní.

Nyní popíšeme konkrétní případ. V lednu 2021 se objevila v Anglii nová subvarianta Delty AY.4.2. Postupně se rozšířila do 46 zemí včetně ČR, ale jen v Anglii se šířila exponenciálně.

Následuje tabulka, která ukazuje podíl varianty AY.4.2 z celkového počtu sekvenovaných vzorků v zemích, kde se tato varianta šířila,  podle (1).

AY42Tab


Polsko udává 1,35 %, tam ovšem mnoho mladých lidí jezdí pracovat do Británie, takže tu infekci mohou do Polska přivážet. Ostatní napadené země mají už pod 1 %. Z toho pak lze usoudit, že šíření této varianty bylo v Británii záměrné, zatímco v ostatních zemích je přirozené.

Ale to není vše. Následuje graf celosvětového šíření AY.4.2, na kterém má Británie největší podíl. A na něm je vidět zlom od 14.12.2021, který znamená, že tato varianta v Británii asi končí. Je tam sice poznámka, že je to z důvodu zpoždění dat, ale jiné zdroje uvádějí totéž.

GrafAY42

A proč tak najednou? To lze vysvětlit následujícím grafem, který ukazuje, jak se ve světě šíří varianta Omikron. K 29. 11. 2021 měla už 85,5 % v JAR, 4,24 % v Rakousku, 0,54% v Nizozemí, 0,75 % v Indii, 0,45 % vKanadě, 0,17 % v Británii…(2)

Omikron

Takže superpřenašeči v Anglii mohli dostat avízo, že s šířením AY.4.2 mohou skončit, protože nová jihoafrická varianta je lepší a brzy bude i v Anglii.

Prameny:
(1) outbreak.info
(2) Úmrtí na koronavirus (COVID-19) – Statistiky a výzkum – Náš svět v datech (ourworldindata.org)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...