1.6.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Svoboda projevu zvítězila nad Hamáčkem … pro tentokrát

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

hamplPondělí 25. května

Zatímco epidemie odstartovala krizi, která může být nejtěžší hospodářskou krizí od průmyslové revoluce, počet Američanů přes práce překročil 30 milionů (a Evropané budou následovat), úzké procento nejbohatších lidí nadále rozšiřuje majetky raketovým tempem. Během první části krize o téměr o půl bilionu dolarů. Ale oni bohatli stejně rychle i před tou epidemií.
Kdyby byl dnes mezi nejmocnějšími vládci světa Winston Churchill, tak by tyto nejbohatší dočasně zdanil tak na úrovni 95% a získané prostředky použil k pomoci těm dole. Nenahrazovat zisky, ale dát pozor, aby nikdo zbytečně neupadl do chudoby. Lidé by nebyli tak příšerně stresováni, konspiračky by se šířily méně rychle, reakce na epidemii by byla racionálnější a ukázněnější (a tudíž kratší a méně nákladná). Na mnoha místech by začaly vyrůstat skutečné národní a místní ekonomiky, a nakonec by nebylo tak špatné.

Naopak.
Ostatně, Steve Bannon předvídal, že epidemie bude pro Trumpa “churchillovským momentem”. Místo toho ale vidíme všude na světě (i mezi vlasteneckými leadery) jen rozpaky, hledání viníků (jako by bylo možné Číňany pohnat ke zodpovědnosti) a v podstatě bezmocné přihlížení, jak celé národy a národní ekonomiky vstupují do stavu permanentní krize a permanentního stavu mezi epidemií a neepidemií. Trump snad dokáže navzdory tomu vyhrát prezidentské volby, ale oslabilo ho to v každém případě.
O to víc vyniká výkon jediného státního západního světa, který v těžké chvíli prokazuje skutečné vůdcovství – Viktora Orbána. Však to také vypadá, že maďarské národní hospodářství bude postiženo nejméně ze všech.

Úterý 26. května

Takže máme hvězdné obsazení rady České televize. Ale nepropadejme předčasné radosti. Hraje se totiž o jedno jediné – zda se podaří odvolat generální ředitele Dvořáka a nahradit ho někým čestným. Bez toho může rada vydávat stanoviska, ale na faktickou podobu vysílání nebude mít nejmenší vliv.

Středa 27. května

Jarda Foldyna roste každým projevem. I dnes pronesl velkou státnickou řeč, jakou bychom mohli slyšet od Viktora Orbána, Salviniho, Trumpa… nebo třeba z archivu od Ronalda Reagana.
„Pravda se přece nedá porazit tím, že někdo má sílu a někoho obviní. Pravdu přece nemůžeme přetlačit zákonem.
Předsudečná nenávist. Co je za blbost! To budeme lidi obviňovat za to, co si myslí?
Nezneužívejme policii. Víte, že se to policistům nechce dělat, tyhle politické nesmysly? Otevřeně vám to neřeknou. Ani nemůžou. Ale mají toho plné zuby. Vyzývám policisty: Hoďte to těm politikům na hlavu! My si vás vážíme. My víme, že s tím také nesouhlasíte. Že celá řada soudců i státních zástupců toho má plné zuby.
…miliony našich mrtvých předků, kteří zemřeli za to, abychom mohli žít v Evropě a v křesťanském světě tak, jak žijeme. O to tady jde a o nic jiného. Nezpochybňujeme právo Afričanů na život v Africe. Somálec ví nejlépe, jak má žít Somálec. Ale Atény nejsou Mogadišu.
Nacisti. Komunisti. A teď přicházejí nějací neoliberálové, více méně neomarxisté, nebo spíš blázni. A zase tady lítá „fašista sem, fašista tam“. Že se nestydíte před miliony mrtvých z front a koncentračních táborů! Vždyť je to jinak. Není to nic jiného než zájem globálního kapitálu.“

Čtvrtek 28. května

Dnes připomenutí slov klasika, Johna Stuarta Millse: “I pokud by přijatý názor byl pravdivý, tak dokud není napadán a podrobován diskusi, hrozí, že bude jeho zastánci přijímán jen jako předsudek nebo dogma.”
O to přece jde! Ne o to, že zastáváme správná dogmata, ale že jsme schopni své názory neustále ověřovat, potvrzovat, vystavovat zkouškám. To činí naše myšlení silným. Nikoliv tupé opakování pouček. Proto je myšlení normálního člověka se zdravým rozumem tak nadřazeno vymytému mozku kavárenského intelektuála.
Ale samozřejmě chce to rovnováhu. Kdybychom měli věnovat čas diskuzi s každým hlasatelem pitomosti, už bychom se nestíhali věnovat ničemu jinému. Zvlášť, když ti lidé opakují dokolečka pořád to samé. Občas je to však oživující.

Pátek 29. května

Vypadá to, že na obecních úřadech v Řeporyjích a na Praze 6 a v centrále Lidovců a ODS budou mít příští rok kalendáře osobností z nakladatelství Naše vojsko.

Sobota 30. května

Zatím další muslimský migrant uříznul hlavu švédské teenagerce, tamní vláda i další evropské vlády řeší, jak do země dopravit víc takových lidí.

Neděle 31. května

V článku na Protiproudu doporučuji, aby byla vytvořena mezirezortní pracovní skupina s časově omezeným mandátem, která by spojila lidi z nejrůznějších oborů. Jak vlastní zaměstnance komise, tak externí odborníci. Společně by měli:
Definovat dlouhý seznam hrozeb, k čemu by mohlo při odchodu z EU dojít.
Ke každé připravit záchrannou akci nebo jinou reakci. Mnohdy nebude možné najít dobré řešení, takže definovat aspoň postup, který zabrání nejhorším škodám.
Dát tomu podobu jednoznačných havarijních plánů, včetně seznamu investic, které by měly být podniknuty. 
Teprve potom by mohla začít případná jednání o odchodu. Česká republika bude i nadále ten slabší partner, ale nebude už tak zoufale nepřipravena. 
Lidé by se pak mohli začít dívat na odchod jinýma očima. Bylo by jasné, že vláda je schopná to zvládnout. Bylo by zřetelné, jak velká rizika skutečně hrozí, a mohly by být racionálně porovnávány přínosy, náklady a rizika. 
I při jednání s eurobyrokraty by Česká republika získala mnohem silnější pozici. Je tudíž docela možné, že veškeré náklady investované do takové práce by se vrátily za pár měsíců.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...