22.6.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Cikánský George Floyd?

Sdílejte článek:

COM

V Teplicích zemřel v sobotu muž krátce poté, co proti němu zasahovala policie. Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí se zákrokem, zpráva poukazuje na předávkování drogami. Incident prověřují kriminalisté a odbor vnitřní kontroly. Průběh zákroku natočil jeden z jeho svědků. Zástupci romské komunity zásah označili za policejní násilí a vyzvali k protestu. Podle policistů ale byl muž agresivní a napadal je.

Tolik krátká tisková zpráva. Nicméně … pro rasistický web Romea.cz zřejmě zpráva roku. Ano, tipujete správně … mrtvý muž byl totiž cikán. Nic na tom, že to byl feťák napumpovaný drogami až po uši, že se choval násilnicky i proti policistům, nic na tom, že zásah policistů s jeho smrtí neměl nic společného, protože i dle pitvy zemřel na předávkování drogami. Rasisté z romea.cz věnují tématu mnoho nenávistných článků a vyzývají k celoromské vzpouře. Co například píší? Přečtěte si: 

Na sociálních sítích se mezi Romy masivně šíří video z Teplic, kde po zásahu policie zemřel muž. Někteří jeho smrt přirovnávají ke smrti černocha George Floyda. I v Teplicích jeden ze zasahujících policistů klečel několik minut Romovi na krku. 

“Vrchol brutality,” napsal k videu například ředitel organizace RomanoNet Michal Miko. “Romský Floyd dneska v Teplicích!” okomentoval video Michal Mižigár, romista a student historie, který v roce 2019 získal cenu Aspen Central Europe Leadership Award, kterou mladým úspěšným lídrům uděluje Aspen Institute Central Europe. “Cítím se být opravdu bezmocný a je mi smutno. Není to první případ,” dodal Mižigár a připomněl útok na romské děti na táboře Idy Kelarové nebo smrt Roma v žatecké pizzerii v roce 2016.

VIDEO

Na nahrávce, která koluje po sociálních sítích je vidět trojice policistů zasahujících proti vzpouzejícímu se muži. Jeden policista mu drží nohy, druhý pak klečí několik minut na jeho krku. Třetí policista pomáhá křičícího muže spoutat. Někteří okolo stojící Romové zásah komentují. “Vždyť ho udusí,” je slyšet ženský hlas. “Je to jejich práce,” hájí zásah mužský hlas. “Zůstaň ležet, nevzpouzej se,” říká zakleknutému Romovi další Rom.

 

Podle bývalého policisty Petra Toráka, nositele řádu britského impéria, je zřejmě příliš brzo dělat nějaké závěry, ale i Torák připomíná smrt George Floyda. “Z toho videa je zřejmé, že umřel další člověk v důsledku policejního zásahu. Je to česká verze Floydova případu? Budu pečlivě sledovat vyšetřování a doufat, že v případě, že se prokáže policistova vina, že i český právní systém a celá společnost odsoudí takovouto policejní brutalitu a vyvede z toho patřičné důsledky,” uvedl Petr Torák.

Ředitel organizace Khamoro Emil Voráč vyzval k uspořádání protestu proti policejnímu násilí. “Nikdo z nás a ani policejní složky, nemají právo na nepřiměřený zásah, kterým záhy přijde člověk o život, ano člověk, byť může být drogově závislý, nebo jinak negativně patologicky mající sklony. Neměli by mít občané jistotu v profesionalitu přiměřeného zákroku právě policejních složek?” ptá se Voráč a vyzývá všechny, kterým vadí jakákoliv brutalita: “Zvedňeme už konečně hlavy a aspoň v takových situacích, se spojme.”

Tolik rasistický web romea.cz. Pitvě samozřejmě nevěří. Prý romský George Floyd? Budou tedy cikáni protestovat proti policejnímu násilí? Budeme svědky podobných pogromů jako v USA, kde se podpalovalo, rabovalo, ničilo? Postavíme nakonec mrtvému feťákovi sochu?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)