Český PES, který štěká a …
JAN BARTOŇ
Stupnice PES, která dělí opatření proti šíření covidu do pěti kategorií, je počinem Jana Blatného. Ten při její prezentaci uvedl, že stupnice není žádné dogma a že o zavedení jednotlivých opatření vždy rozhodne vláda. ČT ale opět předvádí, že PES je holí, kterou lze vládu bít. Dokázala to například moderátorka Daniela Písařovicová při rozhovoru s poradcem premiéra Romanem Prymulou. Písařovicová, zcela jistě dobře „nabrífovaná“ svými šéfy, se totiž zeptala, jestli nezavedení opatření pátého stupně „není chyba“ a Prymula jako známý „uzavírač“ jí dal za pravdu.
Ta samá ČT ale dokáže v těch samých Událostech rozebírat tíživou ekonomickou situaci řady odvětví, naposledy odvětí wellness spolu s bazény. Pro tato odvětví vláda údajně nic nenabídla, provozovatelé nedosáhnou na žádné dotace (?) a je tedy nutné situaci řešit. Takový výkon podává veřejnoprávní televize dlouhodobě. Šíří do světa čísla, která ve většině případů jsou poplatná dnešní „rozbouřené“ době, vytváří dlouhodobě strach v určité náchylné části populace. Počty zemřelých na podzim v Česku „trhají rekordy“ – podobně jsou na tom ale všechny státy světa s podobným vývojem pandemie.
Michael Talbot je autor knihy s názvem The Holographic Universe . V souvislosti se současnou covidovou pandemií jsou velmi zajímavé údaje o vlivu lidské představivosti na průběh nemocí, zejména s ohledem na nemoci smrtelné, jakými jsou rakoviny všeho druhu. Uvádí v knize řadu zdokumentovaných obtížně vysvětlitelných remisí (přechodné vymizení příznaků nemocí). Velký vliv tak má představivost. Lidé, kteří věří v uzdravení mají větší šanci (viz věř a tvá víra tě uzdraví), že se uzdraví. V knize je uvedena i statistika úmrtí na rakoviny všeho druhu u osob s nízkými znalostmi a představivostí (duševní poruchou apod.), podle níž je procento úmrtí na rakoviny významně menší než u „normální“ populace. Vysvětluje se to právě tím, že „normální“ člověk ví, co ho čeká a pokud dojde k přesvědčení, že je konec, je konec.
V souvislosti se současnou pandemií se i mezi lékaři hovoří vážně o tom, že „vedlejším“ účinkem pandemie může být zanedbaná zdravotní péče k jiným nemocem. Znám člověka, který doslova „hltá“ všechny negativní informace o současné situaci a dokonale se „odstřihl“ od společnosti, aby se „ochránil“. Zřejmě si tím ale zadělává na vážné zdravotní problémy, minimálně ohrožuje své duševní zdraví.
Vláda má o situaci jednat až poté, když sněmovna odsouhlasí prodloužení nouzového stavu. I to by mohla být odpověď na „cílený dotaz“ Písařovicové ohledně přechodu do pátého stupně PES. Pokud by totiž sněmovna neodsouhlasila prodloužení nouzového stavu, celý PES by „chcípnul“. Doufám, že to skončí tím, jak se začne očkovat. To je snad jediné světýlko na konci tunelu.