10.2.2022
Kategorie: Ekonomika

Ceny benzinu v „Elektristánu“ už v přesahují 52 Kč za litr, prodej elektromobilů přesto klesá

Sdílejte článek:

PETR PROKOPEC

Problémem socialismu je, že mu dříve nebo později dojdou peníze „těch druhých“. Zelený socialismus není výjimkou a v případě elektromobility se v Nizozemsku vyčerpává až překvapivě rychle. Benzin už stojí v průměru přes 2,1 eura, dobrého to ale neplodí nic.

Nizozemsko je vedle Norska největší ráj elektrických aut v Evropě. Elektrický pohon je v této zemi uměle zvýhodňován jak při samotném pořízení, tak zejména během provozu. Kromě toho politici stále více zatěžují majitele spalovacích vozů novými daněmi a poplatky. Zas a znovu musíme dodat, že mnoha lidem zkrátka elektromobil nevyhovuje, třeba už proto, že denně potřebují urazit stovky kilometrů a doplnit palivo potřebují v řádu minut. Mimo to je tu cena elektrických aut, která přes veškeré přerozdělování není zrovna nízká.

Jakkoli tito motoristé často používají spalovací vůz jen k výkonu svého povolání, politici zkrátka nedělají rozdíly a vyšší daně uvalují na pohonné hmoty bez výjimek. Jejich cena tak nyní podle dat spotřebitelské organizace United Consumers dosáhla historického maxima – za litr benzinu se v zemi tulipánů vyšplhala v průměru na 2,158 Eur, tedy asi na 52,40 Kč. Jde o meziroční nárůst o 28 procent, bezpečně nejvyšší cenu v Evropě a jednu z nejvyšších na světě.

Za tímto zdražováním stojí i rostoucí ceny ropy, nemusíte ale mít doktorát, aby vám bylo jasné, že je nejvíce ovlivnila politická rozhodnutí spojená s podporou elektromobility. Jednak platí, že když stát někde rozdává, musí jinde vybírat. A když jde o zdražování provozu konvenčních aut, jde současně o umělé zvýhodňování těch elektrických. Problémem pro politiky však je, že o elektrický pohon je překvapivě menší zájem než dříve – Nizozemsko je paradoxně vedle ČR jedinou další zemí v Evropě, kde prodeje elektromobilů loni klesly a klesající zájem o ně dospěl už tak daleko, že lidé už se neženou ani pro dotace s nimi spojené.

Znovu se tedy potvrzuje, o čemu už delší dobu hovoříme. Přirozený zájem o elektromobily je malý a může být rychle ukojen. Pokud si tedy titíž lidé kupují další a další auta, jde jednoduše o bohaté, kterým mohou imponovat některé dílčí vlastnosti. Takové auto by si pak možná koupili i bez dotací, což na vládní politiku nevrhá zrovna dobré světlo. V jejím rámci jsou peníze odebírány těm, kteří jich nemají nazbyt a nic jiného než konvenční vůz si nemohou dovolit.

Pochopitelně nezapomínáme ani na skupinu motoristů, kteří nepatří mezi nejbohatší, ovšem právě onou dotací se ke koupi elektromobilu nechají zlákat. Ovšem i takových lidí je relativně málo a stále méně – loni se v Nizozemsku vedle 34 tisíc elektrických aut prodalo 147 tisíc benzinových vozů, to nepředstavuje zrovna drtivé vítězství elektřiny. Jak vidno, ani extrémně drahý benzin a velmi drahý provoz konvenčních aut z hlediska daňového zatížení na straně jedné a dotace, nižší daně a další výhody spojené s elektromobily na straně druhé se automaticky o úspěch elektroaut nepostarají.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...