17.1.2021
Kategorie: Společnost

Byli jsme před vakcínou … aneb Už máš zaplacené daně, uhlíři?

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAV posledních dnech se v plném světle ukázalo, co bylo předtím jen tušeno. Zajistit efektivní proočkování ohrožených skupin obyvatelstva (o těch neohrožených raději ani neuvažujme) je nad síly našeho státního aparátu.

Soustředit v jediný okamžik na jednom místě stříkačku, jehlu, očkovací látku, ohroženého seniora a ještě někoho, kdo mu to bude umět píchnout, a to celé za tři týdny zopakovat, je pro státní úředníky zcela neřešitelný úkol.

Říkala jsem si, že se na ně snad ani nemohu zlobit, protože to je – v kombinaci s postupnými dodávkami vakcín, jejich balením a přísnými podmínkami skladování – logistický oříšek, na kterém by si dost možná vylámali zuby i chytřejší lidé, než ti, kteří to mají na starosti nyní.

Ale je zajímavé, že v kontrastu s tím se některé jiné činnosti daří státu organizovat mnohem lépe. Je nás tady 10,5 milionu, ale zkuste nezaplatit poplatek za popelnici nebo daň za nějaký kousek pole zděděný po pratetě. Systém si vás najde a patřičně si na vás došlápne.

A co třeba výběr mýtného? Tisíce kilometrů zpoplatněných silnic, tisíce kamionů, které po nich jezdí, a jde to, peníze se do státní pokladny jen sypou. Podobně také s výběrem pokut za to, že někde pod dohledem kamery překročíte rychlost, nebývají větší potíže.

Evidentně se zde daří zajistit i zájmy státu vyžadující náročnou organizaci či robustní systémy. Ale – jen ty represívní. Dodržovat povinnosti, vystavovat účtenky, platit daně, zdravotní pojištění, sociální pojištění, poplatky za všechno možné, pokuty. To všechno jde státu náramně dobře.

Ale – zkuste po něm někdy něco chtít.

Třeba to očkování.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...