7.8.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

Blíží se výročí 21.8.1968, kdy Československo bylo obsazeno armádami zemí Varšavské smlouvy

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Věřím tomu, že média budou plná přirovnání této okupace k současné situaci na Ukrajině a vina na srpen 1968 bude kladena Rusku.

Nikdo se nebude zmiňovat, že prvotní popud k vojenskému zásahu nepřišel ze SSSR, ale z Polska od Gomulky, z NDR od Ulbrichta, z Maďarska od Kadara.

Stejně tak se nikdo nebude zmiňovat o tom, že Sovětský svaz nebyli jen Rusové a Rusové nakonec měli menšinu v Politbyru.

Na tom vlastně už dnes nezáleží. Československo bylo v roce 1968 okupováno zeměmi s kterými mělo přátelský a v duchu československé politiky nekonfliktní vztah. Na čem však záleží je deformace dějin ve prospěch ideologie a tomu bychom se měli bránit. I kdyby nás ostatní kvůli tomu nenáviděli.

Paradoxem je, že zatímco naše média budou mít jasno, tak rozhodnutí o invazi v sovětském Politbyru předcházela dost ostrá debata. Sovětům se do invaze moc nechtělo. Měli na paměti zásah v Maďarsku v roce 1956, který byl krvavý a komunistům v SSSR ukázal, že nelze jen praktikovat politiku biče. Povstání Maďarů měl v paměti i Janos Kadar a tak tlačil na SSSR, protože se bál, že jiskra svobody přeskočí opět i do Maďarska. Stejně tak se bál Ulbricht, který měl v paměti protesty německých dělníků v roce 1953 a Gomulka, který si pamatoval povstání polských dělníků v roce 1956. Komunisté v okolních zemích se báli o svoje korita a o svojí moc. O okupaci se rozhodlo ve Varšavě, Budapešti a Berlíně, a nakonec to potvrdila Moskva. Moskva, to je Rusko, a to našim politikům a rádoby novinářům stačí.

Trochu odbočím, u nás se mnozí ohánějí Mnichovskou zradou v roce 1938. Jenže nás nikdo nezradil zvenku. Británie k nám neměla žádné smluvní závazky, Francie sice měla, ale její závazky byly podmíněné, a navíc Francie nebyla připravená na válku, Itálie byla prostředník a Mussolini, i když dnes se na to díváme jinak, měl Československo rád a z jeho strany byla snaha předejít válce. Mnichovská dohoda byla možná „ultimátum“, Nicméně zrada přišla od Beneše. Neměl žádné právo rozhodnout o osudu země bez parlamentu. Nebyla však stejná zrada na Srbsku, kde naše země uznala Kosovo jako nezávislý stát? Část Srbska, stejně jako částí Československa byly Sudety. Chápu, že pro mnohé to bude „rozdíl“ Ten rozdíl je v tom, že v Srbsku nešlo o naše území, že? Po Mnichovské dohodě část naší země neobsadili jen Němci, ale také Poláci a Maďaři. V roce 1939 z 14-15 března nás neobsadila jen německá vojska, ale naše zem byla napadena také ukrajinskou, takzvanou Zakarpatskou sýčí v Chustu a to den předtím než nás obsadila, tedy to co zbylo z Československa, německá armáda. Ano, bylo to za spolupráce Německa a ukrajinských Banderovců.

Je to historie, nicméně, historie, která je podstatná i pro současnost. Jak to, co se stalo v roce 1968, tak v roce 1938 a 1939. V roce 1938 část našeho území mimo Německa obsadili i Poláci a Maďaři. Je ironii, nebo není? , že zrovna představitelé těchto zemí v roce 1968 žádali vojenský zásah opět proti naší zemi a v sovětském politbyru pro zásah hlasovali všichni Ukrajinci. Bylo jich tam více než Rusů. Vlastně nikdy by mě nenapadlo sovětské politbyro třídit podle národností, pro mě to byli a jsou komunisté, dle našich médií a politiků se jednalo o Rusko, které za vše může a za vše mohou i Rusové.

Napadlo někdy někoho, že současná válka na Ukrajině nemá nic společného s rokem 1956 a invazí sovětských vojsk v Maďarsku, nemá nic společného s rokem 1968 a invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa, ale jde o vyrovnání s pozůstatky komunismu mezi zeměmi bývalého sovětského svazu, kdy východní část Ukrajiny byla předtím součástí carského Ruska, které tyto země získalo na Tatarech a Turcích, že Krym nebyl nikdy součástí Ukrajiny, protože Ukrajina ani neexistovala a k Ukrajině byly toto země přičleněny až administrativně rozhodnutím sovětských komunistů různých národností, ale nikoli Rusy? V dobách SSSR to nikomu nevadilo. Problém nastal po rozpadu SSSR, kdy se jako hranice státu vzaly hranice svazových republik. Koho dnes zajímá, že od roku 1991 na Krymu proběhlo několik referend, kdy Krym nesouhlasil s přičleněním k Ukrajině a žádal autonomii? Koho dnes zajímá, že východní regiony se necítily nikdy součástí Ukrajiny a nejedná se jen o Donbas a Luhansko, ale také Čerkesy, Zakarpatí, ukrajinskou část Besarábie.

Koho to dnes zajímá, když místo příčin se hledá viník v důsledcích? Koho vlastně zajímá pravda? Za První republiky byl nenáviděn historik Pekař, protože bořil mýtus vytvořený Masarykem, že dějiny se mají vykládat ku prospěchu národa. Zatímco Pekař razil, padni, komu padni, tak Masaryk s dějinami manipuloval, jak se mu zrovna hodilo. Mnozí snad znají dílo Josefa Pekaře „O smyslu českých dějin“ kde polemizoval s představou Masaryka o dějinách.

Proč se třeba nikdo nezeptá volyňských Čechů? Tedy pokusy byly, ale odpovědi se nehodily. Ideologie vítězí, nezáleží na pravdě, ale na tom, co je zrovna v kurzu. A zatímco Masaryk razil husitství a Husa, tak Pekař věděl, že tohle je uměle vytvořený kult, proto si mohl dovolit říci na své přednášce, kde studenti pod vlivem přístupu Masaryka a československé politiky k Bílé hoře, lkali nad tragédii českého národa říci „Jaká tragédie? My jsme vyhráli“

Ale chápu, je lehčí hledat viníka v důsledcích než příčinách. Hlavně z politického a ideologického hlediska. Jenže, výkřiky Fialy, že za osvobození můžeme děkovat hlavně Ukrajincům,protože tady přeci bojoval ukrajinský front, už dost dobře nejde dohromady s články, že Rusové u nás znásilňovali. Stejně tak moc nejde dohromady, že Rusové nás okupovali v roce 1968, když Ukrajinců v moskevském politbyru byla většina. A jo, zase ta Moskva, takže Rusko. A Ukrajinci jako rodina současného starosty Klička zde byli donuceni být, a donutili je Rusové. Oh my God, they killed Kenny! Bastards!

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)