11.1.2020
Kategorie: Politika

Írán přiznal, že „neúmyslně“ sestřelil ukrajinské letadlo

Sdílejte článek:

COM/HS

Írán přiznal, že jeho armáda „neúmyslně“ sestřelila ukrajinské dopravní letadlo. Při tragédii nedaleko Teheránu zahynulo ve středu všech 176 lidí na palubě. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní média. Podle Íránu neštěstí způsobila „lidská chyba“.

Podle prohlášení, ze kterého citovaly státní média, bylo ukrajinské letadlo omylem považováno za „nepřátelský cíl“ poté, co změnilo směr k „citlivému vojenskému středisku“ íránských revolučních gard. Podle příslušného prohlášení byla v té době Íránská armáda „ve stavu nejvyšší pohotovosti“. 

V prohlášení se dále uvádí, že sestřelení letadla způsobila „lidská chyba“. Teherán se za tragédii omluvil s tím, že své systémy zmodernizuje, aby se takovým „chybám“ v budoucnu zabránilo. Uvedl také, že osoby odpovědné za tragédii budou stíhány.

Letadlo ukrajinské letecké společnosti Ukraine International Airlines (UIA) havarovalo ve středu krátce po startu z letiště v Teheránu. Nehodu nikdo nepřežil.

Mezi oběťmi byli dva Ukrajinci a devět ukrajinských členů posádky, 82 íránských občanů, nejméně 57 Kanaďanů, deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové. Kanadská vláda původně oznámila, že při nehodě zahynulo 63 jejích občanů.

Spojené státy a Kanada tvrdily, že podle špionážních informací Irán zasáhl Boeing 737-800 letecké společnosti UIA raketou, zřejmě omylem. Teherán toto tvrzení několik dní odmítal.

Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg