![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
To, co tzv. polarizuje společnost, je vražedně silný stát
JAN SOVA
![jansova](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Není to Zeman, Kalousek, Babiš, Drahoš ani nikdo další, kdo naší společnost tzv. polarizuje. Domnívám se, že za polarizací společnosti ve skutečnosti stojí silný stát, který se jako chobotnice prostřednictvím zákonů a byrokratického aparátu chápe stále více a více aspektů našeho běžného (nepolitického) života. Naše individuální moc i svoboda jsou státem stále více a více omezovány a tak se veškerá naše svoboda vytěsňuje do volby představitelů tohoto silného státu. Ti jsou si ale ve skutečnosti k nerozeznání podobní, protože v podstatě usilují o totéž. Např. mezi Drahošem, Kalouskem, Babišem, Zemanem a dalšími jsou jen naprosto kosmetické rozdíly. Jejich cílem je vydanit nás až na kost a liší se jen v tom, k čemu by získané prostředky použili. Což je dost kosmetický rozdíl, protože rozhodně nehrozí, že by to bylo k našemu užitku.
Dalším aspektem je, že tím, že je osobní svoboda vytěsněna na několik málo „voleb“, musíme dělat strašlivé kompromisy ve stylu: „No on je Zeman hroznej, ale lepší než ten Drahoš.“
Ať již patříte k tomu či onomu pólu (Drahoš x Zeman) naší společnosti, zamyslete se prosím nad tím, zda by slabší stát, poskytující pouze naprosto základní servis, nebyl tou nejlepší ochranou před tím, že se (v podstatě naprosto zcela náhodným procesem) dostane do čela silného až všemocného státu někdo, kdo (a teď cituji mnohé transparenty) „není mým prezidentem“, „není mým premiérem“ apod. Pro mě je ideálem takový stát, kde je téměř jedno, kdo je premiérem (prezidentem apod.).
Dalším problém silného státu, který opět vede k polarizaci společnosti, je skutečnost, že centralizovaná státní moc motivuje mocné, aby vynaložili obrovské prostředky, aby této moci dosáhli. Tím jsou z politické soutěže vyřazeni ti ne-mocní.
Pozn.: Proto Milion chvilek pro demokracii nepřináší žádné řešení. Je to etatistický spolek (usilující o silný stát), kterému jen z jistého důvodu, překáží současný „vládce“. Nemohu ho proto podpořit a rád bych mu vzkázal, že podle starých bájí Hydře po useknutí jedné hlavy narostou dvě nové.
Pozn.: Samozřejmě, že nikdo z těch, kdo se nákladně dostanou k centralizované politické moci nepřičiní o její decentralizaci. Proč by to dělal? Proč by tolik investoval do moci a postavení, které pak rozpustí? To by byl blázen!