25.3.2019
Kategorie: Politika

Slovensko: Malá Čaputová

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonFavoritka slovenských prezidentských voleb má kaňku na svém až doposud báječně čistém životopisu. Chovala se totiž podle médií podobně jako dvoutýdenní ministryně Taťána Malá.

Taťána Malá se stala ministryní spravedlnosti ve druhé vládě Andreje Babiše. Čelila obvinění z plagiátorství při sepisování diplomové práce a zpochybňována byla i její koncipientská praxe … vyvstalo podezření, zda absolvovala poctivě povinnou koncipientskou praxi – měla ji totiž vykonávat na Slovensku v Dolním Kubíně, tedy asi 300 km od svého bydliště (tou dobou však měla řadu rodinných a pracovních závazků, které byly neslučitelné s plným úvazkem koncipientky). Ke své koncipientské praxi se dále vyjádřila na mimořádné tiskové konferenci 9. 7. 2018. Uvedla: “Nedocházela jsem úplně denně, nicméně jsem v životě nezaznamenala jedinou výtku od svého školitele.” Na otázku, jak často tedy do práce docházela, odpověděla: “Já opravdu jako, nedocházela jsem tam asi úplně denně, ale pravidelně… Nevím, nedokážu Vám teď říct, jestli to bylo třikrát týdně, čtyřikrát týdně …” Koncipientskou praxi měla Malá vykonávat tři a půl roku mezi lety 2012 až 2016 (tedy necelé dva roky před tiskovou konferencí).

Kandidátka na slovenskou prezidentku Zuzana Čaputová se zřejmě zachovala při výkonu své koncipientské praxe podobně. Portál topky.sk upozornil na fakt, že Zuzana Čaputová zahájila svou koncipientskou praxi 15. dubna 2005 a hned týden potom začala vykonávat živnost. Podle zákona přitom měla poté advokátní komoru požádat o vyjádření, zda je taková činnost v souladu s výkonem praxe. Tu by poté měla posoudit komise, která však v roce 2005 ještě neexistovala. Byla zavedena až po změně zákona o advokacii v roce 2013. Čaputová ale žádnou žádost nepodala. Potvrdila to i Slovenská advokátní komora. Ve vyjádření pro slovenská média také uvedla, že pokud by takovou žádost dostala v současnosti, nejspíše by výkon živnosti Čaputové označila jako neslučitelný s advokátní praxí.Zajímavé je i místo pobytu koncipientské praxe, které bylo 200 km od jejího místa bydliště. Podobnost se způsobem výkonu koncipientské činnosti mezi Malou a Čaputovou je zřejmá a zřejmě takový postup není žádnou náhodou, ale zavedenou praxí.

Pochybuji o tom, že by kauza její praxe Čaputovou nějak výrazněji diskvalifikovala v očích slovenských voličů. Taťána Malá totiž neměla „jenom“ tento problém, ale média spustila povyk zejména kolem jejího údajného plagiátorství při psaní své diplomové práce.

Problém koncipientské praxe Čaputové není jediná česká stopa ve slovenských prezidentských volbách. Druhý finalista Maroš Šefčovič zase na svou vlastní žádost navštívil českého prezidenta Miloše Zemana. Po schůzce se Zemanem Šefčovič prohlásil, že je zastáncem dobré spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky. Ta by se mohla podle něho zhoršit s narážkou na možnost, že by se slovenskou prezidentkou stala Čaputová. Šefčovič připomenul zejména stanoviska V4 během migrační krize z léta 2015. Šefčovičova argumentace je sice zajímavá, nicméně odcházející slovenský prezidenta Andrej Kiska byl a je přesvědčeným proevropským politikem a jeho kritika EU byla spíše vlažná, pokud nějaká vůbec byla. Kiska se zejména vymezoval vůči slovenské vládě a zejména Robertu Ficovi. To Čaputová dělá také a zřejmě jí to vyhraje volby.

Jak moc se proměnily vztahy mezi Českem a Slovenskem od rozpadu federace, dokumentuje Šefčovičova návštěva Zemana více než cokoliv jiného. Před dvaceti lety by cesta slovenského politika během volební kampaně do Česka znamenala tolik mínusových bodů, že by si jí nikdo ani netroufl podniknout. V současnosti Šefčovič sází na to, že mu cesta za Zemanem pomůže získat nějaké plusové body. Možná ano, ale stejně mu zřejmě nepomůže Čaputovou porazit.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x