![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Jaké zbraně je možné vlastnit bez zbrojního průkazu
V ČR naštěstí, podobně jako v jiných evropských státech, existují jasná pravidla na to, kdo může vlastnit zbraně a jaké. Zákon dělí zbraně do čtyř kategorií a bez zbrojního průkazu si může člověk pořídit pouze zbraň z nejnižší kategorie označené písmenem D. Co všechno do ní spadá a kde si lze takovou zbraň pořídit?
Do kategorie D se podle Ministerstva vnitra České republiky řadí například:
- zbraně typu flobertka,
- plynové zbraně na vzduchovou kartuš s kinetickou energií střely na ústí hlavně max. 16 J,
- historické zbraně vyrobené do roku 1890 včetně,
- mechanické zbraně se silou větší než 150 N (např. kuše a luky),
- jednoranové a dvouranové zbraně s kolečkovým, doutnákovým, křesadlovým a perkusním zámkovým systémem,
- paintballové či airsoftové zbraně,
- chladné zbraně (nože, mačety, meče apod.).
Co potřebujete k jejich koupi?
V podstatě nic. Stačí být plnoletý a svéprávný. Prodej zbraní se dnes často realizuje i přes internet, kde je ověření plnoletosti dost problematické. Nákup tohoto zboží online se však obecně nedoporučuje. Chcete-li zbraň využívat, dejme tomu ke sportovní střelbě, je vždy lepší si ji osahat osobně. Jiná situace nastává v případě, kdy si ji plánujete koupit třeba za účelem sběratelství. To se může týkat například pistole CZ 75, kterou představila Česká zbrojovka Uherský Brod k výročí Československa. Ta je skvělým sběratelským kouskem a není jediný důvod, proč si ji nepořídit online.
Také zbraně z kategorie D mají svá pravidla
Střelné zbraně jsou zpravidla záležitostí desítek tisíc korun. Bazar zbraní je však dokáže nabídnout daleko levněji, a tak by se mohlo zdát, že hrát si s pistolí dnes může každý. Nenechte se ale zmást, i zbraně z třídy D mají svá pravidla. Střílet z nich lze pouze v určeném prostoru a pod odborným dohledem. Historické zbraně a pušky se zámkovým systémem musí být označeny dle zákona o ověřování střelných zbraní a střeliva. Výjimku pak mají divadla a kulturní akce, střílet však lze jen slepými. Zbraň by taktéž neměla být nošena viditelně, majitel by si ji měl chránit před ztrátou či krádeží a následným zneužitím.
(PR)