![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Továrna budoucnosti
Efekt vývoje robotiky, umělé inteligence a dalších technologií ovlivňuje fungování celého světa nejen na úrovni každodenního života, ale také toho pracovního. První vlna strachu z nahrazení robotem nebo robotickou technologií se stále kumuluje, a to zejména v oblasti výroby. Jsou to právě továrny, které zažívají největší, a dá se říci nejvíce invasivní, střet s novými technologiemi. Ačkoliv je silně nepravděpodobné, že by roboti mohli nahradit veškerou pracovní sílu, je důležité se připravit na to, že svět v továrnách se beze změn neobejde. Mnohé aspekty pracovního života s roboty představují také Universal Robots.
ZHASNUTÉ TOVÁRNY
Ačkoliv výše zmiňujeme, že úplná ztráta práce pracovníky nečeká, není to tak úplně pravda. Příval nových a více komplexních robotů jistě způsobí změnu v továrnách, ty jednoduché úkony však již byly nahrazeny, a to zejména na území Japonska, kde již existují tzv. zhasnuté továrny. V těchto továrnách roboti pracují na úkonech s minimální kontrolu a s hasnutými světly. Tento druh nahrazení nás však bude čekat jen ztěžka. Zhasnuté továrny se objevily v roce 2001 a zvládají pouze určitý druh funkcí.
Pracovní pozice proto stále budou existovat, a to zejména v oblasti doplnění práce robotů právě člověkem. Čeká nás tedy akce jako z futuristického filmu – soužití s roboty a umělou inteligencí.
S ROBOTEM PO BOKU
Nové pozice budou nejen doplňovat funkce robotů, které zvládají, ale také zpracovávání a předávání dat robotům, které tyto technologie potřebují pro správné vykonávání svých funkcí. To však neznamená, že bude člověk zcela nahrazen v manuální fázi práce, a to v jakémkoliv průmyslu. Právě naopak, manuální práce budou o roboty doplněny. Ačkoliv velké změny nás jistě čekají. Továrny již dnes hledají možnosti jak se co nejlépe a nejefektivněji automatizovat. Zejména pro středně velký podnik toto znamená nejen zvýšení produktivity, ale hlavně snížení nákladů.
Design, operace, logistika, řízení, úklid, kontrola produktů jsou jedny z mála pozic, které stále musí být vytvářeny a doplňovány člověkem. Třízení a mapování, skládání, uzavírání a montování, to jsou například funkce, které mohou již dnes být plněny roboty. Pohled na moderní továrnu je již dnes možný na mnoha místech světa, zejména v automobilovém průmyslu.
NEVÝHODY ROBOTIKY V TOVÁRNÁCH
Zatímco mnoho vědců a podnikatelů se shoduje na velkých výhodách využívání robotiky ve výrobě, existují také názory, které ukazují opak. Zásadou je nepřipravenost. Vývoj nových technologií je nezastavitelný a velmi rychlý. Svět, a hlavně pracovníci se musí velmi rychle přizpůsobovat na změny, a to zejména generace, která sleduje jejich vývoj o prvních počátků digitalizace a rozšíření technologií. Tyto změny jsou však velmi náhlé, a ne vždy zcela přesné.
S nedostatkem lidského zásahu do výroby se nedávno potýkala například továrna pro výrobu vozů Tesla, ta pro svůj nový model využívala příliš robotické práce, která nejen zpomalila výrobu (potřeba konfigurace, plánování, přípravy, kontroly – vše prováděné člověkem), ale také způsobila zásadní posun prodejů.
BUDOUCNOST = IIOT
Je jasné, že mnoho továren nebude ani zdaleka připraveno, zejména menších podniků, na zapojení robotů. A to nejen pro náročnost dat, které roboti potřebují pro různé výkony, ale také z pohledu náročnosti výroby některých produktů, a nakonec finanční zátěže z pořízení robotů, ale také školení zaměstnanců na jejich ovládání a konfiguraci. Dalším krokem je poté vytvoření nových pozic spojených s ovládáním, doplněním, konfigurací i údržbou technologií. Nicméně, toto je směr, kterým se budoucnost vydává.
Jedním z hlavních směrů, který pomůže nastolit do této budoucnosti řád je tzv. IIoT, z anglického „Industrial Internet of Things“, tedy Implementace průmyslového internetu. Tento směr je součástí již více známého „Internetu věcí“, který z pohledu informatiky zkoumá a vytváří informatickou síť všech produktů využívajících druh hardwaru a softwaru (například domácí spotřebiče). Tato praxe je nyní rozšířena o průmysl. IIoT jako informatická síť znamená přenos dat a budoucí vývoj se zaměřením na informatiku v robotech a technologiích, které budou využívány v továrnách po celém světě.
Propojení těchto systémů znamená větší přístup nejen k velkému souboru dat a způsobu jejich zpracování, ale také k výraznější efektivitě, lepším cenám, a hlavně mezinárodnímu propojení. A právě systém IIoT povede k postupné modernizaci průmyslového světa na globální úrovni, a to díky propojení systémů a jejich zařazení do norem. IIoT poté postupně doslova dotlačí schopné roboty do továren, tak jako internet věcí dotlačil mnohé roboty do domácností po celém světě, nenápadně, levně, a velmi rychle.
(PR)