13.9.2016
Kategorie: Doporučujeme, Politika

Co tomuto režimu udělali malí podnikatelé?

Sdílejte článek:

JIŘÍ KOBZA

Režim v čele s Andrejem Babišem vytáhl do boje za zničení malých podniků. Podle zásady, že občan má být buď miliardář, nebo zaměstnanec velké korporace.

[ad#clanek-respo]

Zasypává je stále novými omezeními, požaduje nová hlášení, formuláře, průvodky, vymýšlí neustále nové sankce když nedodrží termín (a že těch termínů je), nové náklady a prostě se snaží, aby rodinné firmy seděly doma, vypisovaly formuláře a hlavně nepodnikaly, protože pak by celkem jistě neplatily daně a to se nesmí. Mají se podle všeho nechat zaměstnat (když je zde již nějakých 600.000 nezaměstnaných) nebo se jít zaregistrovat na pracák.

Od naprosto zbytečného a formálního nařízení podle ZOK, kdy se musely formálně přepisovat zakládací listiny sro (úžasný a skvěle placený extra melouch pro právníky a notáře), celní průvodky, registrační kasy i na příležitostný prodej (např.2x ročně na místním trhu), chystaný zákaz obchodu se sudovým vínem atd. Prostě vždy, když selžou kontrolní mechanismy státu, které neplní svou funkci, tak je výsledkem nějaký zákaz nebo nějaká další státní buzerace, kterou ale musí financovat občan. A. Babiš se ohání, že drobní podnikatelé neplatí daně, tak to vypadá, že si chce zahojit pocit, že jsou v nějaké výhodě tím, že na ně navalí další nařízené investice.

Ohánět se „fungujícím“ chorvatským modelem mi přijde dost pochybné, když si uvědomíme, že Chorvatsko má nejvyšší nezaměstnanost v okolí a ekonomicky balancuje na hranici bankrotu. Ptám se: existuje nějaká studie sociálního dopadu zavedení kas? Jsou nějak podložené odhady kolik lidí to zlikviduje? Prodat 600.000 kas je obchod snů – už se ví které kasy budou „schváleny“ a která firma je bude smět dodávat? Volby se blíží a každá korunka bude dobrá.

Nejvíc ze všeho pana Babiše nejspíš štvou vinaři. Tam podle něj dochází k největším únikům daní. Současně se zavedením kas se velcí vinaři sdružení ve Svazu vinařů snaží vylobovat si zákaz obchodu sudovým vínem, z důvodů údajného pančování. Přitom je paradoxně dokázáno, že pančovaného vína se prodá daleko více v láhvích než v sudech (je to i logické, točené víno lze ochutnat než si ho koupíte, ale zkuste si otevřít láhev v obchodě s tím, že chcete vědět co je uvnitř!). Dalších zhruba 30.000 voličů dostane co proto.

Daňové výběry údajně pokulhávají, ale podívejme se, jak podivně utichají aféry Promopro, fotovoltaiky a mnohé další, které zaťaly hlubokou ránu do státního rozpočtu. Kde jsou naši investigativní novináři? Kde jsou naši „čestní“ poslanci? Asi v bufetu, jako obvykle, nechají vládu, ať si s občany dělá co chce.

Jenže i ten nejhloupější sedlák ví, že když chce krávu dojit, musí jí napřed dát nažrat. Politika naší vlády ale spíš připomíná známou historku o cikánovi, který se rozhodl odnaučit svého koně žrát. Už to prý skoro uměl, ale najednou mu pošel. Já jsem přesvědčen, že kroky ministerstva financí a potažmo celé vlády zůstanou v paměti tohoto zbídačeného národa až půjdeme opět k parlamentním volbám. Registrační kasu za koblížek nepořídíme a když sečteme osoby, které povinné kasy zasáhnou, půjde o přes milion voličů! Pane Babiši, měl byste tento fakt vzít vážně v potaz! Myslím si, že strana, která půjde do voleb s programem zrušení všech těchto opatření a půjde cestou podpory ekonomického růstu, kdy výpadky výběru DPH budou nahrazeny vyšším výběrem daně z příjmu, bude mít zaručenou cestu do vlády.

Měl bych pár dotazů:

  • Proč všechny změny, uskutečněné v posledních letech, jsou k horšímu?
  • Proč tyto změny prospívají velkým korporacím, ale likvidují drobné podnikání?
  • Co provedli vládnímu establishmentu drobní podnikatelé, že si zaslouží takový tlak?
  • Opravdu je pracovní úřad lepší řešení než podnikatel, který se se svou rodinou dokáže o sebe postarat?
  • Je opravdu takovou přítěží našeho hospodářství člověk, který možná do systému příliš neodvede, ale také po něm nic nechce (snad kromě toho, aby jej nechal být)?
  • Je natolik důležité pro státní úředníky vytvářet neustále nová omezení, hlášení, regulace, termíny, změny daní, celní průvodky, registrační kasy atd. aby dokázali svoji moc a nepostradatelnost?
  • Spočítal někdo, kolik by se ušetřilo a jak by se zvedl výběr daní, kdyby všichni tito státem placení úředníci ztratili svá teplá místa, všechny ty složité předpisy se zrušily a zavedl se jeden ve smyslu : Ke konci roku zaplať 20% z toho, co jsi vydělal?
  • Proč nikoho nezajímají názory cca 2 miliony lidí, které živí drobné podnikání, a kteří nezatěžují stát?

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...