![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Kdo vesele vydělává, když Češi trpí?
PL
Inflace se sice vrátila ke 2 procentům, ale kvůli růstu cen v posledních 3 letech lidé stále pociťují pokles reálných příjmů i důsledky znehodnocení svých úspor. Růst nákladů a pokles prodejů tvrdě dopadl taktéž na některá odvětví a v problémech se ocitl zpracovatelský průmysl, kde pracuje přes milion Čechů. Kdo si ale naopak na růstu cen nejvíc přilepšil a vévodí žebříčku „hamižflace“? Čili kdo vesele vydělává, když Češi trpí? Data o tom, kdo si během inflace „namastil kapsu“ hovoří jasně. Zatímco ostatní živořili, vydělávaly na růstu cen zejména některé velké obchody. „Vítězství obchodníků nad zákazníkem,“ píší o inflaci ekonomové z ČNB.
Češi se během posledních 3 let rozloučili až přibližně se čtvrtinou hodnoty svých úspor, a přestože růst cen vyvolával tlak na zvedání mezd, reálně lidé i nadále chudli. Ve 4. čtvrtletí loňského roku kupříkladu sice vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 6,3 %, reálně však klesla o 1,2 %.
V roce 2023 pak dosáhla průměrná mzda 43 341 Kč a v meziročním srovnání činil její přírůstek 3 024 Kč (7,5 %), spotřebitelské ceny se však za toto období zvýšily o 10,7 %, reálně se tak mzda snížila o 2,9 %. Podobně na tom byly i čisté peněžní příjmy českých domácností v roce 2022, které sice vzrostly meziročně o 7,7 %, reálně však poklesly o 6,5 %.
Zdaleka ne všichni ovšem na růstu cen tratili. Existují i odvětví, kde si prostřednictvím růstu cen řádně „namastili kapsu“. Kdo na inflaci nejvíce vydělával, zhodnotili poradce guvernéra České národní banky (ČNB) Tomáš Adam, člen bankovní rady ČNB Jan Procházka a poradce bankovní rady ČNB Jiří Schwarz ve své nedávné analýze, zkoumající „hamižflaci“ – tedy tezi, že významným zdrojem růstu cen byla snaha podniků o zvyšování zisku.
„Ve veřejném prostoru sice o tématu hamižflace probíhaly vášnivé debaty, jen zřídka ale byly předkládané názory založené na datech. Diskuse o ziscích firem tak postrádala pevný základ a často působila nejasně, občas měla dokonce nádech jakéhosi třídního boje. Situace se vykreslovala skoro jako konflikt mezi různými skupinami ve společnosti,“ poznamenávají ekonomové, avšak hned na to dodávají, že „tímto tvrzením se diskutující nevědomky trefili do černého“.
„Vítězství obchodníků nad zákazníkem by totiž skutečně zapadalo do obecnějšího pojetí inflace, kdy lze růst cen či mezd chápat jako důsledek konfliktu, který následuje po vnějším šoku. Tímto šokem může být třeba pandemie či válka,“ podotkli.
Při prozkoumání míry zisku od Českého statistického úřadu (ČSÚ) je patrné, že zdaleka ne všechny firmy z růstu cen těžily. Naopak. Při porovnání zisků z let 2020 až 2022 s rokem 2019 se ukázalo, že například zpracovatelský průmysl, který zaměstnává přes milion Čechů, v posledních letech naopak trpěl a naopak vykazuje oproti roku 2019 ztrátu až kolem 135 miliard korun.
„Důvod je zřejmý: Ceny sice rostly, ale vše převážil drastický růst nákladů a pokles prodejů,“ komentovali ekonomové, proč mnohá odvětví v uplynulých letech strádala.
Při pohledu na statistiky se pak vysvětluje i samotný úvod tohoto článku – tedy otázka, proč růst mezd v Česku tolik zaostával za růstem cen. Onen zmiňovaný zpracovatelský průmysl, který zaměstnává až třetinu české pracovní síly, totiž většinou „neměl kde brát“.
Zatímco mnoho odvětví zisk z roku 2019 nedokázalo nijak výrazně přesáhnout, výjimkou byl velkoobchod a maloobchod, kde zisky firem úroveň roku 2019 výrazně přesáhly.
Ekonomové poznamenávají, že zatímco v maloobchodě „v konfliktu rozpoutaném po sérii ekonomických šoků vítězili převážně obchodníci, čeští průmyslníci byli podle vývoje zisků spíše na straně poražených“.
Doplňují, že ani nelze zcela vztáhnout navyšování zisků během vysoké inflace na všechny obchodníky a poznačili, že se dá předpokládat, že k úspěšným budou spíše patřit větší firmy.
Kvůli tomu, že prudký růst cen brzy vyčerpal volné prostředky domácností a prodané množství začalo klesat, začaly rovněž mnoha odvětvím klesat tržby, avšak obchodníci měli mít navrch. „U potravin, které jsme všichni nakupovali i během covidu, takže nedošlo k odkládání spotřeby, začalo prodávané množství klesat hned v roce 2021. Nicméně schopnost obchodníků zvyšovat ceny až do konce loňského roku ukazuje, že v tomto sektoru měli v inflačním konfliktu v průměru navrch obchodníci,“ komentují Adam, Procházka a Schwarz.
Dodávají, že tento závěr docela určitě neplatí pro každou firmu. A pokud se podíváme na to, kdo měl v roce 2022 nejvyšší tržby, pak najdeme na předních příčkách zejména největší supermarkety. Kupříkladu na prvních 3 místech se v účetním roce končícím v únoru 2022 umístily Lidl, Kaufland a Albert. Lidl tehdy navýšil tržby o 3,2 miliardy na 76,4 miliardy, Kaufland o 1,7 miliardy na 64,7 miliardy a Albert o 2 miliardy na 61,4 miliardy korun.
Sýr z mlékárny za 101 Kč se v obchodě prodá za 189 Kč
A jak se liší ceny v obchodech od těch produkčních? Některé rozdíly téměř vyrazí dech. Kilo kuřat, které producenti prodají za průměrných 57,25 Kč, zákazníci koupí za 65 korun bez desetihaléře a rozdíl kolem 3 korun panuje i u másla. Horší to je však například se sýrem eidam. Cena od producentů je téměř 101 korun, kdežto v obchodě stojí kilo eidamu průměrně skoro 189 Kč.
Velký rozdíl je i mezi tím, co dostanou zemědělci a zaplatí zákazníci. Mléko, které zemědělci prodají za 10,90 Kč, jde do obchodů pasterované z mlékáren za 15,10 a v obchodech je nakonec za 21,45 Kč. Kilo brambor zemědělci prodají za 9,45 Kč, ale lidé v obchodech zaplatí 24,51 Kč. A u jablek si lidé připlatí v obchodech téměř dvojnásobek. Od zemědělců vyjde kilo jablek za 16,31 Kč, cenovky v obchodech však průměrně ukazovaly 32,58 Kč.
PL
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
Kdopak nám na té inflaci nejvíc vydělal?
R. 2021 – 1,49 bilionu, 2022 – 1,62 bilionu, 2023 – 1,91 bilionu. Příjmy státu. Za dva roky nárůst o 420 miliard.
no když nebude co jíst, tak bacha
cit—Půst zhoršuje úsudek prý
a pak tohle
zdroj cit, že Půst zhoršuje úsudek
https://1url.cz/luYc9
Moc se mi libi, jak se Nutella vsude holedba, ze to „krasne zvladli“.
Nezvladli nic!
Ceny v obchodech, a to nejen s potravinami, ale i s drogerii, odevy atd. jsou naprosto nemravne.
Neverte jejich zvastum, ze uz se nevyplatj nakupovat v Polsku. Vyplati. Vsude uz je levneji nez tady.
Znáte teorii relativity?
Představte si že jste fialenka a spol … máte hromadu peněz vilky kšeftíčky na generace dopředu jste zajištěn můžete spáchat co chcet a nic se vám nestane ….. optikou zločince nečekejte nějaké objektivní hodnocení výsledků jeho řádění …. vyjádření celé té bandy zlodějů z ločinců bych přirovnal k výroku pachatele znásilnění po vykonání soulože… dobrej m..d … ačkoliv to znásilněná nebo ná a lidé další budou samozřejmě vidět a vnímat jinak než onen pachatel…
zcela precizní zhodnocení !
Naprosto v pořádku. Marže jsou součástí obchodního plánu každé společnosti a obchodník, který nechce vydělat co nejvíce, patří do blázince. Nicméně pokud bychom u nás měli svobodný trh, marže by zcela logicky kopírovaly poptávku a ceny by se stabilizovaly. Jenže my svobodný trh nemáme. Máme regulace, máme dotace, máme nesmyslný dovoz a vývoz, máme zkorumpované politiky. Nedávno jsem slyšel, že do Německa vyvezeme přibližně stejné množství jablek nebo mrkve, jaké taky dovezeme. Jaký to má asi vliv na prodejní cenu? Také jsem slyšel, že vyvážíme živé maso, abychom dovezli poražené a zbourané…. Za vysoké ceny nemohou obchodníci, může za to stupidita a korupce.
už i tam ))))
Zmatení zákazníci se dotazovali supermarketu poté, co viděli záběry jejich nových přísných bezpečnostních opatření na sociálních sítích .
—Přichází to tak, že o zlevněné potraviny se nakupující e perou z důvodu rostoucího tlaku na životní náklady a navyšování účtů za …a tak dále zde i fotky navíc
.
https://1url.cz/ZuY8I
…inu už i tam)))
Tupým konzumním ojroovcím v kolonyjy czechyja sebelikvidace vyhovuje.
Kdyby ne, jistě by proti ní něco dělaly.
TISÍCE strádajících domácností čekají na získání nových poukazů na životní náklady v hodnotě 100 liber.
Peněžní podpora přichází prostřednictvím vládního fondu na podporu domácností .
ROK 2024….CO DODAT….
https://1url.cz/NuY85
…Hlavně, že do Evropy se valí pořád další a další mimoevropané na chalku, bydleníčko, zdravotníčko, vegetíčko, podporečky, no go zonečky….to aby evropan už se klidil a někam vyNATOval, aby to tu uvolnil
prej—-
Cllr Saied Ahmed, člen kabinetu pro zdroje a životní náklady, dodal: „Pro některé rodiny jsou finanční tlaky obrovské a my chceme zajistit, aby se tyto finance dostaly
—–to se píše r.2024 a je potřeba dávek, kam vlastně celý západ směřuje? Nejsou zdroje, nebo je nás hodně. nebo špatné hospodaření, nebo nefunkční ekonomika?
větu „Inflace se sice vrátila ke 2 procentům“ může napsat jen k r e t é n , to je nějaká propaganda ODS ? bys vůbec někdy nakupovat v sámošce b l b e ?
Globus-kg hovězího 359 kč! Ty krávo, my nemáme fialové platy!
Klik masa produkuje kráva: (strojový překlad)
typická 1,200-libra kráva získá asi 500 liber použitelného hovězího masa.
když vážíte krávu, abyste určili množství hovězího masa, které můžete získat, vstoupí do hry některá další měření.
když je kráva zabita, změří se hmotnost jatečně upraveného těla.
Toto je hmotnost před odstraněním tuku a kostí z hlavního jatečně upraveného těla krávy.
u 1 200 liber krávy bude hmotnost tohoto jatečně upraveného těla kolem 700 až 800 liber.
pokud si koupíte celou krávu, můžete očekávat, že vám bude řečeno, že dostanete jatečně upravené tělo 700 až 800 liber.
nejedná se však o celkové množství hovězího masa, se kterým budete muset pracovat.
jakmile je kráva zmasakrována, rychle uvidíte, že se ztratí stovky liber.
z masa bude asi 150 liber tuku.
skvělý řezník samozřejmě zanechá na masu nějaký tuk, aby mu pomohl lépe chutnat při vaření, ale existuje dobré množství, které není použitelné.
kromě toho zjistíte, že existuje asi 100 liber kosti, které budou muset být odstraněny z jatečně upraveného těla.
to bude mít za následek asi 500 liber hovězího masa.
ačkoli 500 liber hovězího masa je docela dost, můžete vidět, že je to méně než polovina původní hmotnosti krávy.
300 x 500 x 0,5 = 75 000,- , brzy se budou krávy krást z pastvy
Zase něco zkopíruj, ty vemeno.
rád dělám osvětu pro pouliční vlastence
Jenže z krávy se neprodává jen maso, ale i vnitřnosti, kosti a tuk.
Tomu kopírovacímu vemenu nepomůže ani metrák mozku z krávy.
Mikelo a co delaly ty cesky ojroovce proti pichancum? Sly si jeste pro dalsi a je znamo, ze po druhem pichanci se decimuje mozek. Toho ale ovecky v kolonii cechyja nikdy moc nemeli. Poslechnou EU a jsou svatejsi nez svati.
A kdo jim vadne se dozvite v tomto clanku. Zaclo to uz za taticka zednare Masaryka.
https://www.infokuryr.cz/n/2024/03/22/kde-se-vzala-dnesni-ceska-vlajka-kdo-pridal-modry-klin/
Tupým tschechische ojroovcím je mozek leda na přítěž.
Kdyby jim někdo nabídnul opich po kterém jim mozek vyteče nosem a ušima ven, 90% by se jich ihned postavilo do fronty.
Zrovínka dnes mě jedna taková idiotka přesvědčovala, jak je dobře že pyj-ála a jeho zločinecká banda se tak snaží něco zlepšit jinak bychom na tom byli mnohem hůře.
Nezaznamenal jsem u ní ani nejmenší stopu myšlení.
Oblizuje se ze sna po německé nutelle cenově byť i ta je náhražkou pomazánky z nouze ale pravda trochu lepší vždyť se jí blyštivý signalista snaží aby si to umával s chlazením.
Francouzský Senát se dnes postavil proti ratifikaci dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou, která je označována zkratkou CETA….