15.11.2023
Kategorie: Ekonomika

Jako domeček z karet se pokládá náš průmyslový sen

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Ale co chcete v zemi, kde jsou lidé ochotní čekat v dešti den na smažený hamburger od amerického fastfoodového řetězce, ale nejsou ochotní zvednout zadek k volbám. (Zobecňuju to, vím, ale nedalo mi to.)

Z nejprůmyslovější země Evropy se pomalu, ale jistě stáváme průmyslově nejzoufalejší zemí Evropy. A může se to už teď týkat desetitisíců zaměstnanců a jejich rodin.

Když jsme si vymysleli geniální strategii sankcí vůči Rusku a Číně, mnozí odborníci varovali vládu, že k ekonomické smrti usankcionujeme maximálně sami sebe. Vláda nad tím ovšem mávla rukou, protože jak je poslední dobou jejím dobrým zvykem, ideologické ukotvení je nade vše. A hlavně nad zdravý rozum. Čínu ani Rusko jsme samozřejmě na lopatky nepoložili, naopak jsme posílili jejich soběstačnost a vzájemnou provázanost.

Koho ale na lopatky velmi úspěšně pokládáme, jsou naše hutě, slévárny a těžký průmysl vůbec. Ten, průmysl, na který jsme kdysi byli hrdí a záviděl nám ho kde kdo. Jmenovitě je to kunčická huť Liberty, kde je ohrožena prvovýroba, ale také dvě další tradiční ostravské firmy. Společnost Vítkovice Steel míří do insolvence, Vítkovické slévárny zase kvůli dluhu kolem 700 milionů korun požádaly u soudu o ochranu před věřiteli. A dostaly ji.

Společnost Vítkovice Steel zaměstnává aktuálně asi 850 lidí, a na pokraj bankrotu ji dostala i vládní politika, kdy po vypuknutí války na Ukrajině, jí FAÚ zmrazil akcie a banky odmítly zajistit financování provozu. Vítkovické slévárny mají 170 zaměstnanců, byť ještě na konci minulého roku jich bylo o více než sto víc. Problém Liberty se týká jak šesti tisíc kmenových zaměstnanců huti, tak pracovníků přidružených firem, celkem až dvaceti tisíc lidí. To je vynikající, kam jsme to došli, že?

Do smrtelných problémů žene moravskoslezský průmysl také Energetický regulační úřad a jeho ceny energií pro příští rok, kdy ERÚ zvýší regulovanou část ceny elektřiny v průměru z 1984 Kč na 3393 Kč/MWh s DPH. Jenže to není zdaleka všechno, co našemu průmyslu naši vládní géniové připravili. Je to zrušení odpuštění daně z minerálních paliv, možné zrušení kompenzací nepřímých nákladů elektrické energie a samozřejmě i navýšením daně z nemovitostí pro provozy v těžkém průmyslu. Ano, té daně z nemovitosti, kterou prý skoro nikdo nepocítí. Dohromady je to například u společnosti Vítkovice Steel 120 milionů korun,což jsou tři měsíce výplat pro celou firmu.

A co na to premiér? Hladí si nastřelenou patku a chodí zkoumat ceny kečupu a Nutelly do Německa. Co na to ministr průmyslu? Tomu den před odletem na Blízký východ zrušila návštěvu Saúdská Arábie, kde měl jednat mimo jiné o dodávkách ropy, jako náhradu za tu dostupnou ruskou, od které jsme se tak slavně odřízli. Ale zase se spolu se svým vládním hnutím STAN může pochlubit a chlubí, že je jako politik na titulní straně deníku Blesk častěji než Agáta Hanychová.

Nevím, jestli lze mít horší vládu, než máme. Nevím, jestli lze mít u funkcí větší amatéry, provokatéry a nesystémové patlaly. Možná jo, a možná jsme si ještě nesáhli na dno, protože jinak bychom to těžko mohli tolerovat. I když… Jak jsem psala výše, co chcete v zemi, kde jsou lidé ochotní čekat v dešti den na smažený kuře od amerického fastfoodového řetězce a nejsou ochotní zvednout zadek k volbám.

Asi máme, co si zasloužíme. Bohužel všichni.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x