27.10.2023
Kategorie: Politika

EU je „špatnou moderní parodii“ na Sovětský svaz

Sdílejte článek:

FB/FM

Ústavní výbor Evropského parlamentu odhlasoval zrušení práva veta a odebrání dalších kompetencí evropským státům. Výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu (AFCO) dnes odhlasoval Němci a Francouzi připravený dokument, který výslovně navrhuje zrušit členským státům právo veta a předat jejich další kompetence do Bruselu, jako jsou obrana, zahraniční politika, energetika a další. Právo veta by se mělo rušit až v 65 oblastech unijního práva.

Pamatujete na rok 2009? Ústavní soud dne 3. listopadu 2009 v 9:00 hodin ústy Pavla Rychetského, tehdejšího předsedy Ústavního soudu a soudce zpravodaje, vyhlásil nález, jímž vyslovil, že Lisabonská smlouva a její ratifikace nejsou v rozporu s ústavním pořádkem. Dozvěděli jsme se tehdy, že suverenita státu není v moderním demokratickém právním státě účelem sama o sobě, tedy izolovaně, nýbrž je prostředkem k naplňování základních hodnot, na kterých konstrukce demokratického právního státu stojí. Přenesení určitých kompetencí státu, které vyvěrá ze svobodné vůle suveréna a bude nadále vykonáváno za jeho účasti předem dohodnutým, kontrolovaným způsobem, není pojmovým oslabením svrchovanosti, ale může naopak ve svých důsledcích znamenat její posílení ve společném postupu integrovaného celku.
.
Náš vlastní Ústavní soud pod vedením Pavla Rychetského si tehdy při posuzování Lisabonské smlouvy, která naprosto překopala základní přístupové dohody a byla přijata bez referend, vytřel s vůlí nejvyššího suveréna, tedy občanů, a se suverenitou České republiky prodloužená záda a tady máte pokračování v přímém přenosu.
.
Maďarský premiér Viktor Orbán aktuálně označil Evropskou unii za „špatnou moderní parodii“ na Sovětský svaz. Nikdo nenutí Maďarsko, aby bylo součástí Evropské unie, vzkázal Orbánovi šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Náměstek polského ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta na adresu snah o zrušení práva veta pro členské státy prohlásil, že by to znamenalo konec Polska a jako jedinou možnost vidí vyhlásit v Polsku referendum.
.
Přiznám se, že jsem byl už trochu skeptický k tomu, že se dožiju opět svobodných suverénních států v Evropě, a že EU, jak ji známe teď, se stane už jen záznamem v historických análech (miluju češtinu). Kroky Bruselu mě ale naplňují optimismem, že se toho nakonec ještě dožijeme. A to je skvělá zpráva k večerní kávě.
Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x