29.9.2023
Kategorie: Ekonomika

Strohé zjištění k rozpočtu

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Vláda učinila zásadní rozhodnutí. Schválila si státní rozpočet na příští rok, jehož schodek činí něco kolem 250 mld. korun. Při počtářských schopnostech Stanjury a jeho úmyslnému podceňování na straně výdajové a přeceňovaní na té příjmové očekávejme díru zhruba o 100 mld. větší. A to při zvýšených daních, bez covidohysterie a ,,neočekávaných událostí.

Abychom si uvědomili ještě horší důsledky rozhodnutí, stačí nám si povšimnout, že k dodržení jistého stropu, který si při stanovení výše schodku nastavili, museli části resortů odebrat finance. Nejvíce na Stanjurovo řádění doplatili na Ministerstvu průmyslu a dopravy. Což o to, průmysl už žádný nemáme, ten byl víceméně rozebrán a rozprodán, ale silnice tu ještě nějaké vedou a znamená to, že budou ještě více rozbité, v zimě zasněžené a v ní i po ní nesjízdné. Minus 14 mld. je dost, takže se nebudou asi ani stavět nové dálnice. Ono je to vlastně jedno, když se automobilismus likviduje závratnou rychlostí. Navíc ceny pohonných hmot u nás o 8,- Kč vyšší než v sousedním Polsku mají občany od řízení odradit. Přidejme snahy Evropské komise postavit řidiče mimo zákon a najít si připravované změny včetně úpravy skupin určujících, co vlastně můžete řídit. Jen pro zajímavost, po naprosto mimózní normě Euro 7 by měla být skupina řidičských oprávnění označena jako B určena pro řízení vozidel do hmotnosti 1800 kg. Do té se nejen nevejde žádné SUV, americké auto, ale ani BMW trojkové řady či ani většina elektromobilů. Takže velká část z vás by si musela udělat řidičák na náíklaďák, což je těžko představitelné. Z toho vyplývá, že se se silničním provozem ani u nás v rozpočtu moc nepočítá.

Zpět k rozpočtu. Dále byl ,,oholen“ již tak velmi podhodnocený sport a české děti a mládež mohou pokračovat směle v tloustnutí. Také zdravotnictví přijde zkrátka, přitom jeho klesající úroveň začíná být strašidelná a nepomáhá tomu ani ukrajinština znějící z nemocnic a ordinací. Pýcha socialismu tak konvertovala k udržení většiny zdravotnických zařízení v systému přežití. Přidejme devastační přístup zdravotních pojišťoven končících národní sbírkou na nemocného chlapečka a jeho léčbu v zahraničí. Jak je možné, že se komunistům dařilo udržet bezplatné zdravotnictví a vše fungovalo? Nemocnice sice nevypadaly jako ty v amerických seriálech, ale byly plné lékařů, sestřiček a personálu pečujících o české občany a zdarma. Větší problémy zvládnulo všimné či láhev slivovice podstrčené lékaři.

Obrana si přijde na více jak 40 miliard navíc. Nemáme vojáky, armáda téměř neexistuje, útvary byly rozprášeny, tanky nemáme a střílí jen pár nadšenců v zeleném. Ubránit se jakékoliv mocnosti není v našich silách, nedokážeme se postarat ani o lidi postižené přírodními katastrofami. Natož se účastnit války, byť třeba obranné. Přesto její ministryně přesvědčila bojechtivé kolegy k nákupu nesmyslých stíhaček F-35, o nichž Fiala tvrdí, že budou do roku 2028 všechny vyrobeny a nám dodány o 7 let později. Co se s nimi v mezidobí bude dít, to netušíme, ale víme, že je budeme platit a Američané je asi budou vzhledem k poruchovosti přemlouvat k vzletu. Mezitím Grippeny mnohem levnější a používající letiště v Čáslavy v pohodě slouží a plně vystačují k plnění úkolů, které jsou i tak velmi nejasné.

Nový státní rozpočet s obrovským schodkem a vysokou obsluhou dluhu jen ukazuje na to, jak velká neschopnost určuje chod našeho státu. Je unikátní, kolik peněz potřebují k provozu Parlament, Senát, vláda a Hrad. Darmožrouti na sobě nešetří, nám však natolik zvednuly daně a ceny mnoha komodit, že je třeba přemýšlet, kam se všechny ty peníze skutečně vsakují. To už není na kriminál, ale spíše na defenestraci či přímo na hrdelní trest. Extrémní navýšení DPH však ukazuje na to, že vládě vysoké ceny čehokoliv vůbec nevadí, ba naopak ji drží nad vodou. I když i to je sporné. Máme absolutně nejhorší hospodáře za dobu existence samostatného státu od roku 1918. Snad jen s výjimkou protektorátu.

 

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x