22.8.2023
Kategorie: Politika

Blažek a Jurečka … dva sloni ve vládním porcelánu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Zatímco Petr Fiala je rozvážnost a rozšafnost sama, jeho vládní ekipa dělá vše proto, aby se vláda pětikoalice totálně znemožnila i u těch, kteří tuto vládu s nadějemi volili.

Premiér Petr Fiala je evidentně neschopen jakékoliv akce, která by jasně usměrnila jeho vládu. Je to pouhá firgurka, která mluví jako když tiskne a vše podle něho jde správným směrem a za vše mohou vlády minulé, zejména ta poslední Babišova. Inu, ta se také moc nepředvedla, ale zdá se mi, že vláda současná se snaží o sto šest bývalou vládu zkopírovat do posledního detailu. Nyní se dokonce podpora této vládě snížila na čtvrtinu dotazovaných a důvěřuje jí méně voličů než Parlamentu ČR a to je co říci.

Nejprve probereme poslední kauzu ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Údajně náhodné setkání lobbisty Martina Nejedlého a ministra spravedlnosti Pavla Blažka v restauraci má pokračování. Podle Deníku N totiž na Nejedlého „rodinnou sešlost“ byli pozváni vlivní podnikatelé. Například slovenský podnikatel Radoslav Baran či zákulisní postava plzeňské ODS Roman Jurečko. Nejedlý i Blažek však opakovaně tvrdí, že jejich setkání bylo náhodné, a to kvůli velké bouřce.

Ještě poté, co piráti v referendu odhlasovali nedůvěru Blažkovi, se Fiala za Blažka postavil. Nyní mlčí (a kdo mlčí souhlasí nebo spíše v případě Fialy neví?) a v tisku se objevují další a další podrobnosti z onoho náhodného setkání. Samozřejmě, že piráti i další členové vlády nemohou nechat tuto „náhodu“ bez povšimnutí. Do Blažka si kopl i ministr Vít Rakušan, který je jinak mistrem průšvihů s budoucností České pošty. Navíc, v médiích prošla zpráva o tom, že Rakušanův STAN „prosadil“ změny v daňovém balíčku. Vládní úsporný balíček se změní. Strany pětikoalice navzdory původním prohlášením premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS), že nedojde k žádným významným změnám, pracují na společném pozměňovacím návrhu, který konečnou podobu balíčku upraví. Že by od balíčku dávala ruce pryč už i ODS? Protože: Vlivem změn ve vládním konsolidačním balíku, který aktuálně projednává parlament, si pohorší zaměstnanci s nejnižšími příjmy. Těm totiž nijak nepomohlo zrušení superhrubé mzdy a nyní na ně dopadne vyšší sociální pojištění. Se zjištěním přichází nová analýza think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Vůbec proto nevylučuji, že onen mediální humbuk kolem „balíčku“ a „změnách prosazených STAN“ má za cíl svést vinu za „balíček“ na STAN.

Ovšem parádní výkop na politické hřiště předvedl Marian Jurečka. Opět se vytasil s tím, aby se penzijní spoření nemohlo vybírat najednou, ale postupně jako „renta“. Vláda chce přimět lidi, aby si více spořili na stáří a také aby si pak naspořené peníze z penzijního fondu ne­vybírali najednou. Namísto toho mají z důchodového spoření pobírat pravidelnou měsíčně rentu. Kdo si vybere peníze jednorázově, bude zřejmě zpětně krácen na státním příspěvku. Ministři ale slibují, že se to stávajících čtyř mi­lionů smluv nedotkne. Sankce mají platit jen u nových smluv.

Sliby jsou chyby a české vlády včetně té současné mění pravidla hry bez ohledu na to, kdy byla která smlouva uzavřena. Pokud čtenář zabrousí do diskuse pod článkem, najde jen minimum reakcí souhlasných s Jurečkou, ale naprostou většinu tvoří komentáře typu – po takovém opatření už ztrácí spoření úplně smysl a založí si ho jen , s prominutím, „blbec“.

Výše uvedené případy zpráv kolem dvou ministrů Fialova kabinetu jen dokládají absolutní bezradnost, v níž se politika české vlády nachází. Všechno plyne jakoby „do ztracena“ a volič, ten ať si trhne nohou. A ještě jedna reakce na Blažkovo faux pas od předsedy poslaneckého klubu ODS Marka BendyPodle názoru šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendy je Blažkovo vysvětlení pravdivé a ministr do podniku „asi opravdu zašel náhodou“. Benda však připustil, že tam Blažek neměl trávit tolik času. „Prostě to byla blbost sedět tam takhle dlouho,“ řekl v druhé části diskusního pořadu.

Nezdá se vám , že je blbostí i to, že pan Marek Benda sedí v poslanecké sněmovně „ už tak dlouho“?

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x