28.9.2022
Kategorie: Společnost

Jak se Lipavský najedl a týmy NHL zůstaly celé

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Co by asi českoslovenští sportovci před rokem 1989 říkali na to, kdyby jim některé západní země bránily účastnit se sportovních akcí jen kvůli tomu, že reprezentují zemi, v jejímž čele je Gottwald, Zápotocký či Husák?

Ve dnech 7. a 8. října se v pražské O2 Areně odehrají dva zápasy NHL mezi týmy San Jose Sharks a Nashville Predators. V dresu obou těchto týmů nastoupí s největší pravděpodobností i několik ruských hokejistů. Byť někteří lidé v čele s bývalým hokejovým brankářem Dominikem Haškem a ministrem zahraničí Janem Lipavským usilovali o to, aby ruští hráči v Praze nastoupit nemohli. Ale pojďme popořadě.

Již na konci dubna přišel Dominik Hašek, kterého stále má většina české veřejnosti zafixovaného jakožto jednoho z nejlepších brankářů hokejové historie a hlavní oporu našeho zlatého týmu na olympiádě v Naganu v roce 1998, s prohlášením, že udělá vše pro to, aby se připravované zápasy NHL v Praze neuskutečnily a je připraven apelovat kvůli tomu na pořadatele akce, veřejnost i na samotnou českou vládu (viz odkaz zde).

I když ke zrušení akce přes Haškovu snahu nedošlo a řada hokejových fandů naopak uvítala, že po mnoha letech opět budou mít možnost vidět v České republice na vlastní oči zápasy NHL (k dnešnímu dni již zbylo jen pár volných lístků, přestože jejich cena není zrovna nízká), někdejší dvojnásobný držitel ceny pro nejužitečnějšího hráče NHL vytrval ve svém „boji“ o to, aby v Praze nemohli hrát hokejisté z Ruska. Našel přitom ochotného spojence na českém ministerstvu zahraničí, které v září odeslalo vedení NHL dopis, ve kterém bylo upozornění, že Česko ani žádný jiný stát schengenského prostoru by v tuto chvíli neměl ruským hráčům vydat vízum pro vstup na naše území.

V zámoří však takový názor českého ministerstva zahraničí nesdíleli a generální manažer týmu San Jose Mike Grier odmítl českou iniciativu slovy: „Jsme tým, takže když řeknou, že někteří nemůžou jet, tak buď pojedeme všichni, nebo nikdo.“ A na adresu ruské agrese na Ukrajině pak ještě dodal: „Není to chyba hráčů. Neudělali nic špatného. Nemyslím si, že by za to měli být trestáni.“ (viz odkaz zde)

Ministr zahraničí Jan Lipavský, kolem jehož nominace do Fialova kabinetu v prosinci loňského roku bylo nejvíce dohadů a prezident Miloš Zeman dlouho váhal, zda kvůli tomuto politikovi z Pirátské strany vládu vůbec jmenovat, přesto přišel na začátku tohoto týdne s na první pohled nekompromisním prohlášením, ve kterém do médií sdělil: „Stále platí, že ruským hráčům by neměla být udělena víza na území schengenského prostoru. Pokud budou mít již platná víza, tak by měli být vpuštěni, ale vzhledem k probíhajícím jednáním může dojít v této věci ještě ke změnám.“

Jak se však hokejoví příznivci měli včera možnost dočíst v médiích, pro start ruských hokejistů v O2 Areně (za San Jose by měli nastoupit Barabanov a Svečnikov, za Nashville Trenin) to v praxi nejspíš žádný problém představovat nebude. Jak je totiž v článku zde na iDnes vysvětleno, avizovaná možná změna zákazu vstupu osob s již platnými vízy by se mohla týkat pouze vnější schengenské hranice, což je v případě Česka část terminálu Letiště Václava Havla pro přílety ze zemí mimo schengenský prostor. A jelikož oba týmy NHL nepřiletí do Prahy přímo ze zámoří, nýbrž z Německa, respektive Švýcarska, kde předtím odehrají přátelské zápasy, ani případná iniciativa Jana Lipavského start ruských hokejistů nezmaří…

Je tedy otázkou, zda český ministr zahraničí tuhle skutečnost dopředu nevěděl, nebo chtěl jen v očích veřejnosti dělat velká ramena. Já osobně jsem každopádně rád, že oba týmy NHL budou moci v Praze nastoupit kompletní, včetně hráčů z Ruska. Což rozhodně neznamená, že bych snad ve válce Ruska na Ukrajině fandil ruské straně a že bych neodsuzoval mnohá zvěrstva, kterých se tam ruští vojáci dopouštějí na civilním obyvatelstvu. Má ale logiku trestat za to několik ruských hokejistů, kteří převážnou část roku tráví v zámoří a do Prahy navíc přijedou nikoliv jako reprezentanti ruského národního týmu, nýbrž klubů kanadsko-americké NHL? Co by asi českoslovenští sportovci před rokem 1989 říkali na to, kdyby jim některé západní země bránily účastnit se významných sportovních akcí jen kvůli tomu, že pocházejí ze země, v jejímž čele je Klement Gottwald, Antonín Zápotocký či Gustáv Husák?

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,65 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)