![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Německá demokracie rozkvétá. Zvláště v Bavorsku
LUBOMÍR VYLÍČIL
Před pár dny vtrhla německá policie do domů dvou bavorských politiků Alternativy pro Německo (AfD). Při domovních prohlídkách zabavila, krom jiného, i mobilní telefony obou činovníků strany. Důvodem razie měly být, podle německých zdrojů zprávy, které si v rámci soukromé a uzavřené chatovací skupiny posílali lidé z AfD přes Telegram na konci roku 2020.
Liberálové celého Německa mají předčasné Vánoce a křičí o „fašismu“ a hrozbě „pravicového převratu“. S podtextem, že už to přece dávno říkali. Že AfD jsou odporní náckové, xenofobové, rasisti a antidemokrati. Úplně všichni. A že je třeba je zakázat, rozprášit a pokud možno i zavřít. Televize Bayerischer Rundfunk 1. k tomu s radostnou škodolibostí volá do světa, že „toho otřesného chatu“ se zúčastnilo 16 členů bavorského zemského sněmu za AfD a 11 zákonodárců AfD z Bundestagu, dolní komory spolkového parlamentu. A k tomu ještě mnozí další politikové oné strany. Takže, jinými slovy, v tom jedou vlastně všichni. Jaký důkaz ještě potřebujete?
O co vlastně šlo? Existovala soukromá a navíc uzavřená chatovací skupina na Telegramu. Taková normální skupina přátel. Bavorská AfD, jak zdůraznil šéf poslaneckého klubu AfD v bavorském zemském sněmu Ulrich Singer, ji neprovozovala. Ani nijak nepropagovala. Byla to čistě soukromá debatní skupina známých. A jak už to u skupin na sociálních sítích bývá, šlo o lidi podobných zájmů, podobného smýšlení a podobných politických názorů. Kteří se, na uzavřeném chatu a mezi svými, vyjadřovali poněkud volněji, než je v současné německé demokracii vhodné.
Co vlastně přimělo policii k tak ráznému činu? Údajně pobuřující a k „násilnému převratu vybízející“ konverzace ze 4. prosince 2020. Předseda hornobavorské AfD ji zahájil elegantním výkopem: Německo nazval „banánovou zemí“, systémem „zkorumpovaným“ a „zločinným“, dále psal o „vládnoucích zločincích“ a svou zradu liberální demokracie završil slovy: „Bez svržení a revoluce již nedosáhneme změny kurzu. Volby už stejně nepomáhají“. Jistá Anne Cyronová, která od roku 2018 poslancuje za Stranu za AfD v bavorském zemském parlamentu, na jeho slova reagovala: „Myslím si, že se z našich čísel nedostaneme bez občanské války.“ Georg Hock, nyní člen zemské exekutivy bavorské AfD, oval na oba posty slovy: „Absolutní souhlas“.
Hrůza, že? Od takových slov je k fašistickému převratu jen krůček…. Ale to zdaleka není vše. Tak třeba bývalý okresní pokladník AfD si na Telegramu stěžoval, že Německo není nezávislým státem a nemá dosud uzavřenu mírovou smlouvu. Jiný politik AfD, Rainer Rothfuß, tu hovořil o „diktatuře očkování“ a „očkovacím apartheidu“ a píše, že očkování proti koronaviru je „genocidou bohatých Evropanů a Severoameričanů,“.
Ale tím zdaleka nejnebezpečnějším, alespoň pro vládnoucí, německé elity, je to, co k chatovacím skupinám AfD napsal nový šéf AfD a poslanec Bundestagu Stephan Protschka. „Na rozdíl od našich mainstreamových médií může u nás KAŽDÝ diskutovat a mít slovo. Nemáme žádnou cenzuru a nikdo nebude smazán, stigmatizován nebo očerňován kvůli svému politickému názoru, protože žijeme svobodným demokratickým základním řádem. Svoboda projevu je naším mottem.“
Takovýto přístup k veřejnosti a ke svobodě slova může být nakonec tím hlavním důvodem současných zběsilých útoků proti AfD. Protože říkat veřejně, že král je nahý, to už je dnes v Německu podvracení státu a diverze. Jak k cause napsala profesorka politologie Ursula Münch, ředitelka Akademie pro občanskou výchovu (to jsou orgány, že?): „Toto už není pravicový populismus, to už je extremismus.“ A odborník na ústavní právo Klaus Gärditz, profesor na Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, jí moudře přizvukuje „… proti základnímu řádu liberálně demokratické strany se agresivně bojuje.“ Proto je prý sledování všech členů AfD Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy opodstatněné a nanejvýš potřebné.
Tak. Liberální demokracii, i s její cenzurou sítí, politickou korektností a úspěšně se rozjíždějící „cancel culture“ si přece rozvracet nedáme. To, že je nějaká diskusní skupina uzavřená a neveřejná přece neznamená, že si tam lidé mohou říkat, co chtějí! Pro dobro, štěstí a liberální demokracii vám naši agenti přes „ochranu ústavy“ vlezou až do hrnců a pod peřinu. A kytice německé demokracie rozkvete novými květy. Jeden takový už v Bavořích rozpuká…