1.5.2021
Kategorie: Ekonomika

USA: Biden oznámil další výdajový balíček za 1,8 bilionu $ a zvýšení daní bohatým

Sdílejte článek:

MASOOMA HAQ

Americký prezident Joe Biden ve středu oznámil další zamýšlený výdajový balíček „American Family Plan“ v hodnotě 1,8 bilionu $, který je směrovaný do oblasti vzdělávání, péče o děti a zdravotní péče pro rodiny. Financovaný má být především ze zvýšeného zdanění bohatých Američanů.

 

Plán kombinuje výdaje v objemu jednoho bilionu amerických dolarů a zbylých 800 miliard připadne na daňové škrty a slevy na dani pro rodiny se středním a nízkým příjmem.

Mezi hlavní položky návrhu patří 200 miliard $ na bezplatné předškolní služby po tříleté a čtyřleté děti, 109 miliard $ na bezplatné dvouleté studium na tzv.„community college“ (pozn. obdoba VOŠ s komunitní působností), rozšíření slevy na dani za dítě, financování školení učitelů, rozšíření slevy na daních pro bezdětné dospělé s nízkým příjmem. Dále se v návrhu počítá s 225 miliardami určenými do programů na péči o děti a vytvoření národního programu mateřské dovolené.

Jde již o třetí výdajový „mega-balíček“, který Biden navrhl od svého 100denního působení ve funkci prezidenta. Prvním byl „covidový balíček“ v hodnotě 1,9 bilionu, který schválily obě komory Kongresu jen díky většině demokratické strany (tj. bez podpory republikánů). Druhým „infrastrukturním balíčkem“ v hodnotě 2,25 bilionu $ se zákonodárci teprve zabývají.

„Prezident bude navrhovat soubor opatření, které zajistí, že nejbohatší Američané zaplatí jejich část na daních, zatímco těm s příjmem 400 000 $ a méně se daně nezvýší,“ uvedl ve stanovisku Bílý dům.

Tento návrh bude zároveň protikladem Trumpových daňových škrtů. Jednomu procentu Američanů s nejvyšším příjmem se zvýší daňové zatížení z 37 na 39,6 %. Biden také navrhuje zvýšení daňové sazby z kapitálových zisků (např. z prodeje akcií, nemovitostí) pro domácnosti s kapitálovým příjmem nad milion dolarů.

Demokraté Bidenův návrh oceňují, a především jejich progresivně-levicové křídlo. Např. kongresmanka na New York A. Ocasio-Cortezová pochválila progresivitu Bidenovy politiky v rozhovoru pro CNN: „Myslím, že Bidenova administrativa a prezident Biden rozhodně předčili očekávání progresivců.“

Naopak, republikáni spatřují v balíčku další krok k progresivní socialistické politice. Bývalý ekonomický poradce Trumpovy administrativy Larry Kudlow řekl, že zdanění kapitálových zisků bude nejvyšší v historii USA a také mezi všemi velkými zeměmi a opatření můžou mít negativní dopad na investice.

Republikánský kongresman Lee Zeldin kritizuje Bidena za návrhy, které podporují progresivní agendu a nejsou akceptovatelné pro oba politické tábory, což je protichůdné s předvolební rétorikou Bidenovy kampaně.

Senátor Romney poukázal také na fakt, že balíčky nové administrativy daleko přesahují objem ročního federálního rozpočtu, který se pohybuje v mezích 1,4–1,5 bilionu dolarů.
  • Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x