31.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Podnikatelé melou z posledního, vládu to nezajímá

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieSouhlasím s návrhem předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury, aby podnikatelé mohli zaplatit daň z příjmů až do konce roku. To je rozumné řešení a vláda Andreje Babiše by jej měla podpořit.

Podnikatelé v mnoha odvětvích, například v cestovním ruchu, ubytování, pohostinství atd. nemohou provozovat své živnosti vůbec nebo jen velmi omezeně. Mnozí z těchto lidí se už dostali do existenčních problémů bez vlastní viny. Jsou to státní restrikce, které jim kvůli koronaviru zakazují podnikat. Vládnoucí koalice ANO, ČSSD s podporou KSČM by proto měla jednat a předložit nějaké smysluplné návrhy na pomoc živnostníkům. Avšak ty ze strany vlády premiéra Andreje Babiše chybí.

Naopak velmi rozumný je návrh občanských demokratů, kteří chtějí, aby stát umožnil podnikatelům zaplacení daní z příjmů až do konce roku místo do běžného 31. března. Důvod je jednoduchý. Oni nemají peníze a logicky tak nemají z čeho platit. Když mají například restaurace zavřené, tak jsou bez příjmů. Mnozí jejich majitelé už melou z posledního, chybí jim peníze na výplaty zaměstnancům, na energie, na nájmy apod. Nejedná se tedy o to, že by podnikatelé vůbec neměli platit daně, ale mohli by si jejich zaplacení odložit. Ze stejného důvodu by měl stát opakovat loňskou akci a odpustit uhrazení minimálního vyměřovacího základu na sociální a zdravotní pojištění po dobu nejméně půl roku. A je třeba hledat i nějaké další formy podpor.

Velkým problémem také je, že sice existuje nějaká pomoc pro podnikatele, kteří nemohou podnikat kvůli koronaviru, ale mnozí z nich kvůli šíleným byrokratickým komplikacím na současné programy nedosáhnou. To je velký rozdíl proti Německu nebo Rakousku, kde získání koronavirové pomoci je pro živnostníky poměrně jednoduché.

Hloupé řeči Andreje Babiše, že mnohým podnikatelů se žije líp ze státní podpory, než když podnikají, nemá cenu ani komentovat. To asi pan premiér neměl vedle sebe své mediální poradce, že takovou urážející stupiditu vůbec vypustil z úst.

Chápu, že taková pomoc by něco stála, ale peníze by se ve státním rozpočtu určitě našly. Jak tady například nedávno uvedl ve svém blogu europoslanec Tomáš Zdechovský, jenom v první etapě mají stát přípravné práce průplavu Dunaj-Odra-Labe asi 15 miliard korun a navrhl přesun 1,5 miliardy korun na pomoc živnostníkům. Já s ním plně souhlasím, DOL je ekonomickým nesmyslem a pro tento účel jsou to zbytečně vyhozené peníze. Užitečnější by opravdu bylo, kdyby alespoň část z nich dostali podnikatelé poškozeni koronavirem.

Čínský virus, kterým Čína zamořila svět, nám holt způsobil těžké problémy.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,05 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x