![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
V čem spočívají výhody družstevního bydlení – Finep?
Při hledání nového bytu řada lidí automaticky vyřazuje nemovitosti v družstevním vlastnictví. Příčinou je často nevědomost, jakým způsobem takový typ vlastnictví funguje. Přitom družstevní bydlení nabízí celou řadu výhod, z nichž největší je možnost zakoupit si vlastní byt bez hypotéky.
Vyhnete se zdlouhavému jednání v bance
Družstevní byty představují alternativní řešení vlastního bydlení, při jehož financování není třeba bance prokazovat svoji bonitu daňovým přiznáním či potvrzením příjmů. Zásadní rozdíl oproti koupi bytu v osobním vlastnictví je fakt, že si nepořizujete nemovitost, nýbrž družstevní podíl. Znamená to, že disponujete právem k užívání bytu. Členové družstva platí nájemné včetně poplatků za energie a do fondu oprav stanovených dle velikosti bytu. V tom spočívá největší výhoda družstevního bydlení, neboť tato forma bytů je v pořizovací ceně o několik desítek procent levnější oproti nemovitostem v osobním vlastnictví. Zároveň se tímto způsobem dají pořídit i krásné byty v novostavbách na tzv. dobré adrese.
Proč si pro bydlení nedopřát atraktivní lokalitu?
Lokalita má zásadní vliv na celkovou cenu bytu. Z toho důvodu si málokdo může koupit bydlení na vyhledávaných pražských adresách, jako jsou Prosek, Štěrboholy či Barrandov. Cenově dostupné družstevní bydlení v Praze vám tuto možnost nabízí. Nový byt si tak může pořídit fyzická osoba v jakémkoliv věku. Při vstupu do družstva totiž hradíte jen 25 % jeho pořizovací hodnoty, zbytek je splácen ve formě nájemného. Po jeho úplném splacení přechází byt do osobního vlastnictví. Pokud o to budete mít zájem. Za zmínku stojí rovněž fakt, že členství v družstvu lze prodat třetí osobě. V takovém případě se nehradí daň z nabytí nemovité věci a nevkládá se smlouva do katastru. To je další nesporná výhoda družstevního bydlení.
(PR)