8.12.2020
Kategorie: Ekonomika

Slovensko se bouří: Dnes by se přes zákaz měly otevřít desítky restaurací a posiloven

Sdílejte článek:

COM/HS

Opatření, která vláda přijala kvůli koronaviru zasáhla výrazně gastro sektor. Pro některé provozy jsou doslova likvidační. Skupině majitelů košických restaurací, barů a kaváren už ale došla trpělivost. Vzbouřili se a od úterý plánují otevřít nejméně 40 gastro provozů.

Situace je totiž pro ně už neúnosná, nemohou zvládnout druhou vlnu. Nemají z čeho platit nájmy a jsou nuceni propouštět zaměstnance. Právě proto se rozhodli, že jdou do rizika a už tento týden se chystají své provozovny otevřít.

Podle televize Markíza se přitom opírají o právní analýzu, podle níž byl nouzový stav na Slovensku prodloužený nezákonně.

O otevření provozů se už mluví i v jiných městech na Slovensku.

Iniciativa Bojujeme za naše gastro dodává, že i když podniky otevřou, plánují samozřejmě dodržovat všechna hygienická nařízení. Také se budou dodržovat rozestupy u stolů.

“Vzhledem k tomu, že neexistuje adekvátní komunikace s vládou, KHS a pan Mikas se neví vyjádřit k tomu z jakého důvodu jsou restaurace zavřené s tím, že těmito informacemi nedisponuje, a vzhledem k tomu, že jsme se dozvěděli, že v restauracích se nakazilo 20 hostů, si uvědomujeme, že my jako segment, nejsme šiřitelem nákazy, “uvedl šéf Iniciativy Bojujeme za naše gastro s tím, že chtějí mít otevřené stejně jako například nákupní centra.

Stejně i zástupce Unie fitness center Slovenska informoval, že množství jejich členů od úterý otevírá.

“Obrovské množství členů unie zítra otevírá své provozy, připojujeme se k iniciativě,” avizoval její šéf Pavel Kisel.

Na margo těchto informací zareagoval premiér Matovič následovně:

“Já určitě nebudu z tohoto místa vyhrožovat nikomu. Vyzývám každého zodpovědného člověka k odpovědnosti. Svoboda bez odpovědnosti vede k anarchii. Pokud toto udělají restaurace a fitnescentra, tak zavedou anarchii, “prohlásil po pondělním jednání vlády.

K tomu: Odmítavé stanovisko iniciativy – Zachraňme gastro!

Ne všichni provozovatelé gastro podniků se však s touto myšlenkou v pondělí ztotožnili. Odmítavé stanovisko zaslala redakcím například iniciativa – Zachraňme gastro !

“My jako segment, nejsme šiřitelem nákazy onemocnění COVIDu-19. Máme to dokázáno. V restauracích se podle oficiálních statistik nakazilo pouze 20 lidí. Chceme být otevření a normálně fungovat jako obchodní řetězce, kina, divadla či kostely. Jdeme do rizika a zítra někteří naši členové otevírají své provozy, “uvedl v pondělí Miroslav Heredoš.

Podnikatelé v gastro, kteří nemají šanci na smysluplné donášky, okénkový prodej či terasy, jsou zoufalí. Měsíce jsou zavření a pokud nechtějí propouštět, platí minimálně 20% odvodů, mezd a dalších nákladů i za zaměstnance, kteří musí sedět doma. Nikdo jim nepomohl s fixními náklady na udržení si provozu, jako jsou energie, hlídání, platby licencí a podobně. Stát zakazuje ze dne na den, ale ani měsíce mu nestačí na přípravu komplexního reálného plánu pomoci. 

Trpělivost však došla i některým restauraterům v Česku. V reakci na nařízení zavírat od středy ve 20,00 vznikla iniciativa, jejíž prohlášení se šíří sociálními sítěmi:

Ve středu nezavřeme – přidejte se!
 .
My zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jinec zásadně nesouhlasíme s nařízením vlády.
 .
Uzavření restaurací a pivovarů ve 20:00 hodin v předvánoční době je stejné, jako je uzavřít úplně. Tato vláda je dlouhodobě neschopná řešit danou situaci, proto si, jako komunisti ve 48 ,vybrala obětního beránka. Vše shodila na restaurace a pivovary. Narvané korporátní obchody, metra, děti ve školách nevadí, ale vadí restaurace s desítkami lidí. V Německu a Rakousku podporuje vláda své podnikatele finanční podporou ve výši 70 až 80% vypočtenou z minulého období. Česká vláda jen lže o podporách. Ve skutečnosti žádné nejsou. Tato vláda nebojuje za nás ale za sebe. Proto se musíme už ozvat!
 .
Ve středu nezavřeme náš pivovar a restauraci v 20:00 a na protest vyvěsíme českou vlajku. Věříme, že se k nám přidají ostatní kolegové, kteří jsou psychicky, fyzicky i finančně zcela na pokraji svých sil jako my.
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x