Fakta o Covid-19 dle zdroje „Swiss Policy Research“
DES
Plně ozdrojovaná fakta o Covid-19 poskytnutá odborníky v oboru, umožňující našim čtenářům učinit realistický odhad rizika.
- Letalita: Podle nejnovějších imunologických studií je celková míra úmrtnosti na infekci (IFR) covid-19 u běžné populace ve většině zemí přibližně 0,1% až 0,5%, což je srovnatelné s pandemiemi střední chřipky v letech 1957 a 1968.
- Léčba: U osob s vysokým rizikem nebo vysokou expozicí je nezbytná včasná nebo profylaktická léčba, aby se zabránilo progresi onemocnění a zabránilo se hospitalizaci.
- Věkový profil: Střední věk úmrtí covidů je ve většině zemí více než 80 let a pouze asi 5% zemřelých nemělo žádné vážné předpoklady. Na rozdíl od pandemické chřipky je tedy věk a rizikový profil úmrtnosti covid srovnatelný s normální úmrtností a úměrně se zvyšuje.
- Domovy s pečovatelskou službou: V mnoha západních zemích došlo v domovech s pečovatelskou službou, které vyžadují cílenou a humánní ochranu , až ke dvěma třetinám všech úmrtí covid. V některých případech není jasné, zda obyvatelé skutečně zemřeli na covid nebo na týdny stresu a izolace.
- Nadměrná úmrtnost: Až 30% všech dalších úmrtí mohlo být způsobeno nikoliv covidem , ale účinky uzamčení, paniky a strachu . Například léčba infarktu a mozkové mrtvice se snížila až o 40%, protože mnoho pacientů se již neodvážilo jít do nemocnice.
- Protilátky: Do léta 2020 dosáhly globální hotspoty jako New York City a Bergamo úrovně protilátek přibližně 25%. Hlavní města jako Madrid, Londýn a Stockholm se pohybovala kolem 15%. Velká část Evropy a USA však stále byla pod 5%.
- Příznaky: Až 40% všech infikovaných osob nevykazuje žádné příznaky , přibližně 80% vykazuje nanejvýš mírné příznaky a přibližně 95% vykazuje nanejvýš mírné příznaky a nevyžadují hospitalizaci. Počáteční předpoklad, že proti novému koronaviru neexistuje imunita, nebyl správný.
- Long covid: Asi 10% symptomatických lidí uvádí postakutní nebo dlouhé covid , tj. Příznaky, které trvají několik týdnů nebo měsíců. To se týká také mladších a dříve zdravých lidí se silnou imunitní odpovědí. Post-virový syndrom je znám z těžké chřipky, také.
- Přenos: Podle současných znalostí jsou hlavními způsoby přenosu viru vnitřní aerosoly a kapičky vytvářené při mluvení nebo kašlání, zatímco venkovní aerosoly a většina povrchů objektů se zdají hrát malou roli.
- Masky: Stále existuje jen málo vědeckých důkazů o účinnosti látkových masek na obličej u běžné populace a zavedení povinných masek nemohlo ve většině zemí obsahovat nebo zpomalit epidemii. Při nesprávném použití mohou masky zvýšit riziko infekce.
- Děti a školy: Na rozdíl od chřipky je riziko onemocnění a přenosu u dětí v případě covid velmi nízké . Neexistoval, a proto neexistuje žádný lékařský důvod pro uzavření základních škol nebo jiná opatření konkrétně zaměřená na děti.
- Sledování kontaktů: Studie WHO z roku 2019 o opatřeních proti pandemii chřipky dospěla k závěru, že z lékařského hlediska se sledování kontaktů „za žádných okolností nedoporučuje“ . Aplikace pro sledování kontaktů na mobilních telefonech také selhaly ve většině zemí.
- Testy PCR: Soupravy pro testování virů používané v mezinárodním měřítku mohou v některých případech produkovat falešně pozitivní a falešně negativní výsledky nebo reagovat na neinfekční fragmenty viru z předchozí infekce. V tomto ohledu je důležitým parametrem takzvaná prahová hodnota cyklu nebo hodnota ct.
- Nesprávné lékařské řízení: V USA a některých dalších zemích došlo k fatálnímu lékařskému špatnému vedení některých pacientů s chorobou kvůli pochybným finančním pobídkám a nevhodným protokolům. Ve většině zemí se úmrtnost nemocných v nemocnicích od té doby významně snížila .
- Uzamčení: WHO varovala, že uzamčení způsobilo „strašlivou globální katastrofu“. Podle OSN mohou výluky akutně ohrozit živobytí 1,6 miliardy lidí a dalších 150 milionů dětí může dostat do chudoby. Nezaměstnanost, bankroty a psychologické problémy dosáhly celosvětově rekordní úrovně .
- Švédsko: Ve Švédsku se celková úmrtnost bez uzamčení dosud pohybovala v rozmezí silné chřipkové sezóny . 70% švédských úmrtí došlo v domovech s pečovatelskou službou, které nebyly dostatečně rychle chráněny. Průměrný věk švédských covid úmrtí je 84 let.
- Média: Zprávy mnoha médií byly neprofesionální , maximalizovaly strach a paniku v populaci a vedly k masivnímu nadhodnocení smrtelnosti a úmrtnosti covidů. Některá média dokonce k dramatizaci situace použila manipulativní obrázky a videa.
- Vakcíny: Několik lékařských odborníků varovalo, že exprese vakcín proti koronaviru může být riskantní . Například vakcína proti takzvané prasečí chřipce z roku 2009 vedla k případům závažného neurologického poškození a milionům soudních sporů. Také při testování nových vakcín proti koronavirům již byly hlášeny závažné komplikace a selhání .
- Virový původ: Původ nového koronového viru zůstává nejasný, ale nejlepší důkazy v současné době poukazují na výskyt pneumonie podobné covidům v čínském dole v roce 2012, jehož vzorky viru byly shromážděny, uloženy a prozkoumány Virologickým institutem ve Wu-chanu (WIV).
- Dozor: Informátor NSA Edward Snowden varoval, že k potlačení pandemie lze použít k trvalému rozšíření globálního dozoru . V několika částech světa je populace sledována drony a čelí vážným zásahům policie během výluky.
Latest posts by Redakce (see all)