22.5.2024
Kategorie: Ze světa

Zelenského prezidentská (ne)legitimita

Sdílejte článek:

PETR VLK

V  tomhle příspěvku se podíváme  na to, co píše o legitimitě  dalšího Zelenského působení  ve  funkci  ukrajinského prezidenta po  půlnoci ze  včerejška  na dnešek, kdy  skončil  jeho pětiletý prezidentský  mandát.

Originál  textu lze  nalézt  zde:

„Сделаю все, чтобы украинцы не плакали“. Пять лет назад Зеленский стал президентом Украины

podle  překladače

„Udělám vše pro to, aby Ukrajinci neplakali.“ Před pěti lety se Zelenskyj stal prezidentem Ukrajiny

Ohledně  legality  jeho dalšího vykonávání  nejvyšší  ukrajinské  mocenské  funkce  píše Strana.ua  toto:

Nyní uplynulo pět let jeho vlády. V souvislosti s tím se před pár měsíci (když bylo jasné, že prezidentské volby nebudou v termínu) začalo diskutovat na téma – bude prezident po uplynutí 5letého ústavního funkčního období legitimní? Tedy po 20. květnu.

Zákon o právním režimu stanného práva na jedné straně přímo zakazuje konání jakýchkoli voleb za stanného práva – od prezidenta a Nejvyšší rady až po zastupitelstva či referenda. Totéž říká volební zákon.

Na druhou stranu ústava nezakazuje konání prezidentských voleb. A bez výjimek stanoví, že by se měly konat v pátém roce jeho funkčního období, tedy poslední neděli v březnu. Toto téma zvláště aktivně propagovali Porošenkovi příznivci a také Rusko (doslova nedávno Putin vyjádřil pochybnosti o Zelenského legitimitě ).

A nedávno Nejvyšší soud přijal k posouzení žalobu na Radu požadující vypsání prezidentských voleb .

Prezident se odvolává na článek Ústavy o tom, že pravomoci současného prezidenta končí dnem nástupu nového prezidenta.

Spory o tento konflikt se vedou již delší dobu. Konec jim mohl učinit Ústavní soud, ale úřady se  k němu s dotazy na legitimitu prezidenta neobrátily. Jak psala média, z obavy, že by Ústavní soud vynesl verdikt v neprospěch Zelenského.

Prezidentská  administrativa  zastává názor, že legitimita prezidenta není zpochybňována. A ti, kteří myslí jinak, pracují pro Moskvu.

Oficiální postoj Západu obecně podporuje Zelenského. Tam není jeho legitimita zpochybňována. I když na toto téma v posledních dnech psala řada velkých západních médií.

Hlavním problémem prezidenta však nyní nejsou řeči o jeho „nelegitimnosti“, kterou může obecně ignorovat a přisuzovat je „podvratné  informační operaci Kremlu“. Hlavním problémem je situace na frontě i uvnitř země, která se v poslední době znatelně zhoršila. A pokud se Zelenskému nepodaří tento trend zvrátit, pak se všichni jeho četní odpůrci na Ukrajině i mimo ni mohou pokusit využít obtížnou situaci ke změně moci v zemi. A pak se vydání 20. května může stát jedním z formálních důvodů.

******

Přísloví,  že ten  kdo  chce  něco změnit  hledá řešení, ten  kdo  nechce  změnu  hledá  důvody jistě  znáte.

Ohledně  dalšího Zelenského prezidentování  je demonstrováno přímo exkluzivně! Lépe  a dramatičtěji  to snad  ani nejde.

Zelenský  by  určitě, ale  určitě,  na jeho  duši a  na psí  uši  rád  uspořádal  prezidentské  volby, ale  ono to jaksi  nejde. Protože  ten výjimečný stav a  ústava a  volební zákon  v takovém případě  jakékoliv  volby  přímo zakazuje!  Tak co byste  holenkové,  vlastně  vy  ruští  trollové  chtěli. Nejde to a  basta.

Že v takovém  případě po uplynutí mandátu  mají pravomoce přejít  na premiera  a předsedu parlamentu?  To by  se vám  holomci nevděční  líbilo!!!  Ale  my  přece máme  výklad  ústavy,  že  starý prezident  vykonává svou  funkci  až do nástupu  nového!!! A  basta!  Že  toho nelze  zvolit?  Nezajímá!!!

Zelenského. Ale  ani  superdemokraty  a  vzorné  mentory  demokracie  všude  po zeměkouli  z kolektivního Západu!  Nezajímá!  Na  Zelenského  se nic  z našich  měřítek  na jiné  nevztahuje!  Protože  Putin!

Najednou  není potřeba, aby  v demokratickém státě moc  výkonná  si  řekla  o potvrzení  v  řádných  volbách.  A samozřejmě  Zelenský,  tak ten se doslova  pro Ukrajinu  rozkrájet  může.  Proto a jen proto  je prezidentem. I když bez mandátu!  Nikoliv  kvůli  tomu,  že  by  drtivě  prohrál. Například  se  Zalužným. Kterého nejdříve  zbavil  velení, pak generálských epolet a  nakonec  jej  odsunul  do trafiky  velvyslance  v  Londýně.  Ten  by  v normálních  volbách  vypráskal Zelenského z prezidentského paláce  ve valčíkovém  tempu. Podle  všech  dostupných průzkumů!  Ten  odsun  do  Londýna  Zelenskému  garantuje,  že  se  Zalužného jako protikandidáta  zbavil jednou pro vždy.  Zalužnému nic  nepomůže, že  by se  z Londýna  k volbám  vrátil.   Pokud  zůstane  za hranicemi země  180 dnů  během posledních   deseti let,  nesmí  kandidovat. Je  to triviální Heroj a  superdemokrat  dělá všechno, aby  se za  každou cenu udržel u moci!!!

Protože  ví,  že  jak o ni přijde  hrozí  mu fatální konec.

Uvidíme, co  se  stane  dál.  Západu  zatím  tohle  naprosté popření  demokracie  a jejich hlavního principu  – voleb nevadí. Klíčové slovo je  zatím. Zelenský s i nechal ústavně  zakázat  jednání  s  Ruskem o míru. Tedy s výjimkou ruské  kapitulace.  A  není ochoten  to změnit. Pochopitelně.  Ale  tohle může  začít  vadit  jeho klíčovým donorům.   A  jestli takový proces  nastane,  pak  volby  představují  nejjednodušší  cestu, jak  se  vztekajícího  sprat..  omlouvám  se  – heroje,  zbavit, aby  nepřekážel, když  dojde na potřeba  z nějakého obzvláště  vznešeného a ušlechtilého  vyššího cíle  – například  neprohrát  nějaké  volby  v kolektivně  západní zemi, uzavřít  mír.  A Zelenský  bude  stát  v  cestě.

Ostatně  na    ruských  zdrojích  diskutují  o  legitimitě  Zelenského  vést a  především podepsat nějakou  mírovou  dohodu  diskuse  už  drahný  čas.   Neradi  by  se, po zkušenostech s Minsky  dostali  do situace,  že  podepíší  další  mír a  ten následně  bud e zpochybněn,  že  ho  podepsal  někdo,  kdo  vlastně  už  ani  nebyl právně  v úřadu. Drobná  leč  zásadní překážka  možného  ukončení  nesmyslné  války.

Zelenský  je ode dnešní  půlnoci nikoliv prezidentem  de jure, ale  de  facto. A   fakta  se, zejména  na Ukrajině mění mimořádně  snadno. Ten, kdo na  to  má, a že  jich /na kolektivním Západě  je/ si může  vzpomenout,  že  bez  voleb  se nelze obejít.  A Zelenský  letí.  Přežívá  jen  z vůle  svých  kolektivně  západních protektorů. Nic  více  nic  méně. Ode  dneška ještě  více  než před  tím.

On i jeho mocenská  klika.  Uvidíme, jak dlouho  bude  trvat,  než  si najdeme  někoho , kdo  nám  bude vyhovovat  více.

Doplněk:

Na  webu  Aktuální konflikty  se podařilo dohledat rozhodnutí  rozhodnutí Ústavního soudu z 15. května 2014,, které  upravuje  funkční  období prezidenta a  kde  se  praví:

Ústavní soud z 15. května 2014 konstatoval, že ustanovení článku 103 Ústavy Ukrajiny a dalších jejích článků vymezujících ústavní a právní postavení prezidenta Ukrajiny neobsahují normy stanovující další funkční období, s výjimkou pěti let, na které mohou občané hlavu státu volit, a to bez ohledu na typ voleb (řádné či mimořádné). Pětileté funkční období stanovil částečně. 1 čl. 103 základního zákona je pětileté funkční období jediným ústavně stanoveným obdobím, na které je prezident volen.

link: https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&start=19740

Takže  mně  z toho vyplývá,  že  Zelenský dneškem počínaje  ztratil  jakoukoliv  legitimitu.  Ovšem  co z toho vyplývá  mé osobě  je  zcela  zanedbatelné. Důležité  je   jak to vidí  nejvyšší  arbitři demokracie  a  světových pravidel  ve Washingtonu. A  ti  jsou přece  na  dodržování  demokracie  i  pravidel  jako  čert  na hříšnou  duši.  Nebo  jako  Fiala  na pohlazení  po hlavičce od  Bidena  či  Leyenové.

Nějaký zlý  jazyk a  premelský troll by  se, samozřejmě  zcela  kacířsky  mohl domnívat,  že  Zelenský a jeho klika  jsou od  dnešní půlnoci už jen  ursurpátoři,  kteří  na Ukrajině  zavádějí  a provozují  demoKRADII.  Že  formální formální  demokracie se  změnila  na  reálnou a brutální  demoKRADII!

Ale  jak  říkám  – jen  prokremelský  rozvracečský  troll!!! Jen nechápu  proč  mu  tak snadno  nabíjíme… Ale  nemusím všemu rozumět…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)