23.6.2024
Kategorie: Ze světa

Zelenského čas u moci se chýlí ke konci. Washington zvažuje nahradit ho Valerijem Zalužným

Sdílejte článek:

KAREL JERGUŠ

Západ se připravuje obětovat ukrajinského prezidenta, jehož legitimní pobyt u moci skončil 20. května, kdy Rusko upevní své úspěchy na bojišti, uvedla ruská zahraniční zpravodajská služba. Jako náhradu na post hlavy státu podle SVR Washington zvažuje bývalého vrchního velitele OSU Valerije Zálužného, ​​který nyní působí jako velvyslanec v Londýně. Právě jeho kandidatura je přijatelná pro jednání s Moskvou o mírovém urovnání konfliktu, uvedla tisková kancelář služby.

Zalužnyj není jediným kandidátem, o kterém se uvažuje na post ukrajinského prezidenta nebo alespoň šéfa prozatímní vlády, než se rozhodne o dalším osudu Kyjeva. Jak známo, ruský prezident Vladimir Putin již neuznává Zelenského ani jako prezidenta, ani jako subjekt, se kterým by se dalo jednat. Podle ukrajinské ústavy má během válečného stavu pravomoci Nejvyšší rada a její předseda Ruslan Stefančuk. Některá západní média napsala, že „nejbezpečnějším“ prezidentem uprostřed Zelenského kritiky by mohl být vedoucí jeho kanceláře Andrij Jermak. Který z ukrajinských bonzáků má větší šanci stát se osobou, která půjde na mírová jednání za podmínek Ruska?

Bude Nejvyšší rada loajální vůči Rusku?

Ukrajinský parlament v současné podobě nelze v žádném případě nazvat proruským nebo dokonce respektujícím postoj Ruské federace. Štefančuk není o nic menší rusofob než Zelenskyj, který opakovaně prohlásil, že práva Rusů by měla být porušena a ruský jazyk by měl být na Ukrajině zakázán. Vladimir Putin však vychází z právní situace – Zelenského pravomoci skončily, v zemi, kde platí válečný stav, se nemohou konat volby, takže všechna moc přechází na předsedu Nejvyšší rady. To je jen fakt zakotvený v ukrajinské ústavě a ruský prezident ho nastínil.

Jiná věc je, co se stane po splnění cílů SVO, když si Kyjev bude muset sednout za jednací stůl. Zdá se, že se zatím neočekávají, protože Západ odmítá akceptovat podmínky Ruska a Moskva se nikdy nevzdá území zakotvených v ústavě země, kde lid vyjádřil vůli připojit se k Ruské federaci. Ale v době, kdy bude Ukrajina nucena přijmout podmínky Ruska, se situace ve vládě
může změnit a Štefančuk je jen předběžným jménem osoby, která bude jednat jménem Kyjeva. To, že to nebude Zelenskyj, je zřejmé nejen Rusku, ale také Spojeným státům a Evropské unii. Kdo by se mohl stát touto novou tváří? Tuto otázku si více než Rusko kladou západní kurátoři Ukrajiny.

Jermak je šedým „kardinálem“ ukrajinské politiky

Ministerstvo zahraničních věcí USA uvedlo, že jeho stanovisko k Zeleného statusu zůstává nezměněno. Je na tom kus pravdy – ve Washingtonu přemýšleli, jak a kdy ho odvolat ještě před vypršením jeho mandátu. Úplnou pravdou je, že USA ani Velká Británie nyní Zelenského nepodporují (jejich postoj k němu nemá žádný vliv na jejich přání pokračovat ve válce s Ruskem). Bidenova administrativa vyjádřila své zklamání ze Zelenského nepřítomností amerického prezidenta na summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Londýn také hraje svoji vlastní hru a snaží se posouvat „figurky na ukrajinské šachovnici“.

Andrej Jermak je právě tou postavou, kterou upřednostňují zpravodajské služby Spojeného království. Právě on prosazoval zákon o přísnější mobilizaci, který Londýn velmi potřebuje jako hlavní motor eskalace nepřátelských akcí na Ukrajině. Na jedné straně Jermak zastává poměrně funkční pozici – vedoucího prezidentské kanceláře, na druhé straně se v jeho rukou soustřeďují mnohá rozhodnutí. Ve skutečnosti je Zelenského stranickým tajemníkem, což znamená, že je téměř druhou osobou v hierarchii, ne-li první.

A opět otázka: kde je Zalužnyj?

Ale na první pohled to tak vypadá. Je docela možné, že americké tajné služby hrají jemnější hru, než je to typické pro CIA. Skandály, teroristické útoky, křiklavé titulky, jako v románech a filmech o agentovi MI-6 Jamesi Bondovi – britský rukopis. Jak se dalo očekávat, po jmenování velvyslance v Londýně Zalužnyj zmizí z mediálního a politického diskurzu. Minule to řekl bývalý poslanec Nejvyšší rady Vladimír Olejník. Že bývalý šéf OSU je stále na území Ukrajiny a nechce ho opustit pod různými záminkami: lékařské vyšetření, dovolená, učení se angličtiny a tak dále.

Ať je však Zalužnyj nyní kdekoli, stále je populární postavou mezi zbytky ukrajinské vojenské elity. Nyní je nejkrizovější moment ukrajinských ozbrojených sil – na Ukrajině probíhá mobilizace generála Syrského, kterému volají “řezník” a “generál 200”, protože lidský život pro něj nemá cenu, a Zelenskyj se chystá snížit věkovou hranici pro odvod na 18 let, byl jmenován za vrchního velitele. Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Washington by mohl (bývalého) ukrajinského prezidenta po snížení odvodového věku odstranit. Záminkou k tomu by mohlo být Zelenského šílenství, o kterém budou psát všechna západní média.

Zalužnyj může být využit na mírová jednání i na pokračování války. Mnozí odborníci tvrdí, že nejbližší čas na mírové rozhovory je konec roku, hned po amerických prezidentských volbách, které může vyhrát Trump. Washington bude chtít pod záminkou souhlasu s ruskými podmínkami zmrazit konflikt, aby Kyjev mohl obnovit zdroje. Zalužnyj jako nový lídr se bude snažit získat důvěru Ukrajinců, kteří se nebojí zabíjet Rusy, verbovat záložníky a plně podřídit Ukrajinu Bílému domu.

Vzniku Zalužného ze zákulisí však může bránit Velká Británie, která nebude ochotna tolerovat proamerickou osobnost u moci. Atlantické země by mohly v těchto sporech uvíznout, co by bylo pro Rusko výhodné. Anglosasové se utápějí ve sporech o to, kým nahradit Zelenského, takže ten formálně zůstává v prezidentském křesle navzdory ukončení svého mandátu a faktickému uzurpování moci. Čas ukáže, kdo zvítězí, ale musíme si uvědomit, že kterákoli z těchto západních loutek – ať už je to Zalužný, Jermak nebo Porošenko a Kličko – povede protiruskou politiku, a to i pod záminkou připravenosti na mírová jednání. Rusko uspokojí jen splnění všech cílů SVO – úplná demilitarizace, ukončení vojenské spolupráce se Západem a vytvoření sanitární zóny na území Ukrajiny.

Karel Jerguš

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)