Zavřete ministry!
IVAN BEDNÁŘ
[ad#clanek-respo]
Když u podnikatele zazvoní kontrola z Finančního úřadu, klepe se strachy. Když u bran ministerstva zazvoní kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu, úředníci jen zazívají. A přece obě kontroly mají mnoho společného. Mají zkontrolovat, zda daný subjekt hospodaří správně, zda stát nešidí na daních a zda vede správně své účetnictví.
Pokud se ukáží chyby u podnikatele, pyká za to mastnými pokutami, a nezřídka je i trestně stihán. Ministři se ale jen smějí. Chyby Ministerstva vnitra v roce 2014 stály více než 4,9 miliardy korun. V roce 2015 zjistil NKÚ v účetní závěrce Ministerstva zdravotnictví chyby přesahující pět miliard korun.
NKÚ prověřil, jak a kolik peněz vynaložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí na nákup materiálu a služeb. Například za úklid platilo ministerstvo práce šestkrát více než obrana. Značně se liší i cena kancelářských potřeb.
Podobně tomu bylo i v případech Ministerstva obrany a Ministerstva zemědělství. Kontroloři zjistili, že MO nesprávně zadávalo zakázky na nákup kancelářských potřeb a tonerů jako zakázky malého rozsahu. Celková hodnota dodávek byla ale v kontrolovaných letech 79 milionů korun bez DPH. Překročila tak limit daný zákonem pro tento typ zakázek.
Ministerstvo zdravotnictví porušilo při tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Olomouckém kraji zákon a má zaplatit pokutu 3,75 milionu Kč.
Naposled NKÚ zkontroloval hospodaření Ministerstva zahraničních věcí. Zjistil, že vedlo v roce 2015 nesprávné, neúplné, neprůkazné a nesrozumitelné účetnictví. Podle kontrolorů činily nesprávnosti činily zhruba 2,7 miliardy korun. Vznikly zejména kvůli chybnému účtování účetních případů zastupitelských úřadů, podmíněných závazků z transferů a prostředků na financování záloh zastupitelských úřadů.
Paragraf 37a zákona č.563/1991 Sb. o účetnictví uvádí čtyři kategorie pokut, které může Finanční úřad udělit za správní delikt.
Druhá kategorie správních deliktů je pokutována v případě, že účetní jednotka vede účetnictví –
- v rozporu se zásadou věrného a poctivého zobrazení předmětu účetnictví a finanční situace (tedy nezachycení skutečného stavu v souladu s účetními metodami),
- nesprávně, tedy odporuje-li zákonu o účetnictví a ostatním právním předpisům nebo obchází jejich účel.
Pokuta může být uložena až do výše 3 % hodnoty aktiv.
Nevím samozřejmě kolik dělají aktiva MZV, ale jistě budou značná. Výše pokuty by mohla být astronomická. Jenomže pokuta by zase šla z rozpočtu Ministerstva, tj. z kapes daňových poplatníků. Lepší by bylo ministra Luboše Zaorálka, který je za řízení MZV odpovědný, a všechny další, odpovědné za nezodpovědné utrácení státních prostředků rovnou zavřít až by zčernali. Rozhazovačná a nezpůsobilá ministerstva by si přestala dělat ze závěrů NKÚ legraci.
A poznali by, jaký tvrdý chlebíček má podnikatel a v jaké vatě si žijí státní úředníci. I ti sebevýš postavení.
[ad#pp-clanek-ctverec]