15.9.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Z liberálního ráje …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Ve spojených státech se znovu objevilo pirátství. Nic softwarového. Ale skutečné, fyzické, námořní lupičství. Na řadě míst kalifornského pobřeží se v poslední době začaly po nocích, tajně, do přístavů vkrádat lodě zločinců. Moderní námořní lupiči z nich vylézají na zaparkované jachty a hausbóty a berou vše, co jim padne pod ruku. Občas přitom ohrožují i probuzené posádky. “Je to skoro Divoký západ,” říká Steve Meckfessel, vedoucí investor v přístavu Marina Village Yacht Harbor v Alamedě. “Jsou to piráti a není tu žádná vláda, nikdo, kdo by vás chránil.”

Místní obyvatelé i policie si loupeže na lodích a jachtách spojují s rostoucím počtem drogově závislých a bezdomovců. Oakland a San Francisco se totiž v posledních letech staly jedním velkým tábořištěm migrantů, feťáků a vagabundů, zemí zaslíbenou zlodějíčkům a dealerům fentanylu. Za poslední rok došlo v Oaklandu k 22% nárůstu loupeží a 18% nárůstu násilných trestných činů. Podle Daily Mail zažívá celá oblast prudký boom bezdomovectví. “Jsou to drogoví turisté. Přicházejí sem kvůli bezpečnému a snadnému přístupu ke své preferované droze a kvůli možnosti krást, aby podpořili tyto návyky, protože neexistuje žádný právní stát.”

Jak to myslí, s tím právním státem? Vždyť Kalifornie je přece státem USA, bašty práva a majáku demokracie. Takže by se okradeným mělo, zcela samozřejmě a automaticky dostat statisfakce a lupičům pak spravedlivého trestu, ne?  Jenže v USA je to složitější. Vynucování práva v jednotlivých státech řídí státní zástupci. No a ti jsou voleni. Je to tradice, Jakýsi pozdní odlesk voleb šerifa v dobách Divokého Západu. A tím se dostáváme k politice.

V unii Spojených států jsou totiž zastoupeny jak státy většinově tradiční, konzervativní, tak i „woke” ujeté. Pardon, progresivní. K těm druhým patří, jako všude na světě, hlavní město a okolí. V USA je pak také druhé velké progresivní ohnisko – státy západního pobřeží. A na jejich špici, jako jakýsi všech amerických progresivistů futrál, trůní Kalifornie. Je tedy logické, že si tady, v Mekce pokrokářů, probuzených a jiných blouznivců, volí státní zástupce k obrazu svému. Tedy místy docela obskurní persóny, odpovídající náladám tamějšího voličstva. Problém se tu vyhrotil proto, že už tak činí déle, než zbytek USA.

Příkladem může být prokurátor okresu Los Angeles, George Gascón. Nadšenec, který hlásal, že policie je rasistická, protože příliš kontroluje černochy. Právní aktivista, který chtěl snížit počet vězňů, napravovat recidivisty vlídností, tolerancí, dobrým slovem a dávat druhou šanci. Proslul zejména svým nařízením Proposition 47 z roku 2014. V něm nařídil celou řadu dosud trestných činů posuzovat jen jako přestupek. Třeba krádeže v obchodě, vypisování nekrytých šeků (do výše škody 950 dolarů) a také držení drog. Zrušil hotovostní kauce za přestupky a některé nenásilné trestné činy, zakázal stíhání mladistvých, obviněných z přestupků… A výsledek se postupně dostavil. Drobná kriminalita se stala prakticky beztrestnou. Ostatně, zkuste i u nás potrestat feťáka – bezdomovce pokutou. Vysměje se vám.

Podobných kousků se do křesel státních zástupcův USA dostalo mnoho. Zejména v Demokraty řízených státech. Na opačné straně Únie, v New Yorku, proslul svým humanistickým pokrokářstvím třeba jistý Cyruse Vance Jr., který od roku 2010 působil jako hlavní žalobce na Manhattanu. Také on odmítal stíhat méně závažné činy a rutinně, automaticky osvobozoval jedince, které prý: „k páchání nízkoúrovňových trestných činů dohánějí problémy s duševním zdravím, závislostí a chudobou”. Takové posílal místo do kriminálu, raději k lékařům a do ústavů… Pokud vám to připomíná praxi našich západních sousedů, podle které je každý zločinný migrant duševně nemocným chudákem, nemusí jít o podobnost náhodnou.

Nedávno se totiž jeden filantrop sám pochlubil, jak takové progresivní právníky podporuje. Kolik milionů jim dává na kampaně a jak je protlačuje do funkcí prostřednictvím svých neziskových pohůnků. Ano, tipujete správně. George Soros. Před časem své úsilí komentoval slovy: „Proto jsem podpořil volbu (a v poslední době znovuzvolení) státních zástupců, kteří podporují reformu. Udělal jsem to transparentně a nemám v úmyslu přestat.”  Ona reforma, o které mluví, má spočívat v tom, že státní orgány budou k drogové závislosti přistupovat jako k nemoci, nikoli jako ke zločinu. A bude ukončena kriminalizace chudoby a duševních chorob. Co to znamená v praxi, začíná být (a nejen v Americe) jasné.

A další koníci z jeho stáje se opravdu činí. Tak třeba žalobce Alvin Bragg usiluje o to, aby byla ideologie kritické rasové teorie integrována do systému trestního soudnictví jako součást “nového paradigmatu stíhání”. Kudy chodí, tudy říká, že zločinci nemusí být nutně špatní lidé. Anebo skupina 120 amerických právníků, kteří před časem veřejně deklarovali, že nebudou stíhat aktivisty ze skupin jako Extinction Rebellion a Just Stop Oil, (to jsou ti známí a všeobecně oblíbení lepiči k asfaltu v dopravní špičce), protože jen “uplatňují své demokratické právo na pokojný protest”. Výstižně současnou právní situaci  USA charakterizovali v Daily Signal: „Samozvaní progresivní političtí aktivisté, kteří vyhrávají volby okresních prokurátorů s finanční podporou bohatých dárců, učinili iniciativy “sociální spravedlnosti” důležitějšími než veřejnou bezpečnost.”

Z množiny zákeřných útoků, které se v posledních cca 20 letech sesypaly na naši civilizaci, je destrukce práva jedním z nejškodlivějších. K destrukci spravedlnosti stačí jen pár právních aktivistů. Protože každý pardonovaný ničema, který „nerozumí a nevěděl”, každý tolerovaný lump ze „zranitelné skupiny” a každý vrah, překvalifikovaný na nemocného chudáka, slouží jako precendens. Nepřizpůsobivá smečka, přítomná v každé společnosti, si mezi sebou rychle řekne, jak se stát prakticky beztrestným a nedotknutelným. Ve zmiňované Kalifornii je to jen více vidět. Protože s tím začali dřív.

Ano, kalifornská destrukce státu a práva je zatím daleko. Ale blíží se to k nám mílovými kroky. Naši progresivisté, od Pirátů, STANu a TOPky už na tom usilovně makají. Někteří z naivní blbosti, jiní na rozkaz a dalším možná cinkají penízky ze stejného zdroje, který platí volby pokrokovým woke právníkům. Patříme přece na Západ!

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)