Výhybka v podobě obří investice
ZBYNĚK FIALA
Česká republika má oficiálně největší odpor k elektromobilitě, což je téma, které zabodovalo i v evropských volbách. Avšak samotný automobilový průmysl, který máme spolu se Slováky v největší koncentraci na světě, uvažuje realističtěji. V rozmezí několika dnů byly v Česku a na Slovensku ohlášeny obrovské americké a čínské investice, které oslovují elektrifikaci dopravy a mají patřit k největším v historii obou zemí.
Napřed to byla americká společnost onsemi (ON Semiconductor), která oznámila, že chce v českém čipovém regionu v Rožnově pod Radhoštěm vyrábět výkonové polovodiče z karbidu křemíku.
https://kariera-onsemi.cz/planovana-investice-az-2-mld-dolaru-poputuje-do-onsemi-v-roznove/
Jedná se o součástky, jaké využívají především výrobci elektromobilů k prodloužení dojezdu a rychlejšímu nabíjení.
Na Slovensku se budou zase vyrábět baterky do aut v konsorciu čínské firmy Gotion High-tech a slovenského InoBatu, které bude stavět v Šuranech (90 km východně od Bratislavy).
Česká vláda odmítá podpořit nákupy elektromobilů pro běžné řidiče, podporuje jen podnikatele, a tak se tu elektrické auto skoro nedá prodat. Na druhou stranu, nabíječky se trochu staví, ale aut je tak málo, že i tak na jednu vyjde polovina počtu aut než je běžné západně od našich hranic.
Průmysl však nemůže dát na přelétavé nápady politiků. Škodovka pokračuje v budování nejmodernějších linek, aby dokázala to, co slíbila, že roku 2030 už bude mít polovinu výroby bez spalovacích motorů. Byl jsem v mladoboleslavských halách ŠKODA AUTO při natáčení Nedej se (ČT2) o elektromobilitě a dozvěděl jsem se, že výrobu bateriových paketů zvládli rychleji než v Německu, kde začali stejnou linku budovat o něco dříve.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/224562248410020/
Ubezpečovali mě, že se nebojí ani čínské konkurence. Konkurenci obecně považovují za přínos, protože tlačí na snížení cen a větší dostupnost pro zákazníky. Počítají také s tím, že elektrická auta budou pomáhat stabilizaci elektrické sítě s obnovitelnými zdroji. Tato schopnost už bude do aut zakomponovaná.
Obava, že občasné poskytnutí elektřiny z auta podstatně zkrátí životnost baterky je prý planá, protože provoz auta zatěžuje baterii řádově víc než případné drobné příspěvky zpátky do drátů. Zapojení akumulátorů z aut do energetického systému je dokonce podmínkou rozvoje obnovitelných zdrojů, „aby bylo tu elektřinu ze stále nových stovek megawattů fotovoltaiky kam dávat,“ jak mi řekl předseda Asociace pro elektromobilitu Lukáš Hataš.
Elektrická auta tak usnadní potřebné strukturální změny v zemi a nové americké závody na výroby čipů v Rožnově budou součástí tohoto procesu. Přitom jak americká investice za 2 miliardy dolarů v Česku, tak čínská za 1,23 miliardy eur na Slovensku mohou počítat s investičními pobídkami vlád. O těch slovenských už něco víme. Slováci se budou podílet na čínské investici veřejnými zdroji v rozsahu 214 milionu eur. Z tohoto vládního podílu bude 70 procent v dotacích a 30 procent v úlevě na dani z příjmu. U americké investice v Česku se bude přístup vlády teprve definovat.
Investiční pobídky jsou norma, berme to tak. Fakticky jde zároveň o investici do rozvoje navazujících oborů a výzkumu. Výroba čipů, bez kterých se elektrická auta neobejdou, může pozvednout úroveň českého průmyslu na žebříčku přidané hodnoty. Nicméně zůstává problém, že výroba v oboru elektromobility v Česku roste, ale domácí poptávka moc ne. Přitom třeba první elektrický model Škodovky Enyaq je docela úspěšný, v Německu to byl vůbec nejprodávanější elektromobil v posledních dvou měsících loňského roku.
V Česku se ho udají jen stovky nebo nízké tisíce. Znovu se tak ukazuje slabina ekonomiky nízkých mezd, protože ty pak nemohou držet krok ani s vývojem nabídky vlastního průmyslu.
Českému trhu elektromobilů vévodí ojetiny za poloviční nebo třetinovou cenu proti většinovým novým vozům. Za nižší cenou se však skrývá nebezpečná past v podobě větších nároků na údržbu a opravy. Ty se odvíjejí od cen nových vozů, a s patřičnou přirážkou. Někde to ťuknete nebo spadne vám do toho drobeček a lítají v tom statisíce.
Elektrická auta se totiž neopravují, pouze se vyměňují díly. Upozornil mě na to Jan Křižka, jeden z organizátorů pelhřimovského Elektrofestu, jednoho z hlavních kontaktních center aktivních uživatelů elektromobility. Uváděl příklady, kdy by stačila výměna jednoho kondenzátoru za pár korun, ale v opravně jsou ochotni vyměnit pouze celý díl a vystaví astronomickou fakturu.
Je to složitá oblast kvalifikace, dostupnosti, odpovědnosti. Třeba pojišťovny raději vyplatí náhradu za poškozené vozidlo, než by ho daly za těchto podmínek opravit. To je výsměch úvahám o cirkulární ekonomice, ve které by se mělo všechno znovu spotřebovat, ale jinak, než že se to rovnou rozemele do pece.
Jan Křižka vidí několik možností, jak tuto situaci řešit. Především je třeba vychovávat jak inženýry, kteří budou řídit výrobu nebo potlačí vývoj dopředu, ale také střední techniky, skutečné opraváře, a nejen domácích a nejnovějších modelů. Technické univerzity v Praze, Brně, Ostravě i jinde už prý tento problém konzultují a jsou připraveny dodávat učitele.
Jakmile budou připraveni technici, můžeme usnadnit udržování vozového parku ojetin i tím, že začneme shromažďovat havarovaná vozidla, která by se mohla nabídnout jako zdroj využitelných součástek. Křižka má vizi centrální haly, kam by se to sváželo a kde by to kvalifikovaný tým rozebíral a znovu nasazoval podle potřeby.
V tom už by sice nelítaly desítky miliard, ale zase by to sloužilo lidem.
- Trump … génius selského rozumu - 25.1.2025
- Jak se baví internet: Fiala nechce být Fico - 25.1.2025
- Ukrajina prohraje. Je čas to říct celé a najednou - 25.1.2025
Výroba čipů je skvělá technologie s velkou přidanou hodnotou. A to že v Česku se elektromobily neprodávají s tím vůbec nesouvisí. Prodávají se jinde a čipy se používají všude nejen v elektromobilech. Je dobře, že se ta investice bude realizovat.
Výroba čipů s sebou nese velikou ekologickou zátěž,
protože se používá množství jedovatých chemikálií.
…Americké čipy z beskydského Rožnova….Závětrná elektrárna ovšem neříká, kolik té US-based firmě zaplatí na přímých státních dotací plus nepřímých benefitech. Zlověstně pak zaznělo konstatování Závětrné elektrárny, že odborníky do asembláže čipů asi bude třeba dovést.
V r. 1900, no před 124 lety, v Berlině jedna třetina aut byla elektroauta, Londýn to měl podobně – už tenkrát to nevyšlo a důvody jsou stále stejné.
Pokud jde o eurohujery, jako autor článku, grýndýl a gretenismu , tak doporučuji – další prasklá bublina nebude hypoteční, ale z voken budou skákat akcionáři gretenismu spolu s autorem článku i Závětrnou, doufám? A mimochodem, s grýdýlem, bruselí a emisníma povolenka jsme opět zpět ve středověku s jeho prodejem odpustků – už Hus proti této obludnosti kázal. No, ideologickou sv. inkvizici taky máme, vrchní inkvizitor není akorát černoprdelník, ale polní žandarmerista a katolík asi jako feldkurát Katz.
…Sázka na Green Deal se nevyplácí. Evropské „zelené akcie“ stále propastněji zaostávají s trhem jako celkem
Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a 2023 akcie firem, jež by měly profitovat ze současné, ambiciózní podoby Green Dealu, stále propastněji zaostávají za trhem jako celkem. Tedy za akciemi širokého spektra firem, napříč odvětvími, včetně těch emisně a environmentálně „špinavých“. …
https://zpravy.kurzy.cz/772335-sazka-ne-green-deal-se-nevyplaci-evropske-zelene-akcie-stale-propastneji-zaostavaji-s-trhem-jako/
Nevím, v jakém oboru je tenhle autor článků kolem problematiky e-aut a následně navazující el. energetiky je vzdělán, ale mele neskutečné hověziny. Vůbec nechápe o jaké výkony tady jde a jak jsou proporciálně rozložené v čase v el. soustavě. Tady jde v souhrnu o velké výkony, které by e-auta nárazově v jistou speciální dobu (nejvíce večer a v noci probíhá dobíjení) potřebovaly. A potřebný výkon bohužel právě v tuto dobu chybí. Na rychlonabíječky zapomeňte, vy máte doma někdo možnost dobíjet např. 300 Ampéry svoje e-auto? Navíc rychlonabíjení je velmi škodlivé a zkracuje životnost akumunátorů e-automobilů….
Autor článku je jak to vypadá elektromobilitou pominutý a bohužel mu nedochází spousta věcí. Jednak pořád chemie zdroje e-aut je velmi slabé místo elektromobility, dále nechápe, že nám chybí el. energie ve velkém a nakonec i potřebný výkon pro stabilitu el. soustavy, to je zásadní veličina pro její rovnováhu, kdy se zatížení mění průběžně v roce, bhem dne, ale i často při poruchách a nevyžádaných změnách v soustavě např. u nás je to od 6 do 12,5 GW! A potřebné množství elektřiny, el. práce v GWh neumíme uskladňovat. To ani náhodou. Při kompletním zavedení e-aut a nahrazení jen osobních aut, zatím bez těch nákladních, vychází, že bychom potřebovali ještě navíc jednu elektrárnu JE Temelín! A k tomu odpovídající úpravu el. rozvodů ve městech. Např. Praha má dnes cca 4 tisíce trafostanic 22/0,4kV a pro kompletní nabíjení e-aut by potřebovala cca 2 tisíce dalších trafostanic. A zásadní otázka zpitomělému autorovi: Kde budou nabíjet své e-vozidla lidé, co bydlí na sídlištích a městské zástavbě? Jste autore schopen to pochopit a nám to vysvětlit? Rád se poučím!
Takže, my nebudeme mít za čas uhelné elektrárny /ten debilní tlak tady z EU je), které nyní zatím výkonově zajišťují polovinu potřebného stabilizačního regulovatelného a spolehlivého výkonu (špička byla 12,5 GW) a na drahý plyn a nedostatečnou hodnotu ve výkonu od vodních elektráren zapomeňme, tak se ptám autora článku, jak to chce technicky řešit? Přispěvky od baterií z e-aut, jak píše? Nezbláznil jste se autore, který problematice vůbec nerozumíte?
no, taky se mi protáčely panenky, ale jako oční gymnastika po ránu dobrý…
To von furt, henten Fijala, je to zjevnej placenej propagátor elekrozhovadilinity. Plácá jen to, co se mu hodí do krámu, a i tak jsou to vesměs kraviny, a neřešitelný megaprůsery kolem elektrozhovadilinity ignoruje.
Tento autor publikuje i jinde
a jde o jednoho z nejzarytějších obhájců zeleného blbna. Skoro to vypadá, že on v ty nesmysly fakt věří.
Doufejme, že po pádu Evropy na hubu, s její „záchranou Planety“ se dojde k vystřízlivění a použití nových technologii v jediném rozumném kompromisu – baterka, jako součást hybridního pohonu se spalovacím motorem. Úsporný dýzl bublá a vyrábí proud. Do kopce baterka přidává, z kopce se dobíjí. Úsporný, byť dražší (složitější) systém. Tohle jediné zlepšení si svět ze současného elektrošílenství asi odnese.
Co to tady plácáte Rožnovská Onsemi propouští zaměstnance k vůli tomu, že není pro ně odbyt. Stačí si přečist články na E 15. To si zase Fyala naběhl a je jedno, který.
Pražská od Pepíka, grýndýlová:
Koupím já si auto elektrický,
budu s ním jezdit pořád a vždycky,
nabíjet ho budu i z agregátu na ulici,
když na ulici zaberou místo dřív jiní Pepíci.
Jinak kabel, šnůra z 10 patra to vyřeší,
nabiji si auto ampéry z bytu, to přece potěší.
Jen musím koukat pořád z okna a i v noci,
to když z hospody jdou po ulici ožralí mloci,
ti občas naše nabíjení a šňůry z bytů přeruší,
auto potom ráno není nabité, to jeden vytuší.
Nevadí, že elektřina bude brzo na příděl,
to je přece náš moderní zelený úděl,
civilizace se vyvíjí prý po jakési spirále,
jednou si nahoře, podruhé dole kumpáne,
nyní jsme milý Grýndýloviči down, dole,
nebuď smutný, bude hůř ty starej wolle!
Řekl bych to takhle milý Grindýloviči,
chceš být zelený, tak musíš být prostě v piči.
Pořiď si kolo, tak jak to měli Větnamci u nás,
ti šlapali, makali a už jezdí v MB a BMW těraz!
Takže jak to vypadá, jsme vážení na konci,
a ze spousty líných Čechů jsou pěkní pitomci.
Doba je nepřehledná, ta doba fakt divná je,
lidé prožili mory, války a teď grýndýl štimuje,
To je proto, že jsme pro někoho obyč škodná!
Naordinováno to bylo všem, zelená je přec dobrá!
Ten někdo se vyvaluje na jeho ostrovech v pacifiku,
baví se, hraje golf a ordinuje všem úděl na elektryku!
Jinak vše vyřeší to ta „naše“ válka, jde se na Rusa,
elektrické tanky, auta, děla, letadla zničí toho hnusa!
Pak už nás nikoho nebude bolet hlava a ani ta elektřina,
sledujete lidi jaká je tady s tou EU pěkná psina?
když fijala fijalovi tak fijala fijalovi , e-simply
( tady publikují články už jen dementi ? a kříž tomu říká diskuze )
To stat nikdy nedopusti, levne opravy. Prisel by o miliardy na DPH.