13.5.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Vyhrožují?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Během své nedávné návštěvy Florencie se hlavní diplomat EU,  Josep Borrell, zamyslel nad válkou na Ukrajině a jejími důsledky pro Evropu a svět. Držel se striktně Unijních pozic. Ze všech sil horoval  pro podporu Ukrajiny. Jenže hovořil s novináři. A ti, jak je u nich zvykem, některé páně Borrellovy věty vytrhli z kontextu, vypíchli a zkratkovitě zdůraznili. Vyrobili tak, asi nechtěně, gigantický malér. Z Ukrajiny se totiž vzápětí ozvala slova, která Evropské představitele vyděsila. Až tak, že se je tuzemská média rozhodla zamlčet. O co šlo?

Josep Borrell, aby zdůraznil nezbytnost masivní a dlouhodobé pomoci válčící Ukrajině, prohlásil: “Nemůžeme jen tak skončit, protože (pokud to uděláme) Ukrajina není schopna se bránit a musí se vzdát. A ruská vojska budou na polských hranicích a Ukrajina se stane druhým Běloruskem.” Až po sem standart, nic neočekávaného. Ideologicky čistá linie Bruselu a USA. Ale pak, aby svým slovům dodal větší naléhavost, ještě připojil:” “Pokud nepodpoříme Ukrajinu, Ukrajina padne během několika dní.” A malér byl na světě.

Novináři páně Borrellovu poslední větu různě přetlumočili do jazyků četných cizích kmenů… a Ukrajinské vedení se opravdu naštvalo. Jeho slova se totiž, v podání některých médií, dala chápat i tak, že je tu způsob, jak válku ukončit, bez ohledu na přání Kyjeva. A že se o něm v diplomatických kruzích uvažuje.

Z Kyjeva zaburácelo. Michail Podoljak, poradce vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny se s tím opravdu nemazal a ve zlosti zapomněl na všeliké diplomatické jemnosti a kličky. Úplně natvrdo vmetl zkoprnělým představitelům EU do tváře toto: „V případě zastavení dodávek zbraní Ukrajině, vzroste v Evropě výrazně počet teroristických útoků a začne rozsáhlá válka.” V rozhorlení pak pokračoval, že si Evropané nemohou myslet, že budou jen tak bezpečně a poklidně posedávat po kavárnách…

Zprávu, v tomto znění, přinesly různé ruské zdroje. Některé s doplňkem, že k téhle hrozbě připojil Podoljak ještě neomalenou žádost o 3000 dronů, protože prý je potřebuje… Ano, jde o ruské zdroje. Ale ještě nemávejte rukou, že jde o nepřátelskou propagandu. Podoljakova slova pronikla i do západních médií. Byť v poněkud umírněné, zcenzurované a zjemnělé podobě: „Přestaňte poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině a Ukrajina se [bude] muset za pár dní vzdát. To je vše, válka skončila,” řekl Borrell. Pobočník prezidenta Volodymyra Zelenského Michail Podoliak k tomu na twitteru uvedl, že to povede pouze k další eskalaci, protože nepřátelství se přelije na „jiná území”.”

Takže to vypadá, jako by nám tu někdo vyhrožoval terorismem, pokud ho nepodpoříme tak, jak on si představuje. A když se nad páně Podoljakovými o slovy zamyslíme, uvidíme skutečnou vážnost naší situace. Po Evropě se v současnosti pohybuje, podle údajů OSN, na 8,1 milionu Ukrajinců. Na našem území se nachází, podle různých údajů, od 432 000 do 447 830 legalizovaných ukrajinských uprchlíků. Tedy těch s oficiálním statusem. Registrovaných. Kolik je tu ilegálů, netuší asi ani naše vláda.

Ano, velká část z nich jsou skutečně váleční uprchlíci. Ženy s dětmi, staří lidé… Další, možná i docela významnou částí kontingentu „našich” Ukrajinců, budou bohatí lidé a mafiáni. Což se vzájemně nevylučuje. Lidé, kteří se tu (i se svými luxusními vozy) ukryli před nebezpečím povolávacích rozkazů a nepohodlím života ve válčící zemi. Tihle tu také „atentátovat” nebudou. Proč by si podřezávali větev pod zadkem. Ale stále zbývá mezi tuzemskou, skoro 450ti tisícovou oficiální ukrajinskou komunitou ještě dost lidí, o nichž nevíme vůbec nic. A navíc jsou tu ti ilegálové, díky nimž se počet Ukrajinců na našem území může blížit třičtvrtě milionu osob.

Podívejme se teď na naše síly. Nejčerstvější údaje o naší armádě máme z loňska. Tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že celkové počty vojáků AČR činí zhruba 26 000 osob. Ale že k boji jich je připraveno jen přibližně 18 tisíc, ostatní jsou úředníci, příslušníci vojenské policie nebo vojenského zpravodajství. U policistů to bude podobné, Jejich celkové počty pak loni, poklesly pod 40 000. Takže máme k dispozici, když to dobře půjde, něco k 50 000 jakž takž bojeschopných ozbrojenců. Neděsí vás ten poměr? V ostatních zemích střední Evropy je tomu obdobně.

Říká se, že skrze hněv prozařuje pravda. Tak může i z Podoljakova Twitteru zazářit poznání reality, dalece se odlišující od vládní propagandy o ubohé, nevinné zemi, zákeřně napadené zlým nepřítelem.  O státě, jehož mírumilovný a demokratický režim je třeba nekriticky podporovat. Kvůli těm evropským hodnotám…. Vychutnejte si to ještě jednou: „…nepřátelství se přelije na jiná území”.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)