![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Všech Svatých, památka našich blízkých zesnulých, nebo Hallowen?
CATHOLIC OBSERVER
Nedávno se na stránkách PP objevilo téma Hallowen. S blížícími Dušičkami se proto sluší vysvětlit si tento pojem a rozhodnout se, co vlastně budeme slavit. Definitoricky velmi přesné vysvětlení rozdílu mezi pojmy „Všech Svatých“ a „Památka Zesnulých“ jsem našel nakonec ve vyjádření mluvčího Konference Episkopátu Polska, které si dovolím čtenářům proto v překladu tlumočit:
[ad#clanek-respo]
Halloween je pohansk zvyk, neshodný s naší kulturou a tradicí. Tyto oslavy jsou v rozporu s atmosférou modlitby a zamyšlení, jaké nás ve svátek Všech Svatých a v den Dušiček provázejí – řekl mluvčí Konference Episkopátu Polska kněz Paweł Rytel-Andrianik.
Mluvčí episkopátu připomněl slova Papeže Benedikta XVI,, jenž vytkl, že Halloween „propaguje kulturu smrti“ a také „novou generaci táhne směrem k mentalitě esoterické magie, a atakuje svaté a duchovní hodnoty „. Dodal, že v Polsku jsou první dny listopadu dobou památky zemřelých, modlitby a zamyšlení nad smyslem života, a Halloween “ se s duchem těchto dní vůbec neshoduje“, a dokonce je „popřením základních křesťanských hodnot“.
Současně Církev nevyzývá ke smutku smutku a tísni, jestliže oslava Všech Svatých je událostí v podstatě věci radostnou, nesoucí naději na zmrtvýchvstání. Je dobře, že místo převlékání se v upíří úbory, se rodiče stále častěji pro své děli volí průvody svatých nebo bály, aby radostně oslavovaly
– hodnotil kněz Rytel-Andrianik.
Vysvětlil, že Halloween je „zvyk pohanský, křesťanstvu cizí“.
V Polsku se tento zvyk neujal a na jeho umělou adaptaci není šance. Z naší tradice vyplývá vzpomínka na zemřelé blízké a modlitba za ně, a nikoliv ohromování strašidelným převlekem –
– řekl mluvcí episkopátu.
Jak ukázal, „Halloween je odvozen z pohanského, keltského svátku, který nejednou děti a mládež zavádí do magické skutečnosti„.
Kromě toho psychogické výzkumy vykazují, že malí účastníci této zábavy mohou poději pociťovat úzkost nebo mít noční můry spojené s duchy, zjevy a upíry, za něž jsou převlékány. Tak potom není Halloween jen nevinnou zábavou, ale nese s sebou vážné důsledky, třebaže mnoho osob to bagatelizuje, a dokonce se tomu posmívá.
– zdůraznil kněz Rytel-Andrianik.
Anglosaský Halloween, slavený 31. října, je nejvíce populární v USA. Slovo Halloween je svým způsobem zkomolenina anglického All Hallow’s Eve (Předvečer Všech Svatých) a keltského Samhain. V podstatě kořeny svátku tkví v kultuře starověkých Keltů, kteří věřili, že 31. října – v den, jenž u nich byl oficiálním koncem léta – vycházejí duše zemřelých z hrobů a bloudí po zemi při hledání živých těl, do kterých by mohly vniknout. Proto se živí začali toho dne převlékat v odpudivé masky a odpuzující strašitelné kostýmy, aby duše zemřelých odstrašili. Odtud současný zvyk převlékáné se v úbory upírů, démonů a čarodějnic.
[ad#pp-clanek-ctverec]