23.3.2024
Kategorie: Kultura a tipy

Vrcholové vedení Českého tenisového svazu chyceno při korupci za miliony Euro

Sdílejte článek:

Český tenisový svaz čelí vážnému skandálu: vysocí funkcionáři byli obviněni ze složitého podvodu. Případ poukazuje na hluboce zakořeněné problémy ve sportovní správě. Federace se zmítá ve velkém skandálu poté, co policie obvinila deset lidí, včetně jejího prezidenta Iva Kaderky, z masivního podvodu zahrnujícího miliony dolarů vládních dotací.

Česká tenisová federace je zapletena do rozsáhlého podvodu. Po razii ve sídle federace v úterý bylo deseti lidem, včetně prezidenta Ivo Kaderky, vzneseno obvinění. 

Přesto čeští tenisté pokračují v úspěšných výkonech. V roce 2023 Markéta Vondroušová vyhrála Wimbledon a Karolína Muchová se dostala do finále French Open a semifinále US Open. Na Mostbet cz můžete uzavírat sázky na nadcházející zápasy v tenise nebo jiných sportech.

Jsou zapojeni vysocí manažeři

Zakódované telefonní hovory, tichá komunikace pomocí nálepek a přísná opatření k zabránění úniku informací. To všechno bylo součástí spiknutí skupiny lidí kolem prezidenta České tenisové federace, kteří jsou nyní obviněni z podvodu s miliony korun státních dotací, určených pro tenis a mládežnické sportovní organizace.

Podle policejních zdrojů jsou klíčovými osobami ve skandálu šéf federace Ivo Kaderka, její finanční ředitelka a účetní Hana Bayerová a zejména Vojtěch Flegl, člen dozorčí rady a předseda sportovní asociace Orel Jednota Praha.

Celkem pět fyzických a pět právnických osob bylo obviněno z podvodu se subvencemi a manipulace s veřejnými zakázkami, za což jim hrozí až desetileté vězení.

„V tuto chvíli mohu potvrdit, že vyšetřování pokračuje. Byli jsme požádáni o poskytnutí informací a podkladů a s policií v této věci plně spolupracujeme. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování však nemůžeme k případu poskytnout žádné podrobnosti,“ uvedla Macková (přes Radio Prague International).

“V tuto chvíli mohu potvrdit, že vyšetřování stále probíhá. Byli jsme požádáni o poskytnutí informací a dokumentů a plně spolupracujeme s policií v této věci. Ale protože vyšetřování stále probíhá, nemůžeme poskytnout žádné podrobnosti o případu.”

Reportéři Českého rozhlasu varovali před podezřelým využitím státních dotací ve federaci tenisu loni, když se zjistilo, že federace poslala miliony korun sportovní asociaci Orel Jednota Praha Balkan, kterou kontroluje Vojtěch Flegl. Část peněz skončila na účtech jeho firem.

Zločinné schéma fungovalo několik let

V roce 2021 obdržela tenisová federace téměř 142 milionů korun od Národního sportovního agentury, a 42,7 milionu korun bylo převedeno na účet asociace orlů Flegla. O rok později státní dotace dosáhla téměř 143,5 milionu a “Orel Balkan” obdržel od tenisové federace 35,5 milionu.

Asociace Flegla, která měla financovat tenisové turnaje z těchto peněz, najala soukromé společnosti k poskytování individuálních služeb, a Český rozhlas zjistil, že mezi nimi byly společnosti, které patřily buď Fleglovi nebo jeho manželce.

Investigativní novináři Českého rozhlasu pečlivě analyzovali zprávy o jednom konkrétním turnaji a zjistili, že v některých případech tyto společnosti účtovaly asociaci za služby, které nikdy nebyly poskytnuty nebo byly poskytnuty někým jiným.

Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury, uvedl, že lituje škody způsobené pověsti České tenisové federace, ale dodal, že agentura neplánuje zadržet další finanční prostředky asociace, protože nechce poškodit rozvoj nevinných mládežnických sportovních organizací v tomto případě.

Policisté provedli razii také v kancelářích Svazu lyžařů ČR a Národní sportovní agentury. Mluvčí lyžařského svazu uvedl, že nikdo nebyl obviněn.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)