11.6.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Voličské vidle v Macronových plánech

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Že francouzský president Macron vyhlásil předčasné volby, to už asi víte. Učinil tak, s kyselým obličejem a těžkým srdcem, krátce po zveřejnění výsledků Eurovoleb, ve kterých jeho partaj obdržela potupných 14,6 %. Tedy ani ne polovinu skóre opoziční, Evropou i médii nenáviděné, Rassemblement National, která si pod vedením Jordana Bardelly došla pro pěkných 31,5 % hlasů. Jaké to bude mít dopady na Evropu, zvláště v souběhu s výsledky v Německu a Itálii, to se ještě uvidí. Ale první důsledek se už rýsuje.

Není a nikdy nebylo sporu o tom, že právě Emanuel Macron je v otázkách ukrajinské války tím hlavním protiruským jestřábem EU. Co ten se za poslední dva roky napopichoval státníků, k větší “odvaze” při pomoci Ukrajině, co ten se nazakládal různých fór a iniciativ, “k poškození Rusa”. A v poslední době, jako by cítil, že mu hoří koudel u zadku, se přímo překonával…

Minulý čtvrtek vyhlásil, že jeho země pošle na Ukrajinu několik stíhaček Mirage a vycvičí piloty. Jako příklad pro ostatní státy, jak postoupit na další level, při posilování pomoci Kyjevu. V pátek uvedl, že hodlá „finalizovat” koalici zemí, které pošlou na Ukrajinu své vojenské instruktory. Že už o tom jedná s dalšími státy. Přičemž bagatelizoval možná rizika s tím, že o nic nejde, že si Rus nedovolí a vůbec, coby, budou přece na suverénní ukrajinské půdě, na pozvání ukrajinského presidenta… Až tak se při tom rozohnil, že (pro Kyjevské zdroje)  prohlásil otevřeně: “Zajištění bezpečnosti Evropy dnes vyžaduje více než pouhé poskytování pomoci této armádě – musíme se stát její organickou součástí. A musíme to doplnit nejmodernějším vojenským vybavením.”

Ještě v sobotu jednal s americkým presidentem a spojenci z G7 o plánu USA, poskytnout Ukrajině půjčku ve výši 50 miliard dolarů, která by byla splacena z úroků ze zabavených ruských aktiv. Ale nepochodil. Sáhnout na ona “zmrazená aktiva”, toho se obává každý soudný politik. Protože reciproční kroky Moskvy by mohly být velice, velice nepříjemné. No a konečně, také v sobotu, na společné konferenci s ukrajinským prezidentem Zelenským v Paříži pronesl: „Francie podporuje Ukrajinu ve všech aspektech, včetně na evropské úrovni, s cílem zahájit do konce tohoto měsíce diskuse o členství”. Myšleno členství v EU.

Pak dorazily výsledky Eurovoleb a francouzský kohoutek dokokrhal. Nepředstavitené se stalo skutečností, noční můra Evropy se zhmotnila… “Ve Francii se zvedl vítr naděje” vyhlásil volební leader  Rassemblement National, Jordan Bardella. “Tento jasný vzkaz posíláme Emmanuelu Macronovi a evropským vůdcům.” Co by ten vzkaz mohl znamenat? Podívejme se na některé názory a postoje současné, Le Penovské, Národní fronty.

Jordan Bardella vyhrál volby se slibem, že omezí volný pohyb migrantů v rámci otevřených hranic EU, zmírní tlak EU na Rusko a odvolá klimatická pravidla EU . „Stojíme za myšlenkou přehodnotit evropský model na myšlenku národů. Macronova Evropa je vzorem minulosti,” řekl Bardella na nedělním pařížském shromáždění. Už sama tahle trojice slibů, a zmínka o Evropě národů obzvláště, představuje pro současný, evropský mainstream, nepředstavitelné kacířství. Jenže Bardellovi je to stále málo.

Pokud jde o jeho vztah k NATO, tak Bardella tvrdí, že budoucnost aliance závisí na výsledku prezidentských voleb v USA . Že jako s Trumpem by v tom spolku snad ještě chvíli byli, ale s nějakým šíleným Demokratem…, tak to teda fakt ne. Že Rassemblement National je pro opuštění integrovaného velení NATO. Ovšem s tou doložkou, že se tak stane až po skončení války na Ukrajině. Ať dopadne jakkoli. V průběhu válek se smlouvy nemění. Nicméně po skončení bojů přijde otázka NATO na pořad dne a Národní shromáždění si hodlá podržet svůj postoj k NATO i do příštích prezidentských voleb, plánovaných na rok 2027…

Jo, vypadá to, že se opravdu zvedá vítr změny. A že náš premier Fiala, sedící na hromadě prošlých granátů, zakoupených (na úkor naší země) v různých Krachestánech pro Ukrajinu, začíná aspirovat na titul “kůl v plotě”.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)