3.3.2023
Kategorie: Politika

Vítězové nad Ruskem

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Já tomu nechápu… Už druhým rokem nám vládne kabinet Petra Fialy, který nám před volbami slíbil zatočit s babišovou drahotou a jeho skoro pětiprocentní inflací. Dále nám slíbili jasnou komunikaci s veřejností a vyrovnaný rozpočet, protože v době covidové Babiš strašně utrácel… Samozřejmě už nikdo nedodal, že právě díky tomu utrácení nám zůstala nízká nezaměstnanost a v porovnání s ostatními státy okolo jsme zase tak strašně neutráceli. Ve volbách to zafungovalo, vláda získala pohodlnou většinu ve sněmovně a pustila se do díla.

Po roce a něco máme inflaci skoro dvacet procent, i když jinde v Evropě už klesá, máme jedny z nejdražších energií, i když jsme exportér elektřiny, ceny potravin se skoro zdvojnásobila a dávná babišova drahota se jeví jako neprostá selanka. Zatímco jinde v Evropě vlády snižují DPH na potraviny a dalšími nástroji drží při zemi ceny energií, u nás se vláda rozhodla, že nám pomůže navýšením daně z nemovitosti a snížením valorizace důchodů. Dále nám chystají emisní povolenky pro domácnosti a zakážou vyrábět auta se spalovacím motorem. Do toho se nám lidi propadají do bídy a budoucí prezident nakupuje v Polsku.

Únorový schodek rozpočtu je vyšší, než babišovy deficity za celý rok…

Kde se stala chyba? Vždyť nám vládne nejlepší vláda známého vesmíru, která je navíc ještě hluboce morální, sociální a evropsky hodnotná. Dostala pochvalu od samotného strážce klimatu Timmermanse… Jak je možné, že se za poslední rok všechno jenom zhoršuje a zhoršuje? Jak je možné, že se tohle všechno stalo? Vždyť seděli na těch správných summitech, vždyť svolávali jedno jednání za druhým, vždyť vzývali EU jako svojí spasitelku.

Vždyť říkali, že se politická kultura u nás zlepšila, že konečně nejsme vazaly Číny a Ruska. Konečně nás respektují tam na Západě. Konečně sedíme u jednoho stolu s těmi nejlepšími a nejmorálnějšími. Otočili politický kurz… Kde se Petr Fiala přepočítal? Kde udělal tu kardinální chybu od které se všechno odvíjí? Jak je možné, že tak morální politika zaměřená na hodnoty a lidská práva generuje tak jadrné odpovědi na fejsbůku, že je musejí zakazovat a kriminalizovat?

Inu… existují dvě logická vysvětlení… Jedním z nich je válka na Ukrajině. Prostě měla být krátká. Rusko mělo zkrachovat, Ukrajina zvítězit a tohle všechno se nemělo stát. Naše vláda prostě uvěřila svým spojencům v NATO (především Bidenovi), že všechny tyto problémy budou jen dočasného charakteru. Že si na tom udělají jméno a dobudou si slávu. Budou vítězové nad Ruskem. Lídři sanitárního kordonu, aby se německé technologie nespojily s ruskými surovinami.

Takhle si to malovali. Výpadek plynu bude dočasný, výkyv cen energií bude krátkodobý. Klidně zastropujte ceny v podobě gigantické dotace výrobcům. Klidně kupte předražený plyn do zásobníků. Je to jen na chvíli. Pak už jen bude porcování ruského medvěda, při kterém na naší zemičku také zbude nějaká kostička. Bude se obnovovat, investovat a všichni na tom vydělají. Rus bude platit reparace, všechno bude skvělé….

Jen netušili, že se dali do holportu s těmi stejnými, kteří spískali afghánské fiasko. Kteří to tam projeli, ale nikdo nebyl pohnán k odpovědnosti, nikdo nebyl vyhozen z pohodlné sesle. Spojili se s těmi, kteří už dávno sledují svět skrze excellovské tabulky a potkávají se jen se sobě rovnými. Spojili se s těmi, kteří dávno žijí ve slonovinových věžích.

Tohle je jediné vysvětlení, ze kterého vláda nevychází jako banda kreténů. Pokud to takhle bylo, tak prostě naletěli. Šli s pány na led a zlomili si za ně nohu. Chtěli víc, než mohli, nechali se zlákat na medové řeči a laciný potlesk. Teď zjišťují, že jsou na tom stejně jako afghánská vláda, která pěkně spolupracovala a pak se dívala, jak odlétají poslední americká letadla…

Jakékoliv jiné neruské a neukrajinské vysvětlení znamená, že celá vláda je naprosto nekompetentní banda pitomců, kteří vůbec nevědí co dělají, ničemu nerozumí a dostali tento stát do průšvihu svojí takřka nekonečnou neschopností. Dostali nás do maléru, aniž by jim do toho někdo kecal, aniž by je někdo k něčemu nutil. Dokázali to vlastní blbostí a vlastními rozhodnutími. A vzhledem k tomu, že vzývají boha grýndýlu, ukazují nám, co nás v příštích letech čeká a nemine. Dovedli náš stát na hranu krachu svojí arogancí a neochotou naslouchat jiným názorům. Svojí bohorovností, svojí hloupostí.

A já se ptám, milá vládo… jak to je? Dovedli jste tento stát do maléru, protože vám slíbili vítězství nad Ruskem, nebo protože jste totálně neschopní?

Za týden se vás podobnými slovy zeptám z pódia na Václaváku.

 

 Vidlák

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (52 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)