18.6.2022
Kategorie: Ze světa

Veřejné mínění o Ukrajině se v EU mění, jelikož Evropané upřednostňují okamžitý mír před rozhodnou porážkou Ruska

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Existuje jasný nesoulad mezi řečmi evropských vlád a názory jejich občanů na to, jak by konflikt na Ukrajině měl být vyřešen.

Evropané jsou rozděleni na ty, kdo chtějí válku na Ukrajině ukončit, co nejdříve to bude možné, i kdyby to znamenalo udělat ústupky Rusku, a ostatní, kteří si myslí, že Rusko musí být jasně poraženo a potrestáno.

Podle průzkumu publikovaného ve středu Evropskou radou o zahraničních vztazích v Berlíně, relativní většina 35 procent Evropanů chce s Ruskem vyjednat mírovou dohodu, co nejdříve to bude možné, zatímco 22 procent dotazovaných si myslí, že válka musí pokračovat a že Západ se nesmí uchýlit k nabídkám žádných ústupků.

Průzkum se uprostřed května tři měsíce po vypuknutí války dotazoval obyvatel 10 evropských zemí včetně Velké Británie, Finska, Francie, Polska, Německa, Itálie, Portugalska, Rumunska, Španělska a Švédska.

Respondenti, kteří chtějí mír co nejdříve, tvoří většinu ve všech zemích kromě Polska, a ti trvají na tom, že válka musí skončit, i kdyby Ukrajina musela Rusku udělat územní ústupky.

Italům nejméně záleží na potrestání Ruska, kdy 52 procent dotazovaných chce jen ukončit konflikt, který destabilizoval evropskou ekonomiku a zhoršuje krizi životních nákladů. Oproti tomu jen 16 procent z nich chce, aby ta válka pokračovala.

Zdroj: Datapraxis a YouGov, květen 2022. Značky: Mírový tábor, Tábor spravedlnosti, Nerozhodnutí, Ostatní.

Podobný obraz je v Německu, kde 49 procent chce mír v porovnání s 16 procenty, kteří podporují pokračování ve válce. Další je Rumunsko s 42:23, Francie s 41:20 a Švédsko s 38:22.

To kontrastuje s 41 procenty Poláků, kteří chtějí porazit a potrestat Rusko, s jen 16 procenty podporujícími vyjednávání o mírové dohodě.

Podle názorů většiny Evropanů je jasné, kdo tu válku vyvolal, kdy 73 procent všech respondentů obviňuje Rusko, kdy 15 procent si myslí, že vina leží na bedrech Ukrajiny, Evropské unie a Spojených států.

Otázka, kdo je hlavní překážkou míru Evropany také moc nerozděluje. Také v tomto případě poukazují na Rusko (64 procent), ale v případě Italů je ta míra jen 39 procent, kdy 35 procent obviňuje Ukrajinu a Západ.

Na otázku, zda by válka měla vést k přervání vazeb s Ruskem, 50 procent těch, kdo se prohlašuje pro-mírové, by ukončila všechny ekonomické vztahy, 42 procent všechny kulturní vztahy a 40 procent všechny diplomatické vztahy s Moskvou.

Vůbec nepřekvapuje, že 82 procent z pro-válečného tábora by zakázalo dovozy ropy z Ruska do Evropské unie, 81 procent by dodávalo Ukrajině další zbraně a 52 procent by na obranu Ukrajiny dodalo vojska EU.

V případě pro-mírových stran, 52 procent by podpořilo ropné embargo, 47 procent dodávky zbraní Ukrajině a jen 24 procent nasazení vojsk.

S ohledem na dlouhodobé účinky války má 61 procent strach z rychlého vzestupu nákladů na bydlení a cen energií a stejný podíl respondentů má strach z ruského použití jaderných zbraní. Třetí hrozbou budící obavy je použití chemických zbraní Ruskem (46 procent).

Snížit energetickou závislost na Rusku je považováno za důležitější (58 procenty) respondentů než dodržení klimatických cílů (26 procent).

MAGYAR NEMZET

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)