Vaše ztráty bohužel nekončí
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
A tak je pro ně vstřebatelnější představit si trendy v ekonomice. Co se zlepšuje, co se zhoršuje. A jednoznačně nejviditelnějším trendem, který dnes vnímáme, je inflace. Podle posledního známého údaje v listopadu meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 16,2 %. Jenomže statistici nezapočetli do indexu cenový strop a vládní dotaci na elektřinu. Bez této umělé účetní operace by inflace už byla lehounce pod 20 %. Jinými slovy, inflační tlaky stále ještě sílí. A to, že inflace se oficiálně jeví jako nižší než 20 %, je dáno jen administrativním rozhodnutím, ale nic to neříká o skutečných tlacích a skutečných nerovnováhách v ekonomice.
Enormní inflace má tři hlavní příčiny: Zaprvé tisk peněz v uplynulých letech skrze centrální banky, zadruhé uvolňování peněz do oběhu skrze vlády a jejich zadlužování a zatřetí zvyšování nákladů podniků a nedostatková energie skrze „zelenou“ politiku. Přitom jediný zdroj inflace, se kterým státní orgány něco dělají, je ten první, totiž monetární politika centrální banky. Česká národní banka celkem razantně zvýšila úrokové sazby, což bylo správné rozhodnutí, jenomže tím „vyřeší“ jen svůj díl. Vláda nejeví ochotu snižovat schodky státního rozpočtu žádnou, a tím dál hrne další proinflační peníze do oběhu. A zelená politika stále přituhuje. Jinými slovy, byť inflace zásluhou centrální banky trochu klesne, nadále zůstane velmi vysoká.
Druhým výrazným jevem roku 2022 je energetická krize. I v tomto případě je hlavním viníkem „zelená“ politika. Další často citované faktory, jako třeba válka na Ukrajině, jsou v realitě jen poslední kapky pro již dávno přeplněný pohár. Už když loni bankrotovala Bohemia Energy, jednalo se o začátek energetické krize, a tehdy ještě nikdo o válce na Ukrajině neslyšel. Jakékoliv stropování cen energií je zcela bezzubé. Jen zamaskuje skutečnou cenu pro koncové odběratele. Rozdíl mezi reálnou a zastropovanou cenou však doplatí vláda (a tím dál uvolní do oběhu inflační peníze). Tlaky na růst velkoobchodních cen se tedy nijak nemění, protože vycházejí z faktu, že poptávka po energiích převyšuje jejich nabídku (jelikož Evropa si energie sama „vypnula“ ze „zelených“ pohnutek). I v tomto případě tedy závěr zní: Energetická krize bude pokračovat.
Jediné, co by energetickou krizi mohlo sice ne zrušit, ale zmírnit (pokud tedy nepočítáme vrcholně nepravděpodobné odstoupení od Green Dealu), je nástup ekonomické recese. V recesi se výrobním podnikům daří hůř, proto také jako vedlejší efekt mají nižší poptávku po energiích. A recese do Evropy přichází. Tento jev tedy energetickou krizi nejspíš částečně zmírní. Ale podobně jako u inflace, ani tady nelze počítat s jejím koncem.
Třetí nejvýznamnější trend současnosti jsme tímto už nakousli. Je to nadcházející recese. Klidně ji můžeme nazvat recese pandemická. Svou vnitřní logikou totiž patří do roku 2020. Tehdy ovšem mohutný tisk peněz a zadlužování vlád do značné míry ekonomické problémy odložily na později – na rok 2023. Recese navíc souvisí i s tím, že až do roku 2021 lidstvo roztáčelo spirálu tisku peněz, následně tento tisk peněz narazil na zeď a provalila se inflace, načež centrální banky světa začaly inflační peníze z oběhu zase stahovat a tím roztáčet spirálu na druhou stranu – tedy v podstatě ekonomiky hnát do recese.
A právě odtud plyne čtvrtý nejvýznamnější trend roku 2022: Totiž předešlých 14 let tisk peněz uměle nafukoval ceny cenných papírů. Od roku 2022 nastal zpětný chod: Peníze jsou stahovány z oběhu, což vede k vyfukování cenové bubliny u cenných papírů (ale částečně také třeba u realit). A vzhledem k tomu, co jsme si už řekli – totiž že inflace, energetická krize i recese budou trvalejšího charakteru – explicitně z toho vyplývá, že také pokles cen cenných papírů rokem 2022 nekončí. Tedy ani ztráty vašich podílových a penzijních fondů nekončí…
ne každému je jasné, že nejdříve musí být příjem, aby mohl být výdaj. obráceně to není možné, a tak tito lapkové, kteří zlegalizovali krádež formou schvalování nekrytého dluhu a znehodnocování měny musí být odstraněni. místo aby stát splatil svoje dřívější dluhy, tak chce splácet ještě další nové, aniž by splatil ty minulé. tomu se říká trestný čin zvýhodňování věřitele. a policie stále nekoná…. podvod je to, že stát nemá ani na údržbu infrastruktury, ale ještě další buduje. v tom je ten trik. budovat a ničit, ničit a budovat. údržba totiž negeneruje takovej vývar pro zkorumpovanou státní správu a na ni navázaný byznys… Slib poslance a senátora zní:” Slibuji věrnost České republice. Slibuji že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle pravdy a svého nejlepšího vědomí a svědomí”.
Zájem všeho lidu je vyrovnaný rozpočet. Pokud je deficitní nebo plusový znamená to, že na úkor někoho bylo dáno nebo odebráno více než mělo. a tyto organizované politické mafie a zkorumpované party poslanců policie stále nemíní a nechce vyšetřovat. a ústavní soud nekoná.
Dohodě o rozpočtové kázni podepsané v Maastrichtu se některé státy úspěšně vyhýbají roky. Brusel zapomíná na slib, že společná měna neznamená a nikdy nebude znamenat společné dluhy.
Bída u lidí fialového hnusu cti netratí, nebo je to jinak?
Ministři eurozóny 16. března 2013 schválili záchranný balíček pro Kypr v objemu 10 miliard euro pod podmínkou schválení speciální daně na vklady. Podle návrhu měly být vklady menší než 100 tisíc euro zdaněny 6,75%, vklady nad 100 tisíc euro pak sazbou 9,9%. podobné scénáře v řecku. to jsou ty evropské hodnoty v režii eu. Kyperští politici si podle informací stihli ukrýt 4,5 miliardy euro do bezpečí v pátek ještě před zablokováním finančních transakcí. v dluhové únii jsou centrální banky výko(n)ný orgán organizovaného klepto pluto totalitního korporátu, jehož součástí je i šichtařová s.r.o., alias modré straky. a rády by zase zavzpomínaly (Za Klause bylo nejlíp, Piráti jsou revoluční mládež, míní Jan Zahradil) na zlaté kmotrovské časy. tihle „ekonomové“ (příčina a následek, dnešního ekonomického marastu) tuto kauzu jen “chytře” využívají, či spíše zneužívají.
Průmysl slimáčků a málo kapustičky.
pikora také dnes solidně vymýval pacošům hlavy.https://www.youtube.com/watch?v=3ATW_qLxMik&ab_channel=XaverLive
Tahle ženská pořád mele ty své mantry o nadměrné emisi peněz, ale to je pravda jen částečná. Ty peníze nějak chybí u občanů a velké části podnikatelského sektoru a to jí pořád nedochází, nějak si toho nevšimla. Rozhodujícím faktorem u této nové záměrně inflace jsou energie, jejich záměrně zdražení a změna v rozložení dodavatelů do Evropy. U jejích článků chybí potřebné analýzy nebo alespoň odkazy. Všechno nakrásně vysvětluje z mnohem většího nadhledu na Zvědavci mr. Hudson, kam spěje Evropa a kdo je za tím:
https://zvedavec.news/komentare/2022/12/9460-rozhovor-s-michaelem-hudsonem.htm
Vláda nepotřebuje vyvolat měnu,obráním občanů o peníze a následně zavést žebrákům euro se bude týkat všech vrstev v jiném časovém sledu
UA je vyrabovaná a vykradená jako tombola ve filmu „hoří má panenko“….,a nás to s fialovým Péťou čeká také….
Samé radostné perspektivy a růžová budoucnost….,sorry jako…A trochu závisti: ….Péťa a třeba Pekarová berou nyní cca čtvrt mega měsíčně a to po Novém roce hezky vyskočí nad 300 tisíc…..,poslanci přes 200 000….,no neber to…
Pokud by dobře makali, přál bych jim to, ale oni jsou mizernými úředníky mizerné vlády s mizernou sociální a ekonomickou politikou…..
Ještě vzpomínám na Lisabonskou strategii s cílem vytvořit z Evropské unie do roku 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa. Lisabonská strategie 2020, to byla také perla. A do třetice všeho dobrého, nevím co vymyslí vedení v EU.
Ale doma v ČR zatím k HDP máme zatím nízký dluh. Ale v tomto doháníme vyspělé EU, a stali jsme se dluhovým tygrem. Když né, zatím ekonomickým tygrem. Sice také v HDP postupujeme a přeskakujeme např. Itálii, ale možná díky, že Itálie jde ekonomicky dolů.
Možná další Lisabonská strategie 2030 bude deindustrializace. Tady bych to viděl, že plán 10letky bude splněn!