15.5.2023
Kategorie: Společnost

Umělá inteligence by mohla vyhladit lidstvo do roku 2050?

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Mělo být zavádění AI zamýšleno také jako jedna z depopulačních metod? Pokud ano, pak by šlo o skutečně důkladnou metodu, neboť by se depopulace dotkla i těch, kdo tyto plány zosnovali.

Poradenská firma BCA Research nyní přichází s chmurným proroctvím. Studie ukázala, že existuje 50/50 šance, že umělá inteligence vyhladí lidstvo do roku 2050. Měli bychom si dělat starosti?

Varování před potenciálními nebezpečími všemocné umělé inteligence (AI) se objevují již nějakou dobu. Několik vědců již podepsalo výzvu vyzývající vývojáře takových systémů, aby nesledovali další vývoj  GPT4.

Goldman Sachs již dříve varoval, že umělá inteligence může zničit miliony pracovních míst. Americká poradenská firma BCA Research nyní přichází s analýzou, která nastiňuje dosavadní vývoj a budoucí rizika umělé inteligence.

Výsledky vyšetřování ukázaly, že systémy umělé inteligence by mohly do roku 2050 vyhladit celé lidstvo. V souladu s tím existuje riziko takové události 50:50. Podle zprávy:

„Umělá inteligence by mohla být odpovědí na Fermiho paradox s potenciálem zničit inteligentní život ve vesmíru dříve, než bude moci kontaktovat ostatní. Naznačuje to dosud nerecenzovaná studie zveřejněná na předtiskovém serveru arXiv.“

Fermiho paradox, známý jako „Kde všichni jsou?“ je omezená, mátla vědce po celá desetiletí. Odkazuje na znepokojivou myšlenku, že pokud je ve vesmíru pravděpodobný mimozemský život, tak proč se s ním lidé ještě nesetkali?

Podle toho by za tím mohla stát buď přírodní událost nebo vývoj umělé inteligence, která nakonec vyhladí celé civilizace. Protože co když AI na základě získaných dat dospěje k závěru, že Zemi lze zachránit pouze tehdy, když na ní už nezůstanou žádní lidé?

Vzhledem k tomu, že například ChatGPT a další systémy umělé inteligence jsou evidentně zásobovány daty velmi jednostranným způsobem, nezdá se tato myšlenka ani tak přitažená za vlasy.

Vždyť ti, kdo krmí ChatGPT informacemi, tvrdí, že člověk je příčinou budoucí klimatické apokalypsy a jen jeho redukcí je možné jí zabránit.

BCA Research zkoumala historii lidského vývoje a vývoj umělé inteligence na základě mnoha faktorů (recenzi v angličtině s mnoha grafikami najdete zde). Jak vědci píší:

„Pokud se modely jako ChatGPT někdy dostanou do bodu, kdy se budou moci trénovat – podobně jako se Deepmind’s AlphaZero dokáže trénovat, aby zvládl šachy, aniž by se kdy učili pravidlům hry – pak se budou moci zdokonalovat v astronomicky rychlém tempu. Do jisté míry se to již děje.“

A tento vývoj nemusí být nutně v náš prospěch.

Máme se tedy připravit na nejhorší? To zřejmě ukáže jen čas. Bude záležet na tom, jak dalece si ti, kdo AI vyvíjí a plní údaji, uvědomí, že i jich se tato totální depopulace může týkat…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)