15.11.2022
Kategorie: Ze světa

Ukrajinské úřady odebraly akreditaci reportérům CNN a Sky News – natáčeli „nepovolené“ reportáže

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Ukrajinská armáda odebrala akreditaci reportérům Sky News a CNN k podávání zpráv z Chersonu. Novináři před dokončením „stabilizačních opatření“ – čti čistek – pracovali ve městě bez souhlasu vojsk.


Ozbrojené síly Ukrajiny na Facebooku oznámily, že NĚKOLIKA novinářům byla odebrána akreditace za porušení předpisů o práci v oblasti vojenských operací. Ukrajinský web Media Detector cituje své zdroje, podle nichž bylo zasaženo nejméně šest reportérů, včetně těch ze CNN a Sky News, kvůli jejich přímým přenosům z Chersonu. Zpráva ukrajinských ozbrojených sil uvádí:

“Někteří zástupci médií v poslední době v rozporu se stávajícími zákazy a varováními prováděli informační činnost ve městě Cherson, aniž by získali souhlas příslušných velitelů a oddělení pro styk s veřejností vojenských jednotek ještě před dokončením stabilizačních opatření. Takové akce jsou hrubé porušení požadavků rozkazu vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny.“

Zaměstnanci těchto televizních stanic vysílali živě z Chersonu, který podle ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského 11. listopadu obsadily ukrajinské speciální jednotky. Ruské ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že ruské jednotky byly přesunuty z Chersonu na levý břeh Dněpru.

Novináři CNN vysílali poté, co ukrajinské jednotky vstoupily do města. Nick Robertson, zaměstnanec stanice, hovořil s místními obyvateli. Situaci ve městě natáčel také novinář Sky News Alex Rossi a jeho kameramanský tým.

Mnoho nezávislých ruských a opozičních ukrajinských novinářů zveřejnilo záběry z takzvaných „stabilizačních opatření“ ukrajinských sil v Chersonu. Ukrajinský opoziční novinář Anatolij Shari zveřejnil na svém kanálu Telegram fotografii údajného „osvobození Chersonu“. (obr.) Stejnou fotografii zveřejnily západní noviny jako Daily Mail a Associated Press.

Odebrání akreditace novinářům se časově shodovalo s incidentem, kdy diváci v reportáži CNN o Chersonu viděli rezidenta, jak drží ukrajinskou vlajku a vzdává nacistický pozdrav. Záběry kolovaly na sociálních sítích.

Chersonský starosta Aleksander Kobez 11. listopadu oznámil, že ve městě je stále 80 000 až 100 000 civilistů. V polovině října úřady Chersonské oblasti evakuovaly lidi z pravého břehu Dněpru na levý břeh. Bylo zde přesídleno více než 115 000 obyvatel.

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
85 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)