16.8.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Ukrajinská situace v souvislostech

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Ve Spojených státech roste znepokojení z dosavadního mdlého a nepřesvědčivého průběhu ukrajinské ofenzívy.  Významní představitelé americké administrativy sdělili v úterý CNN, že nějaký extra úspěch už od Ukrajiny neočekávají. Že jej dokonce považují za “vysoce nepravděpodobný”. A aby toho nebylo málo, tak i do západního mainstreamu začínají postupně prosakovat jakési zvěsti o ruské ofenzívě u Kupjansku. S pikantním podtextem, že místní, ruskojazyčné obyvatelstvo odmítá nařízenou evakuaci a dovedně se jí vyhýbá.

Americká vláda na to včera reagovala příslibem dalšího balíčku vojenské pomoci ve výši 200 milionů dolarů a president Biden vystoupil s prohlášením, že bude od Kongresu požadovat dalších 13 miliard dolarů na všestrannou pomoc Ukrajině. A tady to začíná být zajímavé. Protože o tomto obřím, federálním výdaji, se musí v demokratickém státě hlasovat. Opoziční Republikáni se už dali slyšet, že pro tohle tedy ruku nezvednou. Ani náhodou. Protože si to jejich voliči nepřejí..

Za pravdu jim dává i nejčerstvější výzkum názorů americké veřejnosti, provedený pro CNN. Podle něj říká 55% respondentů, že Kongres už by neměl schvalovat žádnou další finanční podporu Ukrajiny. Že už stačilo. Jde ovšem o celková čísla. Podpora oné války je, stejně jako téměř všechno ostatní v USA, hluboce polarizovaná. Průzkum podle stranických preferencí ukázal, že 71% republikánů žádá, aby už Kongres neschvaloval nové financování ukrajinské války. Z voličstva Demokratů si to nepřeje jen 38%. Takže, budou-li se Republikáni držet názoru svých voličů, bude chválení Bidenovy podpory Ukrajině velice, velice nejisté.

Do toho přichází v Americe volební rok. Od prvních dnů roku 2024 bude všechna pozornost politiků i médií USA zaměřena na presidentské volby. Startovní pozice „obhajovatele”,  J.Bidena, není zrovna dobrá. Média s gustem rozmazávají aféry jeho syna. Sociální sítě si tropí žerty z jeho (už neskrývaně) slábnoucích mentálních sil. No a do toho ta zpropadená Ukrajina. Nepopulární válka, ještě nepopulárnější výdaje… K tomu ten potměšilý Trump, co se nešťastnému Bidenovi za zády pošklebuje, že on by tu válku ukončil za 24 hodin. Aby byly prachy na rozumnější věci pro normální Američany…  Ne, v takové situaci by se mega-výdaje na válku, kdesi ve vzdálené Tramtárii, voličům jen těžko vysvětlovaly.

Před současnou americkou administrativou se tak začíná rýsovat jakási Sofiina volba. Podpora Ukrajiny vyčerpává USA a pauperizuje spojence. Evropa, oddělená od levných energií, chudne a upadá. Obyvatelstvo reptá. Hrozí nástup tzv. populistů, tedy politiků, kteří by s podporou Ukrajiny radostně skoncovali.  Takže co, ukončit podporu Zelenského režimu, dohodnout se s Rusem a odtroubit konec? No to ne! To nejde. Ponížená, zhroucená Ukrajina, přijímající (kýmsi kdesi) dohodnuté podmínky… to by bylo, de facto, ruské vítězství. Nikoli nad Ukrajinou, ale nad celým slavným Západem! A to by byl malér!

„Zpětný ráz” takovéhoto konce Ukrajinské války by mohl být pro současný Západ politicky zničující. I ty nejserioznější americké instituce typu RAND spekulují, zda by takový debakl přežilo NATO. Ono třeba takové Turecko si už dnes kráčí víceméně vlastní cestou. A o „věrnosti a pevnosti” zemí, jako Maďarsko, Bulharsko a do jisté míry i Rumunsko, si už veřejně štěbetají i američtí vrabci na střeše. Velikou otázkou by také byla budoucnost EU. Kolik by se tu vynořilo lidového hněvu a v jeho čele „populisté a extrémní pravičáci”, kteří by volali po smetení stávajících elit s tím, že „..zadlužili nás, okradli o majetky (inflací) a o budoucnost (politikou) a tohleto že má být výsledek…?” Ne, na dlouhodobější přežití bruselského molochu by, v  případě ukrajinské nevýhry, nevsadil uvažující člověk ani zlámanou grešli.

A teď přichází čas na zásadní otázku – a byla by to škoda? Byla by to tragedie, anebo spíše šance? Nepotřebuje nakonec Západ takovýto šok, jako koza drbání? Takových pár pořádných facek, aby se vzpamatoval?  Aby si přiznal, že už 20 let jde špatným směrem?

Aby si uvědomil, že když jde do tuhého, řeší se věci zase pěkně po staru. Silou. A že ta síla má navrch nad proklamacemi, hodnotami, usneseními, smlouvami i obchodními embargy. Že prostě dostatek granátů pro houfnice, fungující ekonomika a semknuté, odhodlané obyvatelstvo převáží na misce osudových vah jakoukoli deklaraci.

Ovšem aby byl stát, nebo svazek států takto silný, potřebuje silnou populaci. Ta odjakživa vzniká (rodí se) pouze spojením mužů a žen. Je tedy třeba, v zájmu síly, podporovat ty ženy a muže, aby se opravdovými ženami a muži cítili být a aby se do toho spojování hrnuli. A ne jim házet klacky pod nohy všelikým LGBT blbnutím, genderem a inklusí (a protirodinnou ekonomickou politikou). Protože taková hysterická transka nebo drag queen je, jak jistě uznáte, v blátivém zákopu úplně na nic. A pak taky na to, co vás napadlo jako první.

Tuto novou generaci je třeba také patřičně vzdělávat. A to takovým způsobem, aby to k síle státu přispívalo. Protože ani tisíc historiků comicsu a pět set kulturologů nevylepší jedinou vaši raketu, aby byly lepší a rychlejší, než ty od konkurence. Logika, matematika, přírodní vědy… A také vlastenectví. To není sprosté slovo, jak si mnozí čtenáři Seznam zpráv už nějakou dobu myslí. Jde o to, aby dorůstající generace cítila sounáležitost se zemí, do níž se narodila. Aby byla nakonec ochotna za to své i bojovat. Ovšem aby tomu tak bylo, je nezbytná, krom výchovy, ještě jedna důležitá ingredience. Perspektiva. Pocit, že má země je dobře vedena a že směřuje k lepšímu. Jak toho dosáhnout, je zbytečné vypisovat. Stačí si představit opak k tomu, co činí současná vláda.

No a konečně, aby se stát mohl stát silným, je nezbytné co nejrychleji odvrhnout současnou proticivilizační, západní, zelenou víru. Uvědomit si, že Planeta už přežila leccos, ale pro naše přežití je životně důležitý dostatek zdrojů, zpracovatelských kapacit, vlastní produkce potravin a fungující průmysl. Že prostě v jakékoli krizi je důl víc, než banka, pole víc, než všechna divadla dohromady a fungující slévárna že má nesrovnatelně vyšší hodnotu, než ředitelství korporace. Že za války se počítá průchodnost vozidla terénem, a neřeší se nějaké emisní limity….

Ano, nic z tohoto není možné prosadit, dokud jsme vazaly Západu, v jeho dosavadní podobě. Ovšem silný otřes, kterým by nevýhra Ukrajiny byla, může být šancí, k zahájení změn. Na onom Západě, a posléze i u nás. Výměna zprofanovaných elit, které to vedou už čtvrtstoletí … no tam, kam to vedou, je už tak trochu cítit ve vzduchu. Potřebovalo by to jen vhodný impulz. Silný štulec, po kterém by se prohnilý, progresivně-liberální systém, začal sypat.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
61 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)