Od té doby v amerických médiích spousta chytrých lidí řekla, že s Trumpem nesouhlasí a že vysoká cla jsou naopak nepřijatelná.
Ale Trump má pravdu. I kdyby tyto cla zvýšily ceny zboží pro americké spotřebitele, tak by toto navýšení cen nebylo zdaleka tak vysoké, jak tvrdí odborníci. Pro zvýšení cel hovoří pádné důvody – ekonomická a národní bezpečnost.
Televize Bloomberg TV v komentáři k rozhovoru zveřejněnému 16. července 2024 poznamenala: „Jako prezident rozbil Donald Trump dlouhodobou republikánskou ortodoxii upřednostňování volného obchodu a říká, že pokud bude znovu zvolen, tak zajde ještě dál… Trump se mimo jiné zmínil i o zvýšení cel na čínské zboží.“
Trump má s Čínou pravdu. V únoru v televizi Fox News v pořadu Sunday Morning Futures v rozhovoru s moderátorkou Marií Bartiromo naznačil, že by na dovážené čínské zboží mohl uvalit více než 60% cla.
Americké elity s ním ale zuřivě nesouhlasí. Yael Ossowski z neziskové organizace Consumer Choice Center agentuře Bloomberg řekl: „Toto zvýší inflaci plošně, a vše jen proto, aby se Trump během volební kampaně prezentoval jako ‚tvrdý chlap‘.“
Steven R. Weisman z washingtonského Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku (Peterson Institute for International Economics) zase napsal: „Dlouhodobé historické zkušenosti ukazují, že zvýšené náklady způsobené uvalením cel na dovážené zboží nenesou jiné země, jak pan Trump stále tvrdí, ale američtí spotřebitelé a průmysl.“
Dlouhodobé historické zkušenosti možná něco takového ukazují, ale krátkodobé zkušenosti ukazují něco jiného. V roce 2018 zavedl Trump další cla na čínské zboží a analytici varovali, že v USA vzrostou ceny. Chytří lidé v USA však zapomněli, že Čína měla motivaci negativní vliv těchto cel účinně eliminovat: Čínská vláda a exportéři absorbovali 75 až 81 % zvýšených nákladů na dodatečně uvalená cla. Čínská vláda měla zájem na zvýšení exportu a čínské společnosti akceptovaly nižší ziskové marže.
„Cel uvalených Trumpem na čínské zboží si americké podniky a spotřebitelé sotva všimli,“ řekl Gatestonu dlouholetý obchodní expert Alan Tonelson. „Určitě nezvýšily inflaci a rozhodně nesnížily ekonomický růst.“
Trumpova dodatečná cla dosáhla až 25 % a nyní navrhuje ještě vyšší cla. Dopady na americké spotřebitele budou tentokrát nepochybně větší. „Čím více se cla zvýší, tím pravděpodobněji to spotřebitelé pocítí,“ řekl Tonelson, autor blogu RealityChek zaměřeného na dopady politiky na veřejnost.
Na druhou stranu je v zájmu Číňanů chránit spotřebitele před zvýšenými náklady. Problémem Si Ťin-pchinga je, že čínský růstový model je vyčerpaný a po odmítnutí stimulace domácí spotřeby je zcela závislý na zvyšování exportu.
Všechny indicie ukazují, že čínský průmysl bojuje o přežití a potřebuje si udržet zákazníky. Například čínský index výrobních cen klesl v červnu 2024 již 21. měsíc v řadě. Deník Wall Street Journal informoval, že nízké ceny přivedly mnoho továren v Číně „na okraj propasti“. S klesajícími výrobními cenami v Číně američtí spotřebitelé nová cla možná ani nezaregistrují.
Navíc je tu ještě jeden důvod, proč američtí spotřebitelé nebudou trpět. Vysoká americká cla povzbudí výrobce k přesunu výroby z Číny. Když tak učiní, tak jakýkoliv vliv cel na spotřebitelské ceny zmizí.
Toto je souboj, který Spojené státy nemohou prohrát. Stručně řečeno, státy s aktivní obchodní bilancí (vyšší vývoz než dovoz), jako je Čína, nemohou zvítězit nad státy s pasivní obchodní bilancí (vyšší dovoz než vývoz), jako jsou USA. Minulý rok činilo saldo americké obchodní bilance s Čínou 279,4 miliardy dolarů.
To je důvod, proč bude nakonec Čína muset zaplatit zvýšené náklady na cla, která může Trump – nebo jiný americký prezident – zavést. Čínský režim to zjevně ví. Deník Žen-min ž‘-pao (People’s Daily, Lidový deník) hlásná trouba Komunistické strany Číny, a proto nejuznávanější publikace v Číně, v červenci obhajoval názor, že Amerika by neměla zvyšovat cla.
Pro případ, že by američtí spotřebitelé platili přece jen kvůli clům vyšší ceny, si pro jistotu připomeňme, proč byla tato cla vůbec uvalena. Trump se v roce 2018 odvolal na § 301 Obchodního zákona (Trade Act) z roku 1974 a zvýšení cel zdůvodnil zcizováním amerického duševního vlastnictví Čínou. Čína ukradne USA každý rok duševní vlastnictví ve výši půl bilionu dolarů. Kritici celních tarifů, ať už na zvýšení cen poukazují oprávněně či nikoliv, by měli vysvětlit, jak by na krádež duševního vlastnictví reagovali oni.
V širším smyslu si Američané po více než čtyřech desetiletích chybné politiky musí uvědomit, že napravit pokřivené obchodní vztahy s Čínou není možné bezbolestně. Pokud se nebudou chtít podřídit militantnímu čínskému státu, tak budou muset přijmout náklady na zachování své suverenity.
Americký ekonomický časopis Fortune v červenci 2024 napsal, že Trumpovy 60% cla by „drasticky zpomalily“ čínskou ekonomiku. Dopady na Čínu by byly mnohem větší než jakékoliv vedlejší účinky na USA. Tento názor vychází ze zkušeností s cly uvalenými v roce 2018. „Celkově byly škody na hrubém domácím produktu Číny způsobené obchodní válkou podle některých čínských ekonomů třikrát vyšší než dopad na HDP USA,“ uvedl v květnu 2024 deník Wall Street Journal.
Proč by si měli Američané přát oslabit čínský průmysl? Komunistická strana Číny považuje USA za svého nepřítele a usiluje o zničení americké republiky. Tento boj je zkrátka existenční. A čínský režim nemůže vést válku proti USA bez amerických peněz.
Proč by tedy měli Američané finančně podporovat svého nepřítele?
Do začátku milénia byla Američka továrnou světa s přebytkovým rozpočtem a světovým věřitelem,nikoliv dlužníkem,kde se nic nevyrábí,neboli opak dnešní doby.Kormidlem dějin zpět se hodně špatně otáčí,ale tohle byl ideální svět a nějak se začít musí.
Kadloz, a cos teda vymyslel? Žvanivej blábol vo ničem. A ještě napatlanej jako od prasete.
Interpunkční znaménko se píše hned za slovo, pak následuje mezera, která patří před každé následující slovo, tj. i před slovo následující po interpunkčním znaménku.
Pokud někdo systematicky vyhazuje mezery před slovy, tak je to kretén. Vyblízanej kretén, když przní jako dobytek psaný český text.
Copak ty to tam po sobě nevidíš, tu svojí prasečinu? Tys nikdy nikde nic nečetl a nevšiml sis, že se vždy píše mezera před následujícím slovem? Nevšiml, protožes idiot.
Mezera před následujícím slovem je elementární část základního kódu psaného textu a platí pro všechny jazyky. To, že tu mezeru vyhazuješ, a systematicky, tak to znamená, že jsi kretén. To není otázka pravopisu, ale elementárních základů psaní již z úplného začátku v první třídě základní školy, ty debile.
Jo, to je pro zdejší pravoprostorové senilní dědky a babizny otázka, která jim fakt dnem i nocí leží starostlivě na srdci – co Americe prospěje… 🤣🤣🤣
Pro tebe to ty buku znamená jediné.Tyhle slinty ti brzo přestane platit erár a tak se rozhlídní po světě,kde se dá ještě slušně zaparizitovat na státním,kde se platí za blbý kecy.
Kadloz, dyk ty seš úplnej kretén, tebe platí blbinec.
Na Éronetu ten dezolát kolotočář zase napsal dezinfo článek:
Vladimir Putin přesně týden před volbami v USA spustil cvičení ruské jaderné triády! Dojde k odpalu strategických i taktických raket! Ukrajinský generál, který v roce 2022 velel AFU při obsazení Chersonu, teď naplno přiznal, že ukrajinská fronta na Donbasu padla! A bývalý šéf Sboru náčelníků přiznal, že USA již nejsou jedinou světovou velmocí!
Když něco takového uvidím, tak se mi pohne všecko v mým převelikým panděru a pak se ukrutně uprdnu a následně se neřízeně připoseru do pleny 10XL. A pak neprodleně uháním na hajzl!
Napřed jsem obesral celej hajzl, byla to pekelná rána! A pak jsem jsem na hajzlu usnul! Když jsem se pak probral, tak po té pekelné ráně pode mnou byl hajzl puklý jako křapka!
Musel jsem si hajzl nechat vybourat a zvětšit futra, aby se do něj vešla má stará veliká zapařená tučná prdel. Jenže vona furt roste a roste, sotva ji za sebou tahám, už je jako kredenc a tak stejně do toho hajzlu sotva lezu.
Všechny zdravím, Váš Jolan Bořihnoj Hovínek, ta stará morbidně obézní buzna a udavač ze starobince v Postřelmově. Jméno Jolana je zde pouze moje krycí jméno.
Situace ukrajinské armády je totiž úplně katastrofální. Generálmajor Dmytro Marčenko, který v roce 2022 velel AFU při obsazení města Cherson po stažení ruských vojsk na jižní břeh Dněpru, se totiž v posledním rozhovoru s bývalém šéfem Pravého sektoru Borislavem Berezou přiznal, že ukrajinská fronta na Donbasu padla. Je to vůbec první mediální přiznání od ukrajinské generality o pádu fronty na Donbasu, první potvrzení od vysokého generála AFU. Nejde ani o to potvrzení, protože o tom, že fronta padla, už vědí úplně všichni, jenom ne čtenáři, posluchači a diváci západního mainstreamu a veřejnoprávních hnojometů.
aeronet.news
Kluci,vás to utahování finančnních šroubů fakt bavit nebude.Jste ale prodejné kurwy a tam už je vykřičník.
Abych nezapomněl musím ještě dodat, že ráno za mnou do starobince zase přilezl invalida Kocourek Pavel (znáte ho tu jako Pavel K). Byl opět vožralej a špinavej jako prase, že prej ho stará vyhodila z domu. Chtěl mi za kousek žvance a pivo cumlat vocas, ale já ho vykopal za dveře. Kde se nyní ten mrzák válí, ví snad jen KK z PP.
Kadloz, co je to zase za idiotskej blábol? A zase zmatlanej jako od prasete…
Buku,to znamená,že jste to s tou propagandou přepálily a všechny už serete.Jak si to přebereš a jak zase převrátíš kabát je už jenom tvoje věc.
Kadloz, dyk ty seš úplnej kretén.
Obrovská čínská kontejnerová loď to do USA stihne za pouhé 4 dny.
Uvnitř lodi jsou obrovské motory s hromadou pístů kdy se v jedné pístové komoře mohou obejmout čtyři muži.
USAci z Číny nakupují kde co i hračky.
Roční USAcký deficit v obchodě stoupá na 500 miliard USD ročně.
Ale v USA se na tom kšeftování živí řetězce prukupníků včetně
mafie Cosa Nostra.