4.8.2023
Kategorie: Ze světa

Trump se ohledně obvinění v případu voleb 2020 cítí nevinen

Sdílejte článek:

Bývalý americký prezident prohlásil, že se cítí nevinen, během stání u třetího procesu, ve kterém je obviněn z trestní činnosti.

3. srpna stanul Trump v hlavním městě USA před soudkyní Moxilou Upadhyayaovou z federálního soudu pro District of Columbia. Procesu ale bude předsedat Tanya Chutkanová.

45stránková obžaloba, kterou vznesl 1. srpna zvláštní vyšetřovatel Jack Smith, viní Trumpa z trestných činů spiknutí s cílem podvést Spojené státy, z maření certifikace hlasů volitelů pro Joea Bidena 6. ledna 2021 a ze spiknutí s cílem připravit občany o volební práva.

Exprezident na otázku soudkyně, zda je z bodů obžaloby vinný odpověděl: „Nevinný.“

Na rozdíl od mnoha jiných procesů v případech souvisejících s vpádem do Kapitolu z 6. ledna 2021 nebude Trump na základě dohody mezi vládou a jeho právníky zadržen. Dle dohody však nesmí o případu hovořit.

Žalobci požádali soud o rychlý proces. S tím však nesouhlasil Trumpův právní zástupce John Lauro, který návrh označil za absurdní. Poukázal na to, že vláda měla na vyšetřování tři roky a právníci obžalovaného potřebují více času na prostudování „hromady“ informací.

Další slyšení je plánováno na 28. srpna a povede jej již soudkyně Chutkanová, která stanoví datum procesu.

Trump po slyšení promluvil na Národním Reaganově letišti, kde popsal událost jako „smutný den pro Ameriku“. Zopakoval, že případ je politickým pronásledováním – něčím, co „by se v Americe dříve nikdy nemohlo stát“.

„Je to pronásledování člověka, který vede s velmi, velmi výrazným náskokem v republikánských primárkách a s velkým náskokem před Bidenem,“ řekl Trump a dodal: „Takže když ho nemůžete porazit, pronásledujete ho nebo ho stíháte. Tohle v Americe nemůžeme dopustit.“

Kolona bývalého prezidenta Donalda Trumpa opouští budovu federálního soudu E. Barretta Prettymana poté, co byl obviněn z podněcování událostí 6. ledna 2023 ve Washingtonu. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)
Protestující se shromažďují kolem budovy federálního soudu E. Barretta Prettymana. 3. srpen 2023. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)
Protestující „Černoši pro Trumpa“ u budovy federálního soudu E. Barretta Prettymana ve Washingtonu, 3. srpna 2023. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)

Trumpovi právníci tvrdí, že obvinění je útokem na politické projevy bývalého prezidenta, které jsou chráněny ústavou. Tvrdí také, že obžaloba bude poražena, protože na rozdíl od obvinění vzneseného Smithem, že Trump „vědomě“ šířil „nepravdivá tvrzení“ o volbách, bývalý prezident skutečně věřil v pravdivost těchto tvrzení.

Trump tvrdí, že Bidenovo ministerstvo spravedlnosti je proti němu „zneužito“ z politických důvodů. Joe Biden však popírá, že by řídil konkrétní kroky ministerstva spravedlnosti proti Trumpovi. Dle současných průzkumů veřejného mínění to vypadá, že by se oba dva v roce 2024 mohli utkat v odvetě. Trump nikdy neuznal Bidenovo vítězství ve volbách 2020 a tvrdí, že volby byly „ukradeny“.

Místo procesu

Vzhledem k tomu, že v D. C. volilo Joea Bidena až 92 procent voličů, Trumpovi právníci avizovali, že se pokusí soudní proces přesunout na politicky přívětivější území, například do Virginie.

Někteří z Trumpových příznivců vyjádřili také obavy, že soudkyně Chutkanová by mohla být, jak dokládají její minulá rozhodnutí, nakloněna tvrdému postupu vůči Trumpovi.

Do funkce byla jmenována demokratickým prezidentem Barackem Obamou a vynesla přísné tresty odnětí svobody nad jinými obžalovanými z 6. ledna. Chutkanová v některých případech dokonce udělila tresty vyšší, než doporučila prokuratura.

S Trumpem měla co do činění už v minulosti a v několika případech rozhodla v jeho neprospěch.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)