15.6.2022
Kategorie: Ze světa

Proč Ukrajina prohrává ve válce s Ruskem

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Ačkoliv se ukrajinská média snaží vyvolávat dojem, že Ukrajina je schopná všechna území okupovaná Ruskem včetně Krymu dobýt zpět, je to plán naprosto nereálný a tudíž neproveditelný.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg opět vyzval k dodávkám těžkých zbraní pro Ukrajinu, západní analytici ukrajinské požadavky na počty kusů děl, tanků a minometů zhodnotily jako přemrštěné. USA ani Velká Británie nemají takový počet raketometů, které Ukrajina požaduje. Navíc, právě v počtu děl převyšuje ruská armáda ukrajinskou desetinásobně a bylo udáno, že zatímco ruská armáda vystřelí denně až 50000 dělostřeleckých nábojů, ukrajinská sotva desetinu. Proto je situace na frontě taková, jaká je a Rusko dnes okupuje přes 100000 km2 ukrajinského území a sama Ukrajina přiznává „těžké ztráty“ u Severodoněcka.

Toto ovšem není situace „spadlá z nebe“. Je to spíše pozdní přiznání toho, že ukrajinská armáda není schopná vojenské převaze Ruska čelit, a proto ztrácí území. Tyto počty byly západním analytikům i expertům NATO známy dlouho před zahájením ruské agrese a (ne)dodávky těžkých zbraní pro Ukrajinu jsou hlavním tématem současné politiky Západu.

Občas se v médiích tvrdí, že francouzský prezident Emmanuel Macron i německý kancléř Olaf Scholz jsou vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinu příliš vstřícní a varují před „ponížením Ruska“. Opak je pravdou, Rusko si udržuje a udrží převahu v těžkých zbraních včetně letectva a žádný výprask Rusku nehrozí. Problém je vlastně v podmínkách poměru sil mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy Rusko má přes 150 milionů obyvatel a Ukrajina podle posledních sčítání hluboko pod 40 milionů. Ukrajina tudíž i při teoretické paritě v počtu těžkých zbraní bude mít stále vůči Rusku nedostatek vojáků a pro úspěšný útok se uvádí převaha v počtu vojáků tři až pět ku jedné. Bez vojáků prostě není Ukrajina schopná dobýt dnes okupovaná území Ruskem zpět. Rusko navíc zatím ani nemobilizovalo rezervisty, v nichž má podle oficiálních údajů také asi dvojnásobnou převahu nad Ukrajinou.

Dostáváme se tak k příčinám a důsledkům války. Před ruskou invazí na Ukrajinu ovládalo Rusko poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 a asi 10000 km2 území na východě Ukrajiny ovládaném separatisty. Západ na čele s USA nebyl ochoten o postavení Krymu ani separatistických území s Ruskem jednat a podporoval tezi, že všechna okupovaná území musí být vrácena Ukrajině včetně Krymu. Přitom však nebyl ochoten zapojit armády NATO na pomoc Ukrajině. Od počátku, a ještě před zahájením ruské invaze prohlašoval americký prezident Joe Biden, že zapojení amerických jednotek na Ukrajině je vyloučeno. Nebylo tedy příliš těžké pro americké stratégy nasimulovat ruský útok na Ukrajinu s tím, že Ukrajina musí nutně ztratit další území. Propagandisticky se sice tvrdí od počátku invaze, že je ruská armáda „neschopná a zkorumpovaná“ a že nedosahuje plánovaných cílů vojenské agrese proti Ukrajině. Opak je bohužel pravdou. Cíle již byly dosaženy a Rusku se podařilo propojit Krym s Ruskem po souši dobytím Chersonu a celé chersonské oblasti. Je zcela iluzorní, že by po třech měsících těžkých bojů Rusko dobytá území opustilo. Naopak, v Rusku se nyní razí oficiální teze o tom, že Rusko nyní dobývá území, která mu v minulosti patřila. U příležitosti oslav 350 výročí od narození cara Petra Velikého vystoupil Putin s tím, že právě on pokračuje v politice obnovy hranic Ruska v jeho dřívějších hranicích tak, jak to činil právě Petr Veliký tím, že dobyl území na Švédsku a založil na dobytém území nové hlavní město – Petrohrad.

Z výše uvedeného vyplývá vlastně jedno jediné, zato zásadní poznání. Západ obětováním Ukrajiny nebyl a není schopen bránit ruské expanzi na západ. Je prakticky vyloučené, aby Ukrajina získala zpět dnes okupovaná území. Teorie o tom, že Ukrajina má „právo na jaderné zbraně“, kterými se někteří takyanalytici ohánějí, jsou vyloučeny praktickou politikou NATO. Válka na Ukrajině tak bohužel skončí možná dočasným příměřím na stávajících frontových liniích, pokud NATO vyhodnotí dobytí Donbasu a Krymu ukrajinskou armádou jako iluzorní.

Válka doslova srazila ekonomiku Ukrajiny na kolena, jenom přímé ztráty na zničeném majetku byly již před nějakým časem ohodnoceny na 600 miliard dolarů při HDP Ukrajiny z roku 2021 ve výši 150 miliard dolarů. Dnes už jsou ukrajinské ztráty ještě mnohem vyšší, je omezena nejen průmyslová výroba, ale i zemědělská produkce. Rusko má pod kontrolou ukrajinské obilí připravené na export a připravuje propojení atomové elektrárny v Záporoží k ruské energetické síti. Na okupovaných územích zavádí rubl a chystá se vyhlásit referenda o připojení okupovaných území k Rusku. To jsou fakta, která absolutně nesouvisí s osobou Putina, ale jsou podporována všemi rozhodujícími politickými silami v ruském parlamentu. Pokud se vykytuje kritika Putina, je spíše zaměřena na to, že mu kritici vyčítající „příliš měkký postup“ a chtěli by více vojáků a rychlejší postup.

Sankce Západu ruskou ekonomiku nepoloží, ačkoliv denně čtu o „katastrofální ekonomické situaci v Rusku“. Rusko sankce přežije i kdyby Západ od Ruska nebral ani barel ropy a ani kubík plynu. A umístění ruských vojáků v počtu asi 200 mužů v Nikaragui považuje americká vláda za „provokaci“. A přesto NATO vážně podporovalo Zelenského teze o vstupu Ukrajiny do NATO. Tragédie ukrajinského národa tak bude bohužel pokračovat.

Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
88 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)