17.2.2024
Kategorie: Ekonomika

Teď už radostně a bez stresu

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Inflace nám klesla na 2,3 %. Radostné, veselé, konečně. Petr Fiala to zvládl, také se za to pochválil a vzdal díky své politické moci. My kritičtí bychom se s omluvami měli ukrýt někde v podrostu a nejméně rok nevylézat na světlo boží. Inflace zachvátila celý svět, pokles inflace zachvátil také celý svět. Z obého jako by plynulo, že Fialova vláda na tom neměla nejmenší vliv. No, jak se to vezme. Upřímně, předvedla jistou obdobu covidové babišárny.

Inflace vylétla na celém světě, přinejmenším v tom západním. Jenže, v ozvěně Babišova provolání, že jsme best of covid, jsme byli i best of inflace. Tam, kde inflace stoupala, u nás pádila a dopádila až na samotný vrchol všech porovnávaných států západní kulturní oblasti. Zdražovalo se u nás nejvíce a nejrychleji. Některé potraviny jako cukr, pečivo, mouka, mléčné výrobky vyšplhaly až o desítky procent. Český statistický úřad udělal porovnání s rokem 2020, u chleba došel ke zdražení 51 %, u mouky 72 %, u cukru jsme byli na 98 % procentech zvýšení ceny. A to je základ, z kterého se ceny budou navyšovat už jen o 2,3 %. Takže zdražovat se bude stále. A bude se zdražovat již zdražené.

Zároveň s rekordně rychle rostoucí inflací jsme byli patřičně pomalí u jejího snižování. V okamžiku, kdy ostatní státy s údivem sledovaly, co tady vyvádíme: Když nám inflace tak rostla, okolní státy už ji krotily. V Německu byla panika, když inflace vystoupala na „pouhých“ 7 %. My v tu dobu atakovali hranici 20 % (a zdražování u potravin rostlo v desítkách procent, viz výše). K tomu celé dva poslední roky nerostly reálné mzdy. Takže všechno zdražilo, navíc reálně klesaly příjmy, protože se pádivému zdražování nedokázaly vyrovnat.

Že je inflace na 2,3 % procentech dobrou zprávou? No, jak se to vezme. Je dobře, že už nejsme na dvojciferných číslech. Že se inflace zpomalila? Nevím, mám podezření, že už to zdražení bylo tak obrovské, že nebylo kam dál jít, proto se prostě zbrzdilo. Jinak řečeno – lze vylézt na Mount Everest, ale těžko jde šplhat ještě dál. Petr Fiala zmínil při oznamování radostné inflační zprávy i vládní konsolidační balíček. I on prý sice malou, ale přesto silou tlačil inflaci k zemi. Tam jde vidět jistou perverzi toho, že si Fiala chce malinko přihřát už vyjedenou polívčičku. Balíček začal platit k letošnímu lednu. Neměl tedy reálnou šanci za měsíc a půl ovlivnit inflaci. Jeho dopady začnou být vidět až v prvním čtvrtletí. A povedou jen ke zhoršení situace živnostníků (a vylepšování státní kasy – ale tady je otázka, pro koho je tu stát, sám pro sebe, nebo pro jeho obyvatele), protože zavedl vyšší odvody živnostníků státu.

Petr Fiala zadoufal, že by teď měly začít růst i platy. V korporátu možná, ten si minulými dvěma lety nahamonil dost. Ale co u malých a středních firem, kde konsolidační balíček sáhne hluboko do kapes soukromého podnikání? I tam lze něco takového očekávat? No, doufejme, že se podnikatelé učili na škole kouzel a čar v Bradavicích a růst svých výdělků nějakou černou magií dokážou zařídit, aby pak mohli přidat i svým zaměstnancům.

Pokles inflace na 2,3 % není dobrá zpráva, za kterou stojí spousta dobře odvedené práce, je to konstatování, za nímž stojí velké množství práce diletantské. Nemuseli jsme mít tak vysokou inflaci, mohli jsme ji na dnešní úroveň snížit rychleji. Ve videu s nutellou měl Fiala pravdu. A měl by ji stále. Jen jako premiér neukázal, proč tomu tak je a jak to zvrátit. Stále ještě čekáme na jeho faktickou politickou práci.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)