24.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Pošta jako jeden z posledních majetků státu

Sdílejte článek:

TOMÁŠ MĚŠŤAN

Tož, jede, jede poštovský panáček…jede, jede poštovský pán…

Situace kolem “České pošty”, je neudržitelná. Je v podstatě jedno, jestli ji vedení poslalo “zu grunt”, svojí neschopností, nebo šlo o řízený pád. Věc je v podstatě jasná, jde o nemovitý majetek s poštou spojený. Ten se prostě rozprodá a stát tak získá další peníze. Komu se prodá a za kolik je samozřejmě věc státu, tzn. vydělají na tom samozřejmě lobbisté a kamarádi, tak jako vždy.

Vznik pošty za Habsburků

Císař Ferdinand I. Habsburský, který usiloval upevnit státní správu, pověřil rod Thurn Taxis správou pošt. Nebylo to náhodou, tradice rodu v tomto směru začala již o tři staletí dříve. František Thurn Taxis založil první pravidelnou poštovní trasu již v roce 1516, mezi Vídní a Bruselem, jeho bratr Bernard spravoval pošty v německých zemích a ve španělském Nizozemí.

Nejstarší poštovní trasa z roku 1527, mezi Prahou a Vídní, vedla přes Tábor do vesnice Košice. Zde se rozdvojovala. Jižním směrem pokračovala na Budějovice a Linec, druhá trasa směřovala na Vídeň.

Nemovitosti a pozemky v každé obci, městě, metropoli

Pošta tak za několik staletí nashromáždila mnoho nemovitostí. A o ty se teď hraje, nejde v podstatě o nic jiného. Jistě, argumentace toho, že v době digitalizace není pošta v této podobě tak potřeba, nicméně to neznamená, rozprodávat “samozřejmě” pod cenou majetek státu. Půjde zjevně o stovky miliard korun.

Krádež za bílého dne

Je to v podstatě “krádež za bílého dne” a pikantní na tom je, že s posvěcením státu. Vláda tak okrádá stát, který řídí. Vše, co bylo za ta dlouhá staletí vybudováno, tak je dnes likvidováno. Stát v podstatě přestává plnit svoji funkci. Jediné co jej zajímá je zvyšování daní a rozprodávání majetku, který vybudovali naši předci…

P.S. V Rakousku, patří tzv. Österreichische Post AG stále státu. Je to rakouská státní holdingová společnost “Österreichische Beteiligungs AG” (ÖBAG), kterou lze charakterizovat jako suverénní investiční fond. Spravuje investice Rakouské republiky do částečně nebo zcela znárodněných společností. Její sídlo je ve Vídni. Pošta má pobočky ve většině měst a obcí v Rakousku.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)