12.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Tak jsme o to usilovali a ono to dopadlo jako vždycky

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Firma z Tchaj-wanu začne u německého města Drážďany budovat fabriku na moderní čipy. To je radosti na Starém Bělidle. Narazil jsem na vyjádření skoroprezidenta Jiřího Drahoše, který se po nezdařené kandidatuře na hlavu státu usadil v Senátu a stal se tak dekorativním moudrým. Pan Drahoš, obroučky brýlí stále vyplněné obyčejným sklem, aby vypadal moudře, měl z výstavby fabriky nefalšovanou radost.

„Skvělá zpráva pro ČR. Tchajwanská firma TSMC oznámila stavbu továrny na nejmodernější čipy v Drážďanech. Z této investice za miliardy dolarů budou moci těžit také české firmy a vědecké instituce zabývající se polovodiči. S podporou našich tchajwanským přátel by tak u nás mohly být navrhovány čipy, které pak budou vyráběny v Německu. Odborníky na to rozhodně máme,“ napsal obrýlený senátor Drahoš na svém facebookovém profilu. A já už tady nad tím definitivně lámu hůl. To nemá cenu. Hodit tady na to deku, aby tu ostudu nikdo neviděl.

Pan Drahoš má nezřízenou radost z toho, že sousední země bude mít příjem z výroby. A to ti naši kašpaři jezdili jako na kolotoči do Tchaj-wanu, jako svatí se tam střídali, popouzeli Čínu, kudy mohli. A co z toho máme? Tchajwanec Vystrčil za to dostal kolik… dvě linky na výrobu respirátorů? Linky, o které jsme se tady zhádali a nebyli schopní je použít? Naše bystrá MPA pak dostala medaili. Jako na spartakiádě. Němci zatím zarputile tužili vztahy s Čínou, na Tchaj-wan nevyslali jedinou státní návštěvu, zato početné podnikatelské návštěvy, na které Čína hleděla shovívavě, protože peníze nesmrdí nikomu.

A teď je tu výsledek. Tchaj-wan si vybral pro vybudování klíčové fabriky na čipy Německo. Proč Tchajwanec Vystrčil nezasáhl? Jistě má v Tchaj-wanu silné slovo. MPA měla vykulit očíčka a zaprosit, zatočit koketně medailí. Proč nás Tchaj-wan zradil a staví fabriku u Němců, kteří jsou vůči nim vlastně nepřátelští? Němci přece neposílali své politické špičky popouzet Čínu návštěvami na Tchaj-wanu. Naopak, jeli přísně politiku jedné Číny.

To my do Tchaj-wanu vozili čerstvý vánek svobody a demokracie. My jsme pro ně, pro Tchajwance, spálili všechny mosty, asijskou mocnost jsme horem dolem nazývali nepřítelem, chtěli s ní začít přinejmenším válku, srdéčka naše divoká a nespoutaná křičela, že Čína je zlo a že jsme Tchajwanci (slovy nejvyššího Tchajvance Vystrčila, samozřejmě) a že bychom se pro ně klidně (rétoricky) obětovali. A ejhle, obětovali jsme se. A máme z toho, slovy obrýleného Drahoše, velikou radost. Pro ČR je velká naděje, že německá ekonomika se zase v jednom oboru nadechne. A bude nám s patřičným ziskem přeprodávat to, co potřebujeme. Stejně jako u plynu před výbuchem nordstreamů. Stejně jako u elektřiny přes lipskou burzu.

Ale pan Drahoš, výzkumník na poli falešné optiky, to řekl krásně: „S podporou našich tchajwanských přátel by tak u nás mohly být navrhovány čipy, které pak budou vyráběny v Německu. Odborníky na to rozhodně máme.“ Ale prachy ne, nutno dodat. Deku, hodit, nevidět, hrůza. My máme odborníky? Ale ano, možná že se ekonomicky vyschlé pohraničí nažene do fronty na práci do Drážďan. Hezky k pásu. Za minimální mzdu. Jenže za německou minimální mzdu. A taková minimální německá mzda, to je pro nás i po téměř dvaceti letech v EU mzda silně nadprůměrná. Naše odborníky budou Němci ignorovat. Jsme v Německu za ty z východu, kteří mají mlčet a vykonávat špinavou práci. Jako pečovat o německé důchodce. Na to nás užije. Anebo k pásu. Jsme ti z východu. A s takovými, jako je Drahoš, MPA nebo Vystrčil těmi z východu zůstaneme na jeden dlouhý furt.

Ani náznakem jsem nezaslechl, že by se naše vláda předháněla s Němci v tom, kdo k sobě naláká klíčovou továrnu. To by byla investice do budoucnosti. Výroba čipů v Evropě. A jediná v ČR. No, Drahoš má radost, že bude v Německu. Aneb – rozlož správně ekonomiku v EU, prosperovat budou všichni, nech všechno významné Německu, prosperovat bude Německo a my u toho budeme doufat, že na nás zbude trochu drobků ze stolu. To není dobrá politika.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)